Gündem

Whatsapp’tan Çarpıcı Güvenlik Açığı Tehlikesi

Aslına bakarsak oldukça rahat bir hata olan bu güvenlik açığı Whatsapp tarafınca da kabul edildi. Bu güvenlik açığı FaceID ya da parmak izi kontrolünü geçerek Whatsapp’a ulaşmanıza olanak veriyor. Bununla birlikte her hangi bir güvenlik önlemi koymak ihmal ediliyor.

Daha önceki güncellemelerden birinde iOS için Whatsapp güncellemesinde Whatsapp kişisel bilgilerini korumanız için uygulamayı açarken sizde yüz taraması veya parmak izi kontrolü yapmanızı isteyen bir ayar uygulamaya eklenerek güncellenmişti. Çoğu İOS kullanıcısı bu gücellemeden sonra kullanmaya başladığı bu özellik ile birlikte güvenlik kontrolünün bir açığı ortaya çıktı.

Farkedilen güvenlik açığı derhal Whatsapp geliştiricilerine kullanıcılar tarafınca bildirildi. Açık Whatsapp uygulamasına herhangi bir güvenlik kontrolünden geçmeden erişmenize olanak veriyor. Telefonların paylaşım yapma özelliği, Whatsapp’ta paylaş yapıldığında sizden herhangi bir güvenlik talebinde bulunmadan erişime izin veriyor.

Whatsapp, hatanın bilincinde olduklarını ve kısa süre içerisinde çözeceklerini belirttiler.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. açıkcası whatsaap çok güzel bir uygulama fakat açık var şu bu olayına fazla takılmamak lazım bizler trilyonları olan insanlar değiliz gelip bizleri bulmaz.
    whatsapp ‘ı bırakın facebook’da hatta onu geçin koskoca google’de bile açık var sırf bu yüzden google plus kapatma kararı aldılar :)

    yani teknoloji gelişiyor tadını cıkartın
    yakın bir dönemde internet diye birşey kalmaz

  2. whatsap kullanıyorum fakat nedense hiç güvenilir gelmiyor bana bu yüzden kişisel bilgilerimi paylaşmıyor ve özel konuşmalarımı kesinlikle whatsap üzerinden yapmıyorum.

  3. Bu ve bunun gibi uygulamalar gün gelecek insanların başına çok kötü çorap örecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün