Seo

Ana Sayfadan Her Sayfaya Bağlantı Vermek Doğru mu?

Meydana getirilen SEO çalışmalarında mühim hususlardan bir tanesi olan site içi linkleme ile ilgili her insanın merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi ana sayfadan bağlantı verilecek alt sayfaların yoğunluğu ve iyi mi seçilmesi gerektiği. Ana sayfadan her sayfaya bağlantı vermek hususunda Google’ın mühim isimlerinden bir tanesi olan John Mueller, Google Webmaster Central Office-Hours Hangout canlı yayınının geçtiğimiz bölümünde sorulan bir sual üstüne açıklamalarda bulunmuş oldu.

Google’ın mühim isimlerinden önde gelen John Mueller, ana sayfadan her sayfaya bağlantı vermek Google arama motoru botlarının bir sitenin mimarisini doğru şekilde anlamasını engelleme ihtimalinin bulunduğunu ve sitelerde ana sayfadan her sayfaya bağlantı vermesinin doğru bir uygulama olmadığını belirtiyor.

Google Webmaster Central Office-Hours Hangout canlı yayına katılan bir site sahibinin aşağıdaki suali sorması üstüne John Mueller açıklamalarda bulunmuş oldu:

“Eğer ana sayfadan web internet sitemizdeki her sayfaya bağlantı kurmaya çalışırsak, bu odağın tesirini azaltır mı?”

Bir çok süre dört gözle beklenen bu soruya verilecek yanıt da aslına bakarsak tamamımız için oldukça ehemmiyet arz ediyordu. John Mueller ana sayfadan her sayfaya bağlantı vermek Google arama motoru botlarının web sitesinin yapısını anlayamayacağı ve odağın tesirini azalttığını söylemiş oldu. Bu bilhassa daha çok sayfa sayısına haiz büyük internet sayfaları için geçerlidir.

Büyük web sitelerinin söz mevzusu olduğu durumlarda, ana sayfada sitede bulunan her sayfaya bağlantı vermek, Google’ın anlamsal yapıyı anlamasını zorlaştırır. Öteki bir deyişle, daha üst düzey sayfaları alt düzey sayfalardan ayırt edemeyebilir ve bilhassa kategorileri idrak etmek daha zor olacaktır.

Google, daha ilkin arama sonuçlarında daha çok ağırlık vermek için bir sitenin ana sayfasından en mühim sayfalarına bağlantı oluşturmanın iyi bir uygulama bulunduğunu belirtmiştir. Bununla beraber, sitede bulunan her sayfanın hepsinin aynı olması için her sayfaya bağlantı vermesi iyi bir düşünce değildir. Google, bir sitenin mimarisini net bir halde anladığında, arama sonuçlarında sayfaları arama yapanlara bakılırsa anlamlı bir halde anlaşılır olarak konumlandırabilecektir.

Aşağıdaki videoda tam yanıtı 30:49 işaretinden başlayarak görebilirsiniz.

KAYNAK:


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün