Gündem

Siber Güvenlik Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Siber güvenlik uzmanı maaşları ne kadar? konusunu sizler için derledik. Sorun çözmeyi seviyorsanız, yöntem bir aklınız varsa ve BT ile ilgileniyorsanız, hızla büyüyen siber güvenlik alanında bir Siber güvenlik uzmanı kariyeri sizin için uygun olabilir.

Siber güvenlik analistleri, siber tehditleri engellemek, belirleme etmek ve yönetmek için çeşitli teknolojiler ve prosedürler kullanarak bir kurumun korunmasına yardım eder.

Bu bilgisayarların, verilerin, ağların ve uygulamaların korunmasını içerebilir. Çok önemli bir iş yapmakta oldukları için Siber güvenlik uzmanı maaşları da çalıştıkları alan ve birime göre belirlenmektedir.

Siber Güvenlik Uzmanı Nerede Çalışır?

Siber güvenlik uzmanı maaşları ne kadar konusunda genel olarak, Siber güvenlik uzmanı pozisyonunda aşağıdaki alanlardan birinde çalışabilirsiniz: Danışmanlık, müşterilerine danışmanlık hizmetleri sunmak, çalıştığınız kuruluşun güvenliğini güvenliğini sağlamak için çalışmak.

İş ünvanları parametredir ve bilgi güvenliği analisti, Siber güvenlik uzmanı, güvenlik analisti, bilgi güvenliği danışmanı, güvenlik operasyon merkezi analisti ve siber zeka analisti olabilir.

Siber Güvenlik Uzmanı’nın Yapması Gerekenler

Siber güvenlik uzmanı maaşı almak için aşağıdaki adımları yapmanız gerekmektedir.

 • En son güvenlik ve teknoloji gelişmelerinden haberdar olmak.
 • Herhangi bir siber güvenlik tehlikesi ve tehdidi ortaya çıktığında bunu en iyi şekilde yönetebilmek.
 • Herhangi bir güvenlik ihlali halinde felaket kurtarma için plan hazırlayabilme yeteneği.
 • Saldırıları, izinsiz girişleri ve olağan dışı, yetkisiz ya da yasa dışı aktiviteleri izlemek.
 • Güvenlik ürünlerini test etme ve değerlendirme.
 • Yeni güvenlik sistemleri tasarlamak ya da mevcut olanları yükseltmek.
 • Ortaya çıkan tehdit kalıplarını ve açıklarını saptamak için gelişmiş analitik araçlar kullanmak.
 • Güvenlik ihlallerini simüle etmek gibi ‘etik saldırıyı’ yapmak.
 • Potansiyel zayıf yönleri saptamak ve güvenlik duvarları ve şifreleme gibi önlemleri uygulamak.
 • Güvenlik uyarılarını araştırıp, olaya cevap vermek.
 • Siber güvenlik hususlarında paydaşlarla iletişim kurmak ve gelecekteki tavsiyeler sunmak gibi görevlerdir.

Bunların dışında Siber güvenlik uzmanı teknik ve yöntem olmayan personel ve paydaşlar için rapor eder hazırlamak, bilgi güvenliği risk kaydını tutmak ve bilgi güvenliği hakkında iç ve dış denetimlere yardımcı olmak, phishing e-postalarını ve pharming etkinliğini izlemek ve cevaplamak, birlikte çalıştığı ekip arkadaşlarının  kendi geliştirmeleri ve Siber güvenlik farkındalığı oluşturularak buna göre davranışların ve çalışmaların belirlenmesini sağlamak, spam ve istenmeyen ya da kötü amaçlı e-postalar gibi konularda personele tavsiye ve rehberlik etmek gibi görevleri de bulunmaktadır.

Siber Güvenlik Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Siber güvenlik uzmanı için başlangıç maaşları genelde senelik olarak 45.000 TL ile 65.000 TL arasındadır. Birkaç yıllık tecrübeyle, 65.000 TL ile 90.000 TL arasında kazanmayı bekleyebilirsiniz. Üst düzey liderlik ya da yönetim rollerinde, yıllık 140.000 TL’ye varan Siber güvenlik uzmanı maaşı alabilirsiniz

Siber güvenlik uzmanları maaşları hakkında bir çok bilgiler vardır. Siber güvenlik işi yapan kişilerin maaşları değişkenlik göstermektedir. Bu kişinin bilgisine ve tecrübesine dayanmaktadır. Yukarıda ki fiyatlar her ne kadar belirli olsa da daha çok maaş alan ve daha az maaş alanda olur.

Siber Güvenlik Uzmanı Maaş Yurt Dışı

Siber güvenlik uzmanları maaşları yurt dışında ise farklılık göstermektedir.  Araştırma ayrıca siber güvenlik uzmanlarının ‘güçlü bir şekilde telafi edildiğini’ iddia ediyor. Ankete katılanlar, vergi öncesi ortalama maaşın 90.900 ABD Doları olduğunu bildirdi. 2020’de yanıtlayanlar arasında 83.000 ABD Doları ve 2019’da 69.000 ABD Doları  %31’i yıllık ortalama maaşın 100.000 ABD Doları veya daha fazla olduğunu bildirdi.

Maaşlar ve dağılımları bölgelere göre büyük farklılıklar göstermektedir. Kuzey Amerika’da ortalama maaş vergiler öncesi 119.000 dolar, Latin Amerika 32.000 dolar, Avrupa 78.000 dolar ve APAC 61.000 dolar. Dünya genelinde ankete katılanların %26’sı maaşlarını açıklamamayı tercih etti. Türkiye’de ise siber güvenlik uzmanı için başlangıç maaşları genelde senelik olarak 45.000 TL ile 65.000 TL arasındadır.

Siber Güvenlik Uzmanı Maaşları Ne Kadar? konusu umarım sizlere faydalı olmuştur.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün