GenelSeo

Seo Nasıl Yapılır? Seo Yapmanın Kuralları Nelerdir?

Her insana merhaba dostlar,

Her insanın merak etmiş olduğu bir mevzu var. Aslına bakarsak mevzu açık görünsede planlı programlı yapılması ihtiyaç duyulan bir mevzu. Evet google’de iyi mi üst sıralara çıkmayı başarabiliriz. Web sitelerimizin bildiğiniz benzer biçimde artık SEO (Search Engine Optimization) olarak adlandırılan web sitelerin eğer olmazsa olmazı anahtar kelimede arama motorlarında üst sıralar çıkmak için meydana getirilen çalışmalara SEO denmekte.

Peki üst sıralara çıkmak için neler yapabiliriz ?

1- Kullanıcılar İçin Site Oluşturun !

Kullanıcılarınız için yazdığınız blog yazıları yada ürünlerinizi vb. benzer biçimde içeriğinizi emsalsiz ve basit bulunabilir hale sokmalısınız. Sebebi bir kullanıcı sitenize girdiğinde bir tek blog görmek istemez fakat sitenin tasarımı ve butonlar yardımıyla istediğine basitçe ulaşımı kullanıcı için oldukca mühim bir etkendir. Doğal olarak bu etkeni sizler sağlıyacaksınız. Sitenizi iç mimarını ne kadar iyi yapmış olursanız SEO uyumlu bir web siteye yavaş yavaş adım atmış olmuş olursunuz.

2- Anahtar Kelime Analizinizi Yapın!

Organik olarak arama meydana getiren kullanıcıya ulaşmak istiyorsanız en önce kullanıcılarınızın yaptıkları aramaları çözümleme edin. Hemen sonra bu tarz şeyleri sitenize uygulamanızda yarar var. Sebebi ise nedir şöyleki belli bir anahtar sözcük analizinde binlerce kim bilir milyonlarca site çıkar, fakat olduğunuz il veyahutta yaşadığınız kent arasındada değişmiş olur SEO tek yönlü değil çift yönlüdür birde LOCAL SEO vardır. Kafanızı karıştırmadan sizlere özetini geçeyim ; Özetlemek gerekirse anahtar kelimelerinizi kullanıcılarınızın yaptıkları aramalara nazaran blog yazılarınıza yada sayfa içeriğine optimize edin. Bu sizi SEO’da bir adım öne atmış olacak.

3- Site İçi SEO’nuzu Eksiksiz Yapın!

Arama motorları artık şu şekilde bir bildiri vermeye başladılar ” Site içi SEO işlemlerinizi tam yapmadan , operasyonlara geçmeyin”. İlk maddede belirttiğim benzer biçimde ilk adımı attıktan sonrasında site içi SEO işlemini kullanıcılar için sitenizi optimize etme yönünde verdiğimiz fikirleri iyi inceleyin. Gün geçtikte artan web siteler ve gelişen internet ağı ile beraber arama motorlarının’da işleri oldukca ağırlaşıyor. Bu sebebten dolayı herşeyi arama motoruna bırakmak yerine , teknik işi ne kadar basit bir hale getirip doğru optimize edersek bizim için o denli iyi olacaktır.

4- Site İçi İçeriklerinizi Optimize Edin!

Anahtar sözcük analizinden sonrasında site içi içerikleriniz ile ilgili planlamalar yapmanız gerekiyor. Kullanıcılara çözüm odaklı içerik üretebilmek ve emsalsiz içerik oluşturabilmek , en iyi bilgiyi sitenizde iyi mi oluşturabilme yollarını açmanız gerekiyor. Bunun sonucunda elde edeceğiniz şeyler aslına bakarsak minik fakat sizler için büyük olacaktır sebebi ise arama motorları emsalsiz olan içerikleri daha oldukca ön plana koymaya çalışıyor. Şu sebeple bildiğiniz gibi ki emek olmadan ekmek olmuyor. Bu sebebten dolayı kimse aniden yukarı çıkmayı hedefleyip yukarı çıkamaz ilkin planlı programlı emek harcaması gerekir. Site içi içeriklerinizi belirlediğiniz anahtar kelimeler ile optimize edip emsalsiz bir data paylaştığınız sürece, merak etmeyin arama motorları sizi ön plana koyacaktır.

5- Rakiplerinizi Belirleyin ve Çözümleme Edin

İnternet dünyasında sizinle aynı sektörü meydana getiren bir oldukca web site ve kişi bulabilirsiniz. Sizler sitenizi SEO için uyumladınız içerikleriniz emsalsiz fakat arama motorları size ön plana çıkaramıyor. Sebebi şu rakiplerinizi belirleyip onların üstünde analizler yapın. Örnek olarak içeriklerini deneyin hangi anahtar kelimede yoğunluk gösterilmiş onu ölçün. İlla bir web site üstünden armut piş ağzıma düş şeklinde data almayı seçmeyin. Kendiniz site üstünde gezin neler paylaşmış, nelere yoğunluk göstermiş. Örnek olarak SEO işleriyle uğraşan bir site sizden bir adım önde olabilir gelin bakalım neler var bu sitenin muhteviyatında.

SEO sektörü ile ilgilenen kişi yada şirket yoğunluğu arama motorları, mahalli seo yada genel seo olarak anahtar kelimelerine yoğunlaşabilir. Bir yazı paylaşmıştır “webmaster parasız seo araçları” benzer biçimde bu anahtar kelimesi parasız seo araçları kelimesinde arama motorları bu siteyi emsalsiz içerik ise ön plana koyacaktır. Güvenilir olun bir web siteden yaptığınız aramadan daha iyi bir işi bir tek site üstünde gezerek blog yazılarını okuyarak anlıyabilir ve kendi analizinizi çıkarabilirsiniz.

6- İlk Sayfa İçin Rekabet Oranlarını Belirleyin!

Anahtar kelimelerimizi seçtik ve sitemizi SEO uyumlu bir hale getirdik. Ancak ilk sayfaya ne kadar sürede çıkabilir diye düşünüceksiniz. Evet ilk sayfaya zor bil kelime ise çıkmak birazcık zor olur. Buda sizlerin şunu yapmanızı ister, ilk sayfaya “Örnek : SEO ” kelimesinde ilk sayfalarda çıkmak için rekabet oranlarını araştır ve belirleyin demek ister. Peki bu sizin ne işinize yarıyacaktır ne benzer biçimde bilgiler ediniceksiniz.

İlk sayfa için rekabet oranları önemlidir SEO kelimesinde üst sıraya çıkmak oldukca zor olabilir fakat bunu sizler ne kadar içeriklerinizi dengeli meblağ ve ne kadar planlı bir halde ilerlerseniz ilk sayfada yerinizi bulabilirsiniz. Bundan güvenli olabilirsiniz.

 

NOT: Güncel Yazılarınızı Devamlı Olarak Takip Edin Ve Durumlarını Not Alın.

Bunu yapmanızın sebebi sitenizin istenilen anahtar kelimede düşmemesi. SEO kelimesinde 4 sıra düştünüz bu sizin içeriklerinizin kafi olmadığını ve sizden fazla yazı yazıp o anahtar kelimede yükselmek isteyen rakiplerinizin olduğuna işarettir. Bu yüzden verilerinizi takip edip durumlarını bir not defterine yada bir deftere yazın. Her ay örnek bunu denetim edebilirsiniz. 1. Sayfada olan bir site 4 sıra düşmesi demek bu sitenin arama motorları tarafınca yavaş yavaş 2. Sayfa 3. Sayfa geriye atmaya başlamış anlama gelir.

Bir kelimede düştüğünüzü anladığınız vakit, o kelime üstünde blog yazılar paylaşın içinde ne olduğu temiz ve data odaklı olması kullananların ziyaret edip yorumlar atması yada kullananların yazınızı paylaşması sizin için oldukca büyük bir etken haline gelir. Bir sitenin aslolan SEO’su içeriktir. Yoksa arama motorları sizin sitenizde bir tek kontakt,anasayfa,hakkımızda benzer biçimde sayfaları çıkarmaz.

Sağlıcakla Kalınca.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

6 Comments

  1. kaliteli seo için ozgün yazı şart. yaptığınız işin hakkını vermek noktasında backlink vs önemli ama henüz koli içinde olan, size özgü olan yazıları sitenizde paylaşmanız gerekir.

  2. Özgün makaleler, özgün tasarım çok kaliteli sitelerden backlink buraya kadar bilinenler. Bizde bilinmeyenler var ki onuda bende bilmiyorum. Google’nın meslek sırrı galiba 🙂

    Teşekkürler bilgiler için.

  3. Seo konusunda güzel bilgilendirmeler yaptığınız için teşekkürler.

  4. Çok hoş, blogunuza her hafta olduğu gibi giriş yapıyorum. Mizah tarzınız esprili, buna devam et!

  5. Anlatım biçiminiz çok hoşuma gidiyor, takip ediyorum sizleri. Çok teşekkürler.

  6. Blog sayfanızı takip ediyorum, çok hızlı ve içerik çok güzel. Teşekkürler.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Genel