Bitcoin Haberleri

STX Coin nedir? Stacks’in geleceği ve merak edilenler

STX Coin nedir? 

STX Coin, Stacks ağının kripto para birimidir. Stacks ağında madencileri ödüllendirmeye, akıllı sözleşme işlemleri yürütmeye yarar. Bunların dışında STX, sahiplerinin staking yoluyla Bitcoin kazanmalarını sağlar. STX’in toplam arzı yaklaşık 1.8 milyar adet ile sınırlandırılmıştır. 2022 Nisan ayı itibariyle, 1.3 milyar adet STX dolaşımda bulunmaktadır.

Stacks nedir?

Stacks; Bitcoin ile entegre olan ve merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmelerden oluşan açık kaynaklı bir ağdır. Eş zamanlı çalışan Stacks ve Bitcoin ağları, Bitcoin zincirinde değişiklik yapmaksızın akıllı sözleşme ve merkeziyetsiz uygulamaların modifiye edilebilmesine imkan tanır.

Ekosistem içerisinde üretilen tüm akıllı kontratlar ve dijital varlıklar Bitcoin blok zincirinden gücünü alır. Merkeziyetsiz uygulamalar herkese açıktır ve yine herkes tarafından geliştirilebilir. Gerçekleşen her işlem, tartışmasız biçimde en güvenli blok zinciri olan Bitcoin üzerinde kayda alınır.  

Eski adıyla “Blockstack” Projesi 2019 yılında isim değişikliğiyle projenin ve yerel coin’in ismini Stacks olarak değiştirmiştir. ABD’de menkul kıymetler düzenleyici kuruluşu Securities and Exchange Commission (SEC) onaylı ilk coin olma ünvanına sahip Stacks’in kurucuları Muneeb Ali ve Ryan Shea’dir. Projenin merkezi ABD New York’tur.

Stacks’in eski adı Blockstack’ti

Stacks nasıl çalışır? 

Stacks projesi kullanıcılarının Bitcoin üzerinde çalışan akıllı kontratlar ve DApp’ler üretilmesine imkan tanır. Ekosistem üzerinde “Clarity” adı verilen akıllı kontrat yazılım dili kullanımına imkan sağlar. Türkçe anlamı “Berraklık” olan bu yazılım dili ile yazılmış akıllı kontratların ne işe yarayacağı, koda bakılarak kesin olarak bilinebilir. Clarity yazılım dili, NFT‘lerin de oluşturulmasına imkan tanır. Bu yolla oluşturulan NFT’ler Stacks blok zinciri üzerine yazılırken, Bitcoin güvencesi altında olur.

Stacks ekosisteminde yer alan proje, şirket ve borsalar

Stacks ekosistemi içerisinde çok sayıda merkeziyetsiz uygulama (DApp) bulunmaktadır. Bu Dapp’lar açık kaynak kodludur, yani kullanıcılar tarafından geliştirilir ve aynı zamanda modifikasyona da açıklardır. Merkeziyetsiz finans (DeFi) araçları, cüzdan uygulamaları, ödeme sistemleri ve daha bir çok ürün ve servisler ekosistem içerisinde kolayca kullanılabilir.

Stacks’i diğer birinci katman protokollerden farklı kılan özelliği Proof-of-Transfer (PoX) algoritmasını kullanmasıdır. “Transfer İspatı” anlamına gelen bu yeni nesil madencilik algoritması, Bitcoin madenciliği yapmak için Bitcoin’e sahip olunmasını yeterli hale getirir. Algoritmada iki taraf bulunur: cüzdanlarında STX kilitleyip karşılığında Bitcoin kazanan Staker’lar ve Bitcoin harcayıp karşılığında STX Coin kazanan STX madencileri. 

STX Coin logosu

Transfer İspatı kullanması, Bitcoin zinciriyle eş zamanlı çalışması, Bitcoin’i programlanabilir hale getirmesi gibi özellikleri, Stacks ekosistemini kripto dünyasında öne çıkarıyor. STX Coin, 1 Nisan 2022 tarihi itibariyle 1.45 dolar fiyatından alıcı buluyor. 693 milyon adet STX, sistem içerisinde kilitli halde. Bu da dolaşımdaki STX arzının yaklaşık olarak yarısının kilitli olduğu anlamına geliyor.  

STX Coin nasıl alınır?

STX Coin nasıl alınır sorunun cevabı oldukça basittir. Uzun yıllardır kripto yatırımcıları tarafından tanınan STX Coin birçok farklı platform üzerinde işleme açık. Bunların başlıcıları ise Binance, Kucoin, Gate.io, FTX.

2021’de NFT rüzgarını arkasına almıştı

Stacks özellikle 2021 yılındaki NFT rüzgarını da arkasına almayı başarabilmiştir. Ağ üzerinde birçok NFT koleksiyonu çıktı ve bunlar arasında son derece başarılı olanlar da vardı. Örneğin Bitcoin Birds adlı NFT koleksiyonunun taban fiyatı, bir noktada 2 bin doların üzerine çıkmıştı. Bu NFT’ler piyasaya sürüldüklerinde ise sadece 26 dolardı. Elbette o dönemde NFT’lere olan talep, STX’in fiyatına da olumlu yansımıştı ve STX kısa sürede yüzde 90’lık bir fiyat artışı yaşamıştı.

Fonların en çok tercih ettiklerinden biri

Bu arada STX, kripto para fonlarının en çok tercih ettiği projeler arasında yer alıyor. Araştırma şirketi Messari’ye göre Stacks, en çok tercih edilen 7. proje konumunda.

STX’in geleceği 

STX, Bitcoin ile benzersiz bir ilişki içerisinde. Bitcoin’in pozitif seyri kuşkusuz STX’i de olumlu yönde etkiliyor. Dolayısıyla Bitcoin ile Stacks arasındaki güçlü bağ korunduğu sürece, STX’in Bitcoin’i izleyeceği söylenebilir. Ayrıca Stacks ağı geliştiricileri, projenin katılımcılarıyla yoğun bir şekilde ilgilenmektedir. Haftalık düzenlenen toplantılar, tüm ekosistem katılımcılarına açıktır. Son olarak oturmuş bir sisteme sahip ağ, yol haritasını tamamlamış durumdadır.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün