Kitap

Plasebo Etkisi Nedir?

Bu bilgilendirici bir yazı değildir. Sadece telkindir.

Uzun süredir blog sayfamı çok fazla boşladım, hatta çoğu şeyi boşladım ancak burası benim için farklı bir sayfaydı. Beyaz sayfaya yazdığım cümleler beni hoşnut ediyordu. Uzun süredirde buna zaman bulamadığımı söylesem yalan olur, çünkü zamanım vardı sadece neden olduğunu bilmiyorum ama yazasım yoktu. Yani olmayınca olmuyor bazı şeyler. Site’nin tasarımında bir düzenleme yaptım farkındasınızdır büyük ihtimalle, kendime yaşattığım değişikliği sitemede yansıttım. Sade ve rutin bir sayfa olmasını istiyorum. Bu şekilde de devam edecek ve gelişecektir.

Son yazılarda bahsettiğim kafama takılan soruları çözdüm diyebilirim. Artık herşeyi kabullendim ve zamana bıraktığımı söyleyebilirim. Bir beklentim olmadığını ve bu sürecin şu ana kadar çok sessiz ve üşengeç geçtiğini söyleyebilirim. Uzun süredir sessiz kalıyorum çünkü kafamda yeni şeyler kuruyorum ve planlıyorum.

Neyse ki bu sessizliğimde kendime zaman ayırabildim ve çoğu şeyi birbirinden ayırabildim. Bunları yaparken sadece kendimi dinledim diyebilirim. Gezip tozarak kendime zaman ayıramazdım, sadece zamana zaman ayırırdım ve sadece zaman geçirirdim. Bunlara gerek yok, duyduğum özlemleri bir anda çıkarmanın manası yok benim için. Aslında bakarsak hiç bir şeyide özlemedim. Yaz günlerini, denizi, kumu, havuzu, manzarayı veya herhangi bir kulu. Bir anda herşeye karşı olan özlemini giderirsen tekrarı olmaz. Bundan dolayı planlı ve düzenli bir şekilde ilerlemem gerektiğini düşündüm.

Şimdi bugün ben değişik bir yazı yazayım dedim oturdum düşündüm. Günün yorgunluğu gerçekten üstümde, gözlerim o kadar çok ağrıyor ki, cümleleri okurken gözlerim kısılıyor ve sızlıyor. Düşünürken kafamın doluluğu bana mani olsada, yazı yazarken kendimden ödün vererek yoğunlaşabiliyorum. Günün yorgunluğunu atamadığım aşikar tabi.

Neyse şimdi Plasebo nedir? herhangi bir ilaç kullanmadan sadece telkin ile ilacın etkisine nasıl girer bir insan? Yada alakası olmayan bir ağrı kesiciyi telkinle nasıl mutluluk ilacı sanarsın?

Bunlar plasebo’nun gerçek anlamı diyebilirim. Okuduğunuz kitaplardan aldığınız cümleleri kendinize telkin ederek nasıl o cümlelere bürünüyorsanız, kitaplardaki karakterlere ne kadar kendinizi adıyorsanız işte o kadar etkili bir olay bu. Mesela her alkol içen sarhoş olmaz ama alkol öncesi kendisini buna telkinler yani kendisine sarhoş olacak şekilde cümleler kullanırsa kişi bu psikolojiye otomatik olarak girer ve içtiği tek bir alkolde sarhoş olabilir. Aslında değildir ama psikolojikmen sarhoştur.

Okuduğunuz psikoloji veya aşk ya daaaa heyecanlı tarih kitaplarında beğendiğiniz cümleleri çizersiniz değil mi? Eğer gerçekten okuyorsanız zaten çizerek ilerlersiniz çünkü o cümle size çok hoş gelir. Peki okuduğunuz bir kitapta ki sözü veya cümleyi ne kadar çok okursanız kendinize aşılayabilirsiniz? Evet plasebo bu. Kendinizi bir olaya kendinizin kurduğu cümleler ya da başkasının size verdiği düşünceler ile telkin ederseniz buna plasebo etkisi denir. Yani telkin ederseniz, telkin ettiğiniz cümleleri yaşarsınız, yaşamazsınızda işte yaşamış gibi olursunuz. Çünkü plasebo fiziksel olarak herhangi bir etkisi olmayan ama psikolojikmen insanın telkinleriyle etkili olan bir etkidir.

Neden böyle bir yazı yazdım bilmiyorum tabi ancak bunun ne olduğundan bahsetmek istedim. Bir şarkı vardı arkadaşım dinletti ve gerçekten hoşuma gitti. Sizede önereceğim.

Yaşadığımız hayat aslında bir deplasman, biz bu deplasmanda kendisini şekilden şekile sokan cümlelere kafa yoran insanlarız. Yani biz “Deplasmanda Plasebo” etkisini gerçekleştiren tekil kişiyiz. Tabi telkin sadece kendimizden gelen bir şey değildir. Çevremizde bizi telkin edebilir yani bize düşüncelerini söyleyebilir ve bizlerin içinde varsa eğer, zaten o etkiyi psikolojik olarak yakalarız ve uyarlamaya çalışırız. Neyse fazla uzattım. Şarkıyı aşağıya bırakıyorum. Dinlemenizi ve Plasebo etkisini yapmadıysanız kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çok güzel bir anlatım olmuş. Plasebo etkisi merak edilesi bir konu. Pskolojik açıdan plasebonun üzerinde durup, güzel bir dille açıklamışsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün