Nasıl Yapılır?

Televizyona İnternet Nasıl Bağlanır?

Günümüzde film ve dizi seyretmek, yiyecek tarifleri hakkında düşünce edinmek, müzik dinlemek hatta alışveriş yapmak için bile tv kullanabiliyoruz. Gelişen teknolojiyle birlikte bu teknolojiden yararlanmak isteyen sayısı da artıyor. Eski model televizyonlarda bir tek yayında olan içerikleri izleyebilirken web bağlantısı yardımıyla denetim bizim elimize geçiyor, seyretmek istediğimiz içeriğe biz karar veriyoruz. “Peki her tv ile bu yapılabilir mi, yapılabiliyor ise yapabiliriz, hangi cihazlara ihtiyacım var, tek başıma yapabilir miyim?” Bu şeklinde soruların cevabı aslına bakarsak oldukca basit, size yardım etmesi için içeriğimize rahatça güvenebilirsiniz.

Televizyonunuz var ise, hangi tip televizyona haiz olduğunuz bağlantı açısından ehemmiyet taşıyor. İnternet bağlantısını destekleyen televizyonlarda kablolu yada kablosuz seçenekleri bulunurken web bağlantısı sağlamayan televizyonlarda, bağlantı elde eden ikinci bir cihaza ihtiyacınız olabilir. Çoğu zaman eski tip televizyonlarda bağlantı özelliği bulunmadığını söyleyebiliriz. İnternet bağlantısının desteklenip desteklenmediğini tv ayarlarınızdan yada tv kılavuzunuzdan basitçe öğrenebilirsiniz.

Lüzumlu kontroller yapıldıktan sonrasında ise istenen bağlantı türüne gore televizyonu internete bağlayabiliriz. Kablolu ve kablosuz bağlanma türleri bazı televizyonlarda bulunsa da belirli televizyonlarda bir tek biri mevcut bulunabiliyor. Halı hazırda iki seçeneği de bulunduran bir televizyona sahipseniz, sizin için en rahat ve basit kullanış elde eden seçeneği tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Tek bir seçeneğiniz var ise da, opsiyonu sağlamak için uygun altyapınız olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Televizyona Kablosuz İnternet Bağlanır?

 

Televizyonunuza kablosuz web bağlamak için ilk olarak televizyonunuzun ayarlar bölümünü açmalısınız. Ayarlar kategorisinden “ağ ve web ayarları” kısmında kendi Wi-Fi adresinizi bağlayabilirsiniz. Üçüncü kişilerin ulaşamaması için Wi-Fi kaynağınızı kuvvetli, uzun harflerin ve rakamların da bulunmuş olduğu bir gizyazı ile korumanızı tavsiye ederiz. Wi-Fi bağlantısı sağlandığında televizyonunuzdan internete bağlanabilir ve istediğiniz aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer tv ile ağ paylaşımı özelliği olan bir telefonunuz var ise telefonunuzu da kullanarak ekran paylaşımı şeklinde birçok aktiviteyi de yapabilirsiniz.

Kablosuz web bağlantısında kuvvetli bir web deposu olması önemlidir. Eğer bağlantınız zayıf ise, bu durum deneyiminizi daha zor hale getirebilir. Bu şeklinde durumlarda web kaynağını yakın bir lokasyona getirebilir ya da bağlantıyı güçlendirecek hususi aparatların teminini sağlayabilirsiniz. Birçok elektronik markette web bağlantısı güçlendirici cihazlar bulunuyor, mühim olan modeminize ve televizyonunuza uygun aparatı bulabilmek. Bunun için teknisyeninizden yada görevlilerden yardım alabilirsiniz.

Televizyona Kablolu İnternet Bağlanır?

 

Televizyonunuzda kablosuz web bağlama özelliği mevcut değilse, web bağlantısını bir kablo vesilesiyle televizyonunuza iletmeniz gerekiyor. Bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilmek için de CAT5 ya da CAT6 adı verilen bağlantı kablolarını televizyonunuzun yan taraflarında bulunan girişlere takmalısınız. Televizyonunuzun uygun altyapısı olmayabilir, bundan dolayı kablo bağlamadan ilkin televizyonunuzun uygun altyapıda olmasına ve kabloların televizyonunuza uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Bu işlemden sonrasında tv otomatikman bağlantı hizmetini ayarlayacak ve internetten yararlanmanızı elde edecektir. Istediğiniz şeklinde film ve dizi izleyebilir, web vesilesiyle meydana getirilen tüm hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Kablolu web kullanımı kullanıcıya hem hız hem de performans açısından maksimum verimi sağlamaktadır. Bu yönüyle kablosuz web bağlantısından hız açısından daha güçlüdür diyebiliriz. Kablolara darbe gelmesi halinde ise hem bağlantınız zarar görecektir hem de açık alanda elektriksel bir alan ortaya çıkacaktır. Bu şeklinde durumlarda ilgili teknisyenden yardım almanızı tavsiye ederiz.

İnternet Özelliği Olmayan Tv İnternete Bağlanır?

 

İnternet özelliği olmayan bir tv ile web hizmetini alamazsınız. Dizi seyretme, film seyretme, müzik dinleme şeklinde özellikleri tv aracılığı ile yapmak istiyorsanız, halihazırda bu özellikleri yapabilen bir cihazınız olması gerekiyor. Bu cihazdaki ekranı, HDMI kabloları ile televizyonunuza bağlayabilir ve cihazda yaptığınız her işlemi televizyona yansıtabilirsiniz. Bunun için televizyonunuzun ve cihazınızın uygun altyapıda olması ve HDMI girişlerine adapte bir sürümde olması gerekiyor. Aygıt olarak çoğu zaman bilgisayar yada laptop şeklinde birden fazla çıkışı olan aygıtlar tercih ediliyor. İşlemden ilkin her iki aleti da denetlemek ehemmiyet taşıyor. Televizyonun yan kenarlarında bulunan USB girişleri ile, cihazınızdaki HDMI girişlerini kabloyla bağlarsanız web hizmeti varmış şeklinde kullanabilirsiniz. Kontrolü ise bilgisayar ekranından mouse yada mousepad ile yapmanız gerekiyor, kumanda kontrollerde bir tek ses açma, kısma ve aleti kapama şeklinde özellikleri yapabilir.

 

Bağlantı için Hususi Cihazlar

 

Bazı tv modellerinde web bağlantısı sağlanması için hususi aparatların kullanılması gerekebilir. Örnek olarak, Wi-Fi bağlantısı için bir modeminiz yoksa bunu temin etmeniz gerekir. Tv kitapçığını inceleyerek televizyonunuz için en uygun aparatları seçebilir ve en uygun seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Smart TV seçeneği ise gelişen teknolojiyle günümüzde sıkça tercih edilen bir televizyondur. Akıllı televizyonlar, tıpkı akıllı telefonlar şeklinde, birçok hizmeti aynı anda verebilmeleri ile meşhur olmuşlardır. Bu televizyonlarda dokunmatik kumandaları ile ekranda basitçe gezinebilir, basitçe web bağlantısını sağlayabilir; YouTube, Netflix, Spotify şeklinde meşhur uygulamaları kullanabilir ve oyun oynayabilirsiniz. Hem de Smart TV’nin birçok özelliği ile müşterilerin ilk tercihlerinden biri bulunduğunu vurgulayabiliriz.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Aradığımı bulduğum açıklayıcı bir yazı olmuş elinize sağlık Tekrar görüşmek üzere

  2. şahsen görüntü kirliliği yaratmıyorsa kablolu kullanılması taraftarıyım hız ve performans açısından çok daha iyi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün