Gündem

Google 50 TL’ye satıldı! Şaka değil! Bu hata Google’ı üzecek!

Google’ın alan adı bir ülkede satışa yaşanan bir hatadan kaynaklı satışa çıktı. Yaşanan bu Hataya değerlendiren bir kişi Google’ın alan adını 50 TL gibi olağanüstü derecede komik bir rakama satın aldı. Peki, bu olay Nasıl patlak verdi?

Arjantin’deki insanlar, birkaç saat boyunca Google’ın arama motoruna erişemediler. Bu erişim problemu sonrasında alan adının satılık olduğunu keşfettikten biri 50 TL’yi verdi ve Google’ı satın aldı.

Nicolás Kuroña, Google alan adını sadece 540 Arjantin Pezosu yani 50 TL ile satın aldı. Kulağa çılgınca gelse de, kullanıcı alanı yasal olarak satın aldığını belirtti. MercoPress tarafından hazırlanan bir rapora göre, kullanıcı Google.com.ar etki alanının 21 Nisan’da süresinin dolduğunu ve satın alınmaya hazır olduğunu iddia etti.

Bu, arama motoru internet sitesinin birkaç saatliğine geçici olarak kapatılmasına yol açtı. Google’ın Arjantin’in Google.com.ar alanını yenilemeyi unutmasından kaynaklı yaşanan bu olaya siber güvenlik dilinde Cybersquatting deniyor. Cybersquatting yaparak diğer firmanın alan adını satın almak da yasa dışı değil. Buna ilk gelen alır mantığı diyebiliriz.

Ancak yaşanan bu olaydan sonra arama motoru devinin butonye bastığı ve alan adını yenidendan aldığı söyleniyor. Şimdilik ne Google ne de alan adını satan nic.ar sicil dairesi bu olay ile ilgili yorum yapmadı. Gelişmeler yaşandıkça sizlere transferya devam edeceğiz. Bakalım Google cephesinden bir açıklama gelecek mi?


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün