Kitap

Ateş Böcekli Gökyüzünde Ben

Uzun zaman oldu yazmayalı evet. Bu beyaz sayfalara kurşun atmayalı uzun zaman oldu.

Farklı bir başlık attım, genelde kendimi ifade etmek istediğim farklı görünen ama net anlamlar taşıyan içerikler ile başlıkları seçiyorum. Şimdi antisemit düşünceleriniz var ise etrafınıza, insanlara, dünyaya ya da herhangi bir şeye, bunları kenara bırakın ve öyle başlayalım. Ben bir kahve alayım geliyorum.

Evet!

Ateş böcekleri.

Nedir ateş böcekleri? neler yaparlar? Karanlığı aydınlatan küçük ampüller gibi etrafta vız vız dolaşan böcek türü mü sadece onlar?  Peki neden ateş böceği deniyor? Ateşle bağdaşan kısım sadece ışık olması mı sizce? Ben bunu bir düşündüm yazarken ve başlık atarken. Ama benim anlatmak istediklerim çok farklı olacak. Ateş böcekleri kendini aydınlatabilen ve etrafına bir küçük loş ışık dağıtan küçük canlılardır. Bunların dolu olduğu bir gökyüzünde ruhum bulutlardan süzülüyor.

Hiç bir rüzgar ateş böceklerini etkilemiyor. Karanlık gökyüzünde beni sürüklemiyor. Süzülüyor kalıyoruz gökyüzünde ateş böcekleriyle. Ama ateş böcekleri yağmurda uçamaz. Ateş böceklerini kaçıran şimşeklerle dolu bir yağmur gelirse heryer karanlık olur. Gökyüzü karanlık olursa benliğime ne oldu? Ben benliğimi bir karanlıkta görüyorum. Bir yağmur gelmiş almış tüm ışığımı gitmiş.

Bu insana yapılır mı demek isterdim ama yağmur bu durdurmak insanın elinde değil. Ama korunmak mümkün.

Yağmurdan kaçınmak için ertelememelisiniz. Kış aylarında üşümemek için önceden gocuğunuzu alırsınız. Şemsiyeniz yoksa önceden alırsınız. Ertelemeden alırsınız ki üşümeyelim hasta olmayalım. Ben erteledim. Büyük bir hata yaptım ve erteledim evet. Bu ertelemeler bazen insanlara çok kötü patlıyor.

Hayatını dolu dolu geçirdiğin herşeyinin iyi olduğu ve arkanda bir kadının olduğu anlarda ertelemelerin faturası geliyor önüne. Daaat erteledin, s… yedin faturası.

Bu faturanın bedelleri çok ağır olabiliyor. Kayıp yaşatabilir mi bu fatura? Ben bilmiyorum faturayı. Umuyorum kimse kaybetmez. Bu yazıyı okuyan tüm okurlarım inşallah hiç bir zaman kaybetmez. Ben kaybedersem sonrasını düşünmedim gerçekten. Çabamı göstericem tabi. Sizde gösterin. Kaybetmeyin. Kaybedecek şeyler yapmayın. Ertelemeyin. Okyanusu geçtikten sonra derede boğulmayın.

Ruhum bulutlarda süzülürken karanlık çoğalıyor. Işığını kaybetmedi ama yakalamak için süzülmekten daha çok şeyi hedefliyor. Biraz farklı bir tarza geçmek istiyorum. Özür dileyerek selamlar tekrardan.

Tabiri caizse kendime biraz küfürlü mesajlar yazmak istiyorum ancak burası yeri değil. Dakika saniye salise olarak kendime küfürler etsemde durduramıyorum. Zaman akıyor. Zamanın akışına yenilmekten korkuyorum bazen. Zamanın beni kötü etkilemesinden korkuyorum. Olabiliyor bazen insanlar zamana yenilebiliyor. İşe geç kalmakta zamana yenilmek. Uykunda zamana yeniliyorsun.  Hatalı adımlar atıyorum. Hatalı şeyler yapıp üzdüğümü farkediyorum. Çok parçaladım böldüm cümleleri kafamda, bir torbaya koyup şuraya fırlatsam cümleler birleşecek kendiliğinden. Çünkü her kelime farklı bir anlam taşıyor ve tek bir kişinin anlamını taşıyor. Ateş böceği.

İnsanların aşk dediği şeyin üst seviyesi ruh sevgisidir. Eğer ruhlar yaslanabiliyorsa gerçek sevgidir. Aşk uzmanlarıda asıl sevginin ruhtan bağlılık ve ruhların birleşmesinden oluştuğunu söyler. Asıl vazgeçilmez sevgi, doğru insanla karşılaştığında ruhunu teslim edebildiğin andır.

Bir şarkım var ufak bir dörtlüğünü yazıp bitirmek istiyorum yazıyı. Aslında hiç bitirmek istemiyorum sabaha kadar yazabilirim ama durmalıyım. Durmalıyım çünkü içerde uyuyan bir ateş böceği var. Gidip onu uyandırmam gerekli. Kahvesi hazır masası hazır. Ama uyandırmalıyım kahvesini içmesi için. Ne kadar kıyamasamda güzel uykusundan kaldıracağım. Ama olsun tekrar uyuduğunda izleyebilirim. Bugün izlerken rüya görüyordu, korktu, irkildi birkaç el hareketi ve yüz ifadesi yaptı bende merakla oturdum izledim ne görüyo acaba diye düşündüm sadece en masum haliyle. Bir insanı uyurken izlemek çok farklı anlamlar ve renkler katar. En masum hali uyku halidir. En durgun hali uyku halidir. Uyurken izlediğimde bazen salakça gülüyorum. Bir gülümseme bir tebessüm kendiliğinden geliyor. Bunun anlamı bunun rengi çok farklı. Ateş böceğinin ateşi işte bu. Bazen yakıyor, bazende anlamlarıyla renklere şölen katıyor.

rüyamdasın, yaşıyorum hergün aklımdasın
kafamın içinde bi yanımdasın
kalbimin bi köşesinde yatmışsın
ama kalkma sakın
buralar farklı sayın
anlıyorum hergün farklı mayın
insanlar konuşur arkadan takmayalım

anahtarı benim o kapalı kapıların
hepsini araladım seni göremezken ben,
kafamın içinde bi yerden yelken açıyorum farklı bir evrenden

 


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Ateş böcekleri bende birkaç şey canlandırıyor, ilki sen hiç ateşböceği gördün mü diye bir oyun vardı, bir iki yıl öncede filmini çıkardılar. Değişik bir filmdi, karakterler ve oyuncular özellikle Güldür Güldür Naime iyi performans göstermişti. Diğer aklıma gelen ise çocukluğum. Sokağımızda tek tük ateş böceklerine rastlamıştım, o arkasında yanan ateşi, çok farklı bir deneyim yaşatmıştı. Bu yazıda olduğu gibi bir an kendimi farklı bir zaman diliminde buldum. Yazı için çok teşekkürler, kaleminize sağlık.

  2. Elinize kolunuza sağlık gerçekten yazınızı çok beğendim. Bu tarz yazıların devamının gelmesi dileğiyle.

  3. Bir insanı uyurken izlemek çok farklı bir renk katar sözü gerçekten doğru. Yazı ve betimlemeler muhteşem çok beğendim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün