Google Lighthouse Nedir? Google Lighthouse Ne İşe Yarar?

Web site analizi diyince aklımıza gelen araçlardan olan PageSpeed Insights, son almış olduğu Google Chrome güncellemesinden sonrasında bile Mobile First Indexing (Mobil Öncelikli İndeksleme) ile beraber ölçme ve performans mevzusunda oldukça geride kaldı. Google, kullananların öteki araçlara kaymasına izin vermeden yeni aracı Google Lighthouse’u duyurdu. Peki Google Lighthouse nedir? Ne işe yarar?

Google tarafınca geliştirilen Lighthouse’un aslolan kullanım amacı Progressive Web Apps’ı (PWA) denetlemektir. Erişilebilirlik, performans, Progressive Web Apps ve en iyi yöntemlerin gelişmiş sıralaması şeklinde değişik mevzuda sitenizi sınayan vasıta, sitenize ilişkin muhteşem bir izlenim sunmaktadır.

Kullanıcı deneyimini çoğaltmak ve algıya haiz olmak için site hızı üstünde ilgilenilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzudur. Siteniz yavaş bir site benzer biçimde çalışıyorsa, çözümleme araçlarında çıkan rakamların hiçbir anlamı yoktur. Dünya üstünde hala 4G’nin kullanılmadığı bölgeler bulunduğunu bildiğimize nazaran, 4G kullanan kullanıcılarınız sitenizin yavaş bir his uyandırması kullanıcı deneyimini negatif yönde etkileyecektir. Site hızınızda 0,5 saniyelik bir artış ve ya düşü büyük farklar yaratabilir.

Google Lighthouse, sitenizi performans testlerinden geçirirken, ilk olarak mobil sitenizi oldukça kuvvetsiz bir aygıt üstünden kesintili bir 3G bağlantısıyla denetim eder. Kontrol bittikten sonrasında puanınız ve siteniz ile ilgili performans geliştirmelerinin yazdığı bir ekran ile karşılarsınız.

Bu aracı bir kaç değişik yöntem ile kullanabilirsiniz.

Bunlardan birincisi, Chrome’da F12 tuşuna bastıktan sonrasında Audits sekmesi gelip, istediğiniz performans testini seçip başlatabilirsiniz.

İkincisi, Google Chrome eklenti mağazasından Google Lighthouse aracının eklentisini indirip, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eklentiye bu bağlantı vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Üçüncüsü, aracı komut satırı üstünden yüklemek için “nmp install -g lighthouse” komutunu çalıştırabilirsiniz. Eğer https://siteadi.com adresi için bir kontrol gerçekleştirmek istiyorsanız “lighthouse https://siteadi.com” komutunu uygulamanız yeterlidir. Elde edeceğiniz kapsamlı netice terminalde yer alabileceği benzer biçimde ayrı bir HTML dosyası olarak da size sunulacaktır.

tahamumcu

Önceki Yazı

İşletmenizin Büyüklüğü SEO Stratejinizi Etkisinde bırakır mi?

Sonraki Yazı

Google, Featured Snippet Alt Başlıklarının Tasarımını Değiştirdi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir