Teknoloji

Spaceport Canlı 6-Boyutlu (Volumetric) Video Çözümü CES’2019’daydı

Gelecek nesil video teknolojisi 6-Boyutlu (volumetric) Video üstünde çalışan Spaceport, video konuşma, spor, yayıncılık, eğlence sektörleri için Türkiye’de tek, Dünya’da ise sayılı girişimler arasındadır. Düşük gecikme süreli Volumetric Video, seyircilere sürükleyici 6 boyut deneyimi vadetmektedir. Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği konferansı CES.2019’a katılan Spaceport, hem 6-Boyutlu Video demosu yapmış oldu, hem de internasyonal iş ortaklıkları meydana getirmeye başladı.

Barcelona’da 25-28 Şubat tarihlerinde düzenlenecek Mobile World Congress’e de katılacak olan Spaceport, Avrupa Komisyonu ve TÜBİTAK tarafınca desteklenmektedir. Küresel ölçekte bilinirliğini artırmaya devam eden Spaceport, Mobile World Congress’de canlı 6-Boyutlu video teknolojisini tanıtıp örnek videoları katılımcılara sunacak.

Canlı 6-Boyutlu (Volumetric) Video Yayını

Spaceport, üç boyutlu bir alandaki tüm noktaların derinlik bilgisini elde edip seyirciler için gerçek 6 boyutlu video seyretme deneyimi sunmaktadır. Volumetric video teknolojisi, VR ve 360° teknolojilerinden değişik olarak 3 boyutlu ortam içinde 6 yönde hareket etme özgürlüğü sağlamaktadır. VR gözlükleri ile kullanılan bu  hızla gelişen teknolojinin ilk olarak eğlence, spor, eğitim ve sıhhat alanlarında kullanılması ve video teknolojilerinde yeni bir döngü başlatması öngörülmektedir.

CES.2019

CES.2019 fuarında Amazon Web Services, Vodafone ve Intel benzer biçimde büyük firmaların yanı sıra girişim firmaları, donanım üreticileri ve eğlence sektöründeki firmalarla Spaceport üstüne görüşmeler yapılmış oldu. Canlı 6-Boyutlu Video’nun erken aşama prototipini deneyen ilgililer, beklenenin ötesinde bir teknoloji ile karşılaştılar. Video dünyasının coşku verici yeni boyutu ile pazarda ilklerden olması hedeflenen Spaceport’un yakında internasyonal yatırım turuna çıkması planlanmaktadır.

Dünyada Volumetric Video olarak geçen bu teknoloji, gelecek nesil videolara biçim verecek olup, bazı otoritelere nazaran video endüstrisini tamamen değiştireceği öngörülüyor. Hemen hemen pazarda Volumetric Video teknolojisini sunan tam anlamıyla bitmiş ürün ise bulunmuyor. İlk versiyonu 2019’un son çeyreğinde pazara sunulacak olan Spaceport’un ilklerden olması hedeflenmektedir.

###Spaceport hakkında detaylı informasyon için internet sayfasını (https://spaceport.tv) ziyaret edebilirsiniz.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün