Bitcoin Haberleri

Boğa Piyasası Nedir? Ayı Piyasası Nedir?

Ayı ve boğa piyasaları, yatırım ve finans dünyasında sıkça söylenen terimler olup piyasaların yönünü tanımlamak için kullanılırlar. 2020 Mart ayı civarında, dünyada oluşan büyük sıhhat krizinin sonucunda, Devletlerce alınan bazı önlemler ve ticaretin, piyasaların yavaşlaması benzer biçimde birçok tesir sonucunda insanoğlu yatırımlarını borsalar, emtialar ve bilhassa kripto paralara aktarmaya başladılar. Başta Bitcoin olmak suretiyle kripto para piyasası geçtiğimiz 1 senelik süreçte kıymetini 10-15 katına çıkararak adeta Boğa piyasasının tanımını yapmış oldu.

Boğa ve ayı piyasası terimleri, borsaların genel olarak ne durumda bulunduğunu, trendin aşağı ya da yukarı yönünü atama etmek için, kıymet kazanıp kazanmadığını açıklamak için kullanılır. Bununla beraber piyasa, yatırımcıların tutumları tarafınca belirlendiğinden, bu terimler yatırımcıların piyasa ile alakalı düşüncelerini ve arkasından gelecek hareketler hakkında da ipucu vermektedir.

Neden Boğa ve Ayı Piyasası deniyor?

Finans piyasaların taraflarını atama etmek için kullanılan bu iki iri, görkemli ve kuvvetli hayvanların seçimi hakkında birçok değişik görüş bulunmakla beraber, en bilineni; boğaların saldırırken boynuzlarını aşağıdan yukarı kaldırması, ayıların ise pençesini yukarıdan aşağıya indirmesidir. Piyasaların bu şekilde adlandırılması için anlık trendler değil, orta ve uzun vadeli trendler baz alınmaktadır. Trend hareketinin hacim ile uyum içinde olması bu iki piyasa türünün ortak yönüdür.

Boğa Piyasası nedir?

Boğa piyasası (bullish market) ; Piyasanın yükseliş trendinde bulunduğunu, piyasadaki değerlerin ileriki süreçte daha iyimser bir tablo çizeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönem anlamına gelmektedir. Boğa piyasasının başladığını idrak etmek için, ilgili piyasanın o dönemdeki en düşük seviyesinden minimum %20 yükselmiş olması beklenirdi. Sadece Bitcoin ve kripto paralarda bu seviyedeki hareketlerin pek bir şey ifade etmediği, yeni yeni oluşan bu piyasanın daha volatil olduğu kabul edilmektedir.

Boğa piyasası için 2000’lerdeki altın piyasası gösterilebilir. Ons fiyatının 250 $ civarlarından 1900 $ seviyelerine erişmesi en malum boğa piyasalarındandır ve ortalama 10 yıl süresince sürmüştür.

2017 ve 2021 yıllarında yaşanmış olan Kripto para Boğa piyasası ise oluşan popülerliğinin sonucunda akla ilk gelen boğa piyasası konumunda bulunmakta. Birçok uzmana gore, Bitcoin al fırsatı olarak görülen bu dönemler tam bir boğa piyasası örneği ve hemen hemen bu devrin başlangıçındayız.

Ayı Piyasası nedir?

Ayı piyasası (bear market) ; Piyasanın tam tersine düşüş trendinde olması anlamına gelmektedir.

Ayı piyasası için en malum örneklerden birisi; Wall Street’teki Kara Pazartesi olarak adlandırılan ve 1987 senesinde ortalama 3 ay devam eden s&P 500 endeksi ve Dow Jones Endeksi düşüşleridir. % 22.61 oranında düşen Dow Jones Endeksi’nin bu değerden kurtulup eski seviyesine gelmesi tam olarak 2 yıl sürdü.

Bununla beraber gene en malum ayı sezonlarından birisi, 2018 senesinde Kripto paralarda yaşanmış olup, pandemi dönemine kadar devam etmiştir.

Kripto Paralarda Boğa ve Ayı

Merkeziyetsiz, 3. kişilere gerekseme duyulmayan yapısı ile yeni bir finans sistemi iddiasıyla ortaya çıkan başta Bitcoin olmak suretiyle kripto paralar, boğa ve ayı sezonunun tanımının en net şekilde yapılabileceği ve grafiklerle desteklenebileceği piyasalardandır. Bunun sebebi ise daha yeni bir finans yapısı oluşturması sebebiyle fazlasıyla volatil olması gösterilmektedir. Kısaca öteki yatırım ve finans ağlarında %10’luk düşüşler yada yükselişler dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan büyük bir hareket iken, kripto para piyasasında dakikalar içinde gerçekleşebilmektedir.

Grafikte de görüleceği benzer biçimde 2017 senesinde 1000 USD civarlarından 19 bin USD civarlarına kadar yükselen Bitcoin tam bir Boğa piyasası örneği gösterirken, 2020 ortalarına kadar 3 bin USD’leri yeniden görerek Ayı piyasasını yaşamıştır.

İçinde bulunduğumuz 2021 senesinde ise yeniden bir boğa sezonu yaşayan Bitcoin 65 bin USD civarlarına kadar terfi etmiştir. Yazının yazılması esnasında ise 40 bin USD dolaylarında olup, yatırımcılarına acaba Ayı’damıyız diye düşündürmektedir.

Nereden Bitcoin alınır?

Birçok uzmana gore, uzun süreçli boğa piyasasının arkasından son dönemde kripto paralar ayı piyasasına giriş yapmış bulunmakta. Öteki bir bakış açısına gore ise Bitcoin’i gelecekte bu fiyatlardan alabilmek tamamen hayal olacak ve alım yapmak için en mantıklı zamanlardan biri.

Siz de eğer Bitcoin ve öteki kripto paraların ileride daha da değerleneceğini ve boğa piyasasına devam edeceğini düşünüyorsanız, bir kripto para borsasına kayıt olup, Bitcoin yada başka bir kripto para satın alabilirsiniz. 7/24 karşınızda muhatap bulabileceğiniz, 2018’den itibaren piyasada hizmet veren yerli kripto para borsası Coinzo en güvenilir ve en süratli borsalardan biri olarak sektörde öne çıkmakta. E-devlet onay sistemi ve 2Fa önlemi ile güvenliğinizi büyük bir titizlikle elde eden Coinzo, ek olarak piyasanın sert kırılım hareketlerinde de kesintisiz ve hatasız emek harcaması ile başta dünyanın en büyük Kripto Para Platformu olan CoinMarketCap olmak suretiyle, birçok otoritenin takdirini kazanmış bulunmaktadır.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün