Teknoloji

Windows Servislerinin Zamanlı Olarak Restart Edilmesi

Merhaba,

Bu yazımızda windows servislerinin Task Scheduler üstünden kolayca nasıl zamanlı olarak restart edebiliriz onu anlatmaya çalışacağız.

Öncelikli olarak Task Scheduler kısmına geçiyoruz. Burada birçok zamanlı vazife görebilirsiniz bunların bazıları işletim sistemine ilişik bir kısmı kurduğunuz bazı programlara ilişik olabilir biz yeni bir tane oluşturacağız.

Ben bilgisayarımda kurulu “Zabbix” Servisini restart edeceğim.

Restart edilecek kurala bir isim verelim.

Günlük restart edeceğiz.

Restart zamanını ayarlıyoruz.

Hangi işlemi yapacağımızı seçiyoruz. Biz burada NET start – stop komutlarını gireceğimiz için Start a program seciyoruz.

Çalıştıraqcağımız komutu ve ekleyeceğimiz parametreyi giriyoruz. Hangi Servisi restart edecekseniz services.msc ile MS servis yöneticisinden servisin Adını ” ” işaretleri arasına yazabilirsiniz.

Finish. diyerek Sihirbaz ekranımızı kapatıyoruz.

Zmanlanmış görevimiz oluştu fakat su bu vazife bir tek NET STOP “Zabbix Service” komutunu uygulamaktadır. ikinci bir komut eklemek için bu görevi sağ tıklayıp özellikler ve Actions tab’ına geçiyoruz.

Görüldüğü şeklinde burada bir tek tek bir komut var New diyerek yeni bir komut daha ekleyeceğiz.

Bu sefer de NET START ile servisimizi start ediyoruz.

Komutu girip OK dediğimizde iki komutu da görebilmeniz gerekiyor. OK deyip ekranı kapatıyoruz artık vazife hazır belirttiğiniz saatlerde bu servis durdurulup tekrardan başlatılacaktır. Siz de istediğiniz servisi bu şekilde tekrardan başlatan zamanlı görevler oluşturabilirsiniz.

Teşekkürler,


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün