Gündem

Son dakika: Google’dan Türkiye için yeni açıklama

Google ile Rekabet Kurumu arasında yaşanmış olan anlaşmazlığın, Android Türkiye’den gidiyor mu? sorusuna dönüşmesi herkesi şaşırttı. Türkiye’de satışa sunulacak olan yeni telefonlarda Google uygulamalarının yer almayacak olması adeta şok etkisi yaratırken, 24 saatin arkasından Google’dan bir açıklama daha geldi.

https://tahamumcu.com.tr//google-turkiyeden-cekiliyor-mu-android-bitecek-mi/

Google’dan yeni izahat: Android Türkiye’den gidiyor mu?

Türkiye’deki Android iş ortaklarımız ve kullanıcılarımız için bir güncelleme;

2007 senesinde Android’i birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek suretiyle, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptık.

Dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk. Android’e olan yatırımımız bizim için çok anlamlı, bu sebeple telefon üreticilerine, bazıları bizim için gelir üreten ve üreticilere müşterilerine yararlı servisler sunmalarını elde eden popüler Google uygulamalarını önceden yükleme seçeneğini veriyoruz.

 

Telefon üreticileri bizim servislerimizin hiçbirini cihazlarına yüklemek zorunda olmadıkları gibi, hem de bizimkilerin yanında rakip uygulamaları da yüklemekte özgürdür. Bu da bizim ancak uygulamalarımızın yüklü olması ve kullanıcıların alternatifler yerine bizim uygulamaları tercih etmeleri durumunda gelir elde ettiğimiz anlamına geliyor.Bugün, Türkiye’de milyonlarca kullanıcı her gün dostlarıyla bağlantı oluşturmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullanıyor.

Çözüm için Rekabet Kurumu ile çalışmalar devam edecek

Bu da, Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiye’deki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.

Rekabet Kurumu ile üç yıldan fazla süre çalıştıktan sonrasında Ağustos ayında gene Rekabet Kurumu’nca alınan bir karar üstüne, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik. Bu değişimler içinde, iş ortaklarımıza cihazları üstünde Google’ın gelir üreten uygulamalarının evvelinde yüklenmesi mevzusunda sunduğumuz esnekliği fazlaca daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu.

Sadece, Kasım ayında Rekabet Kurumu bu değişikliklerin yeterince uygun olmadığı ve Türkiye’de bu anlaşmalarla etkinlik gösteremeyeceğimiz yönünde kanaat bildirdi. Google olarak bu mevzunun olabildiğince süratli şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile beraber emek harcamayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’de süratli şekilde kanunlarla uyumlu şekilde çalışmak bizim için büyük ehemmiyet taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android aygıt modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.

Bu, Türkiye’de yeni cihaz modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor. Halihazırda mevcut modellerin satışı ve çalışması ise normal şekilde devam edecek. Mevcut cihazlar ve uygulamalar da normal biçimde çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek. Google’ın diğer ürünleri ve servisleri ise durumdan etkilenmeyecek.

Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyoruz. Bu sebeple Rekabet Kurumu ile beraber çalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün