Internet

Tıklama Dolandırıcılığı (Click Fraud) Nedir?

Click Fraud, tıklama sahtekarlığı (dolandırıcılığı)  anlamına gelmektedir. Bir dolandırıcılık yöntemi olan Click Fraud, sitelerdeki reklamların gerçek kullanıcılar tarafınca tıklanmaması yada bazı yöntemler ile sitedeki reklam kodlarının değiştirilmesi ile gerçekleşir.

Click Fraud Nedir?

Click Fraud yasalarda dolandırıcılık olarak yer edinmiş reklam servislerini haksız kazanç elde etmek için kandırılması ile ortaya çıkmıştır. En fazlaca manipüle edilen reklam türü CPC(Tıklama Başı Maliyet) dir. CPC’nin bu kadar manipülasyona uğramasının sebebi bu işlemi yapmak için insanlara gerek duyulmadan yapılabilmesidir. Belirli yazılımlar ile bot haline getirilmiş sistemler sitelerde gezinme yapıyor ve reklamlara tıklıyor. Click Fraud’dan etkilenmeyen fazlaca azca bir reklam türü vardır sadece Adsense bu işlemin önüne geçmek için elinden geleni yapıyor.

Click Fraud’dan Nasıl mı Korunuruz?

Click Fraud çıkış noktası sürekli IP adresi değiştirerek reklamlara tıklama ile başlasada şu an bu yöntem dolandırıcılar yardımıyla mühim bir halde gelişmiştir. Ilk olarak sitenize eklediğiniz eklentilere dikkat etmelisiniz. Sitenize eklediğiniz eklentiler reklam kodlarını kendisinin reklam kodları ile değiştirir ise kazancınız yazılım korsanlarına akacaktır. Yalnız sitenize eklediğiniz reklam kodları ile kalmıyor Tarayıcınıza eklediğiniz eklentilerde bile bu tür sahtekarlıklar olabiliyor girdiğiniz sitelerdeki reklamları otomatikman kendi reklamaları ile değiştirdiği için fark etmeniz olanaksız hale geliyor. Kullanıcı açısından bu bir problem teşkil etmesede site sahiplerine büyük zararlar veriyor. Click Fraud’dan korunmak için gelişmiş reklam servislerini kullanmanızı tavsiye ederiz Google bu işlemi önlemek için büyük önlemler alıyor. Veri toplama kabiliyeti yüksek olduğundan düzmece tıklamaları algılıyor ve hücum altında olsanız bile sizi koruyor. Eğer bu işlemi sizin yaptığınızı anlamış olur ise hesabınız sonsuza kadar kapatılacağını ihmal etmeyin.

Click Fraud Çiftlikleri

Bunu bir iş olarak kabul eden bir fazlaca insan bilhassa Hindistan bölgesinde Tıklama Çiftlikleri kurarak yüzlerce insanı işe alıp firmalardan gelen işleri kabul ediyorlar. Yazılım Dünyasının mühim bir problemi olan Click Fraud yalnız reklam alanında kalmıyor Hindistandaki firmalar aracılığı ile satışı yapılacak bir sisteme mesnetsiz üyelikler kazandırıyorlar. Bu yöntem ile sistemlerin satış kıymeti artıyor. Kullanılmaması ihtiyaç duyulan bir yöntem olsada insanoğlu basit paranın ardında olduğundan bu tip işlemlere maalesef maruz alıyoruz.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Büyük reklam firmalarının (ilk akla geleni Adsense) bu hilekarlığı tespit etmemesi gibi bir durum söz konusu olamaz herhalde değil mi?

  2. Ülke olarak böyle şeylere çok çabuk yönelme yetisine sahibiz. Sonuçta “oturduğunuz yerden para kazanacaksınız” sloganı tam da istediğimiz şey… Sahtekarlığın hepsi aynı seviyededir. Azı çoğu olmaz.Yazı için teşekkürler.

  3. Tüm web sitelerinde ve sektörde çok fazla geçen bir konu. Açıklayıcı detaylı bir yazı olmuş teşekkürler. Takipteyimm Taha bey :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün