Teknoloji

RAID Diskler Nasıl Çalışır ?

RAID için iki açılım mevcuttur.Bunlar

1-Redundant Array of Inexpensive Disks  “Ucuz Ardışık Diskler Dizisi”
2-Redundant Array of Independent Disks “diskler içinde veri kopyalama yada paylaşımı için birden fazla durağan(durgun) diski kullanarak meydana getirilen veri depolama” şeklindedir.

Birden fazla türü mevcuttur. Türlerine sıraladığımızda 1,2,3,4,5,6,10,15 ve 50 olarak sıralanabilir.

Raid 0 ,
Raid 0 bir tek performans için üretilmiş teknolojidir.Minimum 2 disk ile oluşturulur.Raid kart üstüne gelen tüm datalar disk sayısına bölünerek aynı anda hepsine birden yazılır. Örnek olarak elimizde 15.000 rpm bir disk var ise bu diske bir tek 15.000 rpm hızı ile yazabilirken 3 tane aynı diskten var ise 45.000 rpm hızında kullanma olanağımız mevcut olur. Güvenliği en alt seviyededir. Disklerden biri göçerse tüm veriyi yitirmiş oluruz. Kapasiteye bakacak olursak disk sayısının toplamı kadar kapasite elde edilir.

Benim En sevdiğim disk yapısı doğal olarak evimdeki PC de informasyon güvenliği mühim değilse 6 tane 7200 RPM diski Raid 0 taparak kullanmanızı ve 6 X 7200 RPM performansını görmenizi tavsiye ederim okuma ve yazma hızı inanılmaz makina performansını siz düşünün. Yanlız üstüne basa basa söylemeliyimki bu yapıda bir Disk giderse herşey gider. Bundan dolayı bu yapıyı oyun bilgisayarınızda kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Raid 1 ,

Raid 1’de yapı oldukca farklıdır.Gene minimum 2 disk ile oluşturulan bu yapıda Raid kartına gelen tüm data iki diskede aynı şekilde yazılır.Bu işleme Mirroring’te denilir.Bir disk göçtüğünde öteki disk sorun olmamış şeklinde işlemlere devam eder.Kapasite anlamında da tekdisk kapasitesi elde edilir.

Raid 2 ,

Günümüzde kullanılmayan bir Raid türüdür.Minimum 14 disk ile yapılır.10 disk datalar için tutulurken kalan 4 disk ECC (error correction control) benzeri Hamming kod’ları meblağ.Günümüzde Raid kartları üzerinerinde ECC bulundurdukları için Raid 2 yapısı kullanılmamaktadır.ECC kontrolü olmayan kartlar için geliştirilmiştir.Bu yapı tekdisk  tolere eder.Fakat maaliyet açısından da tercih edilmemektedir.14 diskli yapıda toplam kapasitenin %71’i 39’lu diskli yapıda toplam kapasitenin %82’si kullanılır.

Raid 3 ,

Bu yapı minimum 3 disk ile oluşturulur.Veriler parite diski hariç tüm disklere dağıtılır.Bu yapıda tekbir parite diski bulunmuş olduğu için erişim hızı oldukca yüksektir.Raid 3 1 diski telafi edebilir.Disklerden biri göçerse veri kaybı yaşanmaz.Hem de bu yapı “hotspare” teknolojisini destek sunar.Doğrusu yedek bir diskiniz var ise ve donanımınız bu yapıyı destekliyorsa bozulan diskin yerine yedek disk görevi otomatikman devralır.Raid 3’te günümüzde kullanılmayan teknolojidir.

Raid 4

Raid 3 ile neredeyse aynıdır.Aradaki tek fark Raid 4 yapıda veriler disklere sektör sektör yazılır.Her data disklere sıra ile yazıldığı için yazma işlemi esnasında okuma işlemide yapılabilmektedir.Bu sayede bu yapı üstünde okuma hızı inanılmaz artmaktadır.Naturel olarakta yazma hızı azalıyor.Raid 4 yapıda minimum 3 disk ile oluşturulur ve 1 diski tolere eder.Hotspare desteği vardır.

Raid 5

Günümüzde en yagın ve en popüler yapı Raid 5’tir.Enaz 3 disk ile oluşturulur.Parite bilgisi tüm disklere dağıtılır.Doğrusu tüm disklerde hem veri hem parite bilgisi bulunur.Veriler disklere yazılmadan ilkin Raid kart üstünde parçalara ayrılır ve parite bilgisi ile beraber disklere yazılırlar.Raid 5, 2,3,4 şeklinde tek diski tolere edebilir.

Raid 6

Raid 6 enaz 4 disk ile yapılır.Bu yapıda Raid 5 şeklinde dağıtılmış pariteler kullanır.Raid 5’ten farkı ise iki ayrı parite diski kullanaması ve 2 diski tolere edebilmesindir.Okuma hızı oldukça iyidir.Fakat yazma hızı çift parite tutasından dolayı Raid 5’e gore kötüdür.Raid 6 bu yapıyı destekleyen bir donanım ile yapılabilir.Bu teknoloji HP’de ADG(Advanced Data Guarding) olarak adlandırılır.

Raid 10

Raid nesting denilen bir yapı ile değişik 2 raid 1’ın Raid 0 yapısı altında birleştirilmesi ile oluşturulur.Enaz 4 disk ile oluşturulan bu yapı Performans olarakta yüksek seviyededir.

Raid 15

Raid 15 minimum 6 disk ile yapılır.2 raid 5 yapısının Raid 1 ile birleştirilmesi ile elde edilir.En güvenli yapıdır.Yüksek güvenli dataların saklanmasında kullanılır.

Raid 50

Minimum 6 tane disk ile oluşturulan bir yapıdır.2 tane Raid 5’in Raid 0 ile birleştirilmesi ile yapılır.Hem performanslı hemde güvenlidir.

Raid 51,

Raid 50 ile oldukca benzerdir.2 tane Raid5 yapıyı Raid 1 ile birleştirerek üretilir. En güvenli yapıdır.

Raid 60,

Minimum 8 disk ile elde edilmiş bu yapı, 2 tane Raid 6 yapıyı Raid 0 yapısı altında birleşritilir. Burada yüksek düzey güvenlik elde edilir.Toplamda 8 disk’in 6 diski tolere edilir. Bu yapıda güvenlik en üst seviyde iken mali anlamda en pahalı yapıdır.

Raid 0+1,

İşte Raid teknolojisinde performans anlamında en üst seviyede bulunan Raid yapısı budur. Disk sayısı ne kadar fazla ise performans o derecede artar. Minimum 4 disk ile oluşturulabilir. 2 tane Raid 0 yapısını Raid 1 altında biriktirerek meydana getirilen bu yapı gelen tüm dataları parçalayıp tüm disklere dağıtarak okuma yazma yaptığından performans olarak oldukca iyidir. Hiçbir yapı performans anlamında bu yapının yanına yaklaşamaz.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Teknoloji