Nedir?

Makale Yazmanın Detayları Nedir?

İlk olarak şunu belirtmeliyim ki Makale yazmanın da belli başlı kuralları vardır. Bir blog sitesini yukarı taşıyacak tek etken makalelerdir. Makale yazmak, ön plana çıkaracağınız Konu hakkında özet dahi olsa bir bilginizin olması ve  konuya dayalı data veren içerikten oluşmalıdır. Bu konuyu belirlemek ve içinde ne olduğu iyi mi düzenleyeceğiniz sizin elinizdedir. Makale yazarken ‘SEO’ kurallarına dikkat ederek oluşturursanız, uyum ile yazınızın akıcı olmasına hem de sitenizin belirtilen konunun anahtar kelimelerinin Google sıralamaların’da da yükselmesini sağlayacaktır. SEO konusu oldukça geniş bir kavram olduğundan bu konuyu burada ele almayacağım. Makale yazarlığı yapacağınız blogunuz yok ise hazırladığım detaylı adım adım blog nasıl açılır adlı makalemi okumayı ihmal etmeyin.

Hadi o vakit Makalenin ayrıntılarına girelim.

Makalenin Akıcılığı

Makalenizi Ne Kadar Sürükleyici Yazarsanız Kar!

Makale yazmanın İlk adımı yazının akıcılığıdır. Yazılan bir Makale ne kadar akıcı ve konuyu fazla detayına girmeden ne kadar net bir halde ifade sunarsa o denli etkili bir data deposu olur. Bu konuya fazla değinmeyeceğim şu sebeple şu anda okuduğunuz yazı dahi bir makaledir. Akıcı ve ele alınan konunun öğretime dayalı ve rahat ve basit ifade dili kullanılmıştır.

Makale Konuları

Konularınızı Seçmeden İlkin Bilginizi Tazeleyin

Ihmal etmeyin bir yazı yazarken ele aldığınız Konu ile ilgili kısa bir data tazeleme açısından araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Bundan dolayı bir konuyu ele almadan ilkin iyi mi yazabilirim fikrini en rahat bu şekilde çıkarabilirsiniz. Konu seçiminizi oldukça doğru yapmalısınız, başlığı göreni etkilemeli hatta onu teşfik etmelisiniz. Her insan şeklinde bizde bir siteye girerken yada girmeden başlıkları okuruz ve ilgimizi çekerse sadece girer okuruz. Bu davranış aslen tüm insanlarda mevcut. Bundan dolayı google’da meydana getirilen aramalar çoğu zaman başlık bazlı olduğundan yazılan başlığın ziyaretçi üstünde merak uyandırması internet sayfasına girmesini elde edecektir. Konular hakkında seçimlerinizi ve başlıklarınıza  fazlasıyla önem vermelisiniz.

Makalenin İlk Paragrafının Önemi

Paragraflar Paragraflar Paragraflar…

Yazdığınız yazının inceliklerini ilk paragraflarda anlatmak yerine genel olarak anahtar kelimelerinizi ilk paragrafta kullanmanız daha mühim. Örnek vermek gerekirse bir yazı yazdınız ve bu yazınızın konusu “En Ucuz Bilgisayar“. Bu konu hakkında ilk paragrafta o şekilde anahtar kelimeler seçmelisiniz ki bu anahtar kelimelerde google sıramalasında 1. sıralamalara gelmelisiniz. En Ucuz Bilgisayar konusunda yazı yazmak istiyorsunuz diyelim, Bu Makale’de seçilebilecek en uygun anahtar kelimeler şunlar olabilir; “En Ucuz Bilgisayarlar“, “Ucuz Laptop”,“Ucuz Bilgisayarlar“ şeklinde oluşturacağınız kelime ağacı sizin anahtar kelimeleriniz olacaktır.

Bu anahtar kelimeleri ile ilk paragrafta minimum 4 kere kullanmanız mühim bir rol oynar. Google ilk paragrafı ele alacağı için makalenin ilk paragrafında olan anahtar kelimeler ehemmiyet taşıyacaktır. Makalenizin İlk paragrafında kullanıcıya ne anlatacağınızı ve nelerin önem taşıdığından bahsedebilirsiniz. Doğal olarak bu ifade esnasında anahtar kelimelerinizi göze çarpacak bir bölgelere koymanız yada ilk paragrafta yazmanız mühim. Ah Bu Paragraflar Paragraflar Paragraflar…


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bilgi tazelemenin faydalı olduğunu düşünüyorum. fikir sahibi olmadan yazmak mümkün olmayacağı için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün