Nedir?

Framework Nedir?

Framework Nedir? Yazılımcıların işlerini kolaylaştırması için kullanılan framework, platformlara uygunluk ve teslim sürelerinin kısaltılmasında mühim bir etkiye haiz kullanılmaya hazır kod parçalarının birleşmesine Framework denir. Yeni meydana getirilen projelerin dörtte üçünde Framework kullanılır, bunun sebebi ise parasız ve yazılımcıların istedikleri şeklinde müdahale edebilme seçeneklerinin bulunmasıdır.

Yazılım iskeleti olarak çevirilen Framework yazılım alanında her projeye destek sunabilecek çeşitliliğe haiz durumda.

Arayüz Çalışmalarında Framework Kullanımı:

Web tasarım yaparken tarayıcı uyumluluğu, kullanıcı deneyimi ve hız şeklinde faktörleri düşünmeniz gerekir. Bunların hepsini yapmak üst düzeyde data birikimi ve vakit gerektirecektir. Bilhassa vakit mevzusunda size oldukça büyük bir tesir elde eden frameworkler projelerinizin bitirme zamanına yetişmesine destek olabilir.

Örnek Framework: Bootstrap, Kube, Pure

Arka Plan İşlemlerinde Framework Kullanımı:

Meydana getirilen işler yalnız görünürden ibaret değildir yaptığınız ürünün arka plan işlemleri olacaktır. Bu işlemleri daha fonksiyonel ve süratli hale Framework kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Örnek Framework: Laravel, CakePHP, Yii

Mobil Uygulamalarda Framework Kullanımı:

Framework kullanımının en üst seviyelerde olduğu bir alandır. Yazılımcı toplulukları tarafınca geliştirilen ve kullanılan Frameworkler tarafınca meydana getirilen uygulama sayısı her geçen gün artıyor.

Örnek Framework: ionic, xamarin, sencha touch

Frameworkler sayesinden bir sürü zahmetten kurtulacağımız şeklinde kullanıcı deneyimini arttıracağımız kati. Bizlere daha iyi emek harcamalar çıkartarak projenin pozitif yönde yönde ilerlemesinde büyük katkı elde edecektir. Kolay kullanımı ve kullanımı ile ilgili çoğu zaman büyük kaynaklar mevcuttur.

Projenizde tek başına değilsiniz ve bir grup halinde çalışıyor iseniz onlarca Framework arasından seçim yapmanız zorlaşabilir. Bunun sebebi ise yazılımcıların kod yazma şekilleri farklıdır bunun sonucunda Frameworklerin kod yapıları da birbirinden değişik olacaktır grup üyeleri ise kendilerine en yakın olanı seçeceği için ötekiler için bir uyumsuzluk yaşanabilir.

Eğer projeniz minik çaplı bir işleve haiz ise kesinlikle gelişmiş Framework kullanmamalısınız. Frameworkler yapıları gereği ister kullanın ister kullanmayın içinde işinize yaramayacak bir oldukça kod parçası bulunuyor bunun için minik yapıya haiz işinizi görecek yeterliliğe haiz bir Framework kullanmalısınız.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bloğunuz sayesinde çok yararlı içerikler ile tanıştım.Bizlere bu güzel içerikler ile yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün