Kişisel Blog Nedir? Blog Nasıl Açılır? – Blog Açma Rehberi

Hadi Hemen Bu Yazıyı Paylaş

İnternet yayıncılığına Ağrı Dağı kadar uzaksanız; web tarayıcınızda, adımın derhal yanında gördüğünüz Kişisel blog kelimesinin ne anlama geldiğini bilmiyor olabilirsiniz.

Asla sorun değil, öğrenciye anlatır benzer halde size kişisel blogun ne işe yaradığını anlatabilirim!

Dizilerde, filmlerde, dizilierde, kitaplarda hop aşağı hop yukarı blog kavramından bahsedilmektedir. Küçük bir ihtimal bu yazıya ulaşmadan ilkin blog denilen şeyin ne işe yaradığını merak edip bir iki satır araştırma yapmış olabilirsiniz.

Hıı, asla mi yapmadınız? O zaman her şeye en baştan başlamış olalım.

Blog Nedir?

Blog: İçeriklerin kronolojik sırayla okurlara sunulması ve okurların da tadı yerindeyse yorum yapması üzerine dayalı bir web sayfası düzenidir.

Kişisel Blog Nedir?

O da, bu blog dediğimiz yapının minimum diş fırçası kadar kişisel olanıdır. Şuracığa resmi bir tanım kondurayım da tam olsun. Kişisel blog: İçerikleri tek yazar tarafınca hazırlananan, yazarın ilgi alanları, deneyimleri ve kimi vakit havadan sudan atıp tuttuğu, kendi kafasındaki izlenme çizelgesine bakılırsa içerikleri paylaşmış olduğu web günlüğüdür.

 

Naturel şimdi web günlüğü dedik fakat mevzuyu; tüm gün işte, ofiste ne yaptığınızı anlatmanız gereksinim duyulan internet sayfaları olarak  düşünmeyin. Daha ziyade, insanların okumasını istediğiniz fakat istediğiniz zaman da yazdıklarınızı değiştirebileceğiniz bir kitap (günlük) olarak düşünün.

Mesela, şu an bu yazıyı okuduğunuz blog, bir kişisel blog örneğidir. Eğer zahmet edip ana sayfaya zapping yapmış olursanız, envai çeşit ve bir çok vakit ilgi alanımdaki mevzulara ilişkin yeni yazılar paylaştığımı görmüş olacaksınız. Konsepti incelemeniz, kişisel blogun ne işe yaradığını anlamanıza destek olabilir.

Buraya kadar kişisel blog nedir sorusuna Bilal’e anlatır benzer halde yanıtlar verdik. Buradan sonrasında işler birazcık karışacak ve mevzunun detaylarına değineceğiz.

“Bana bu kadar yetti abi, ben tanıma bakmak için gelmiştim” diyorsanız, sizinle yollarımız burada ayrılıyor.

Daha fazlasını öğrenmek ve okumak istiyorsanız (ki bence okumalısınız) aşağıdaki başlıklardan devam etmelisiniz.

Bloglar ile Kişisel Blogların Farkı Nedir?

 

 • Kişisel bloglar tek yazarlıdır, kolay bloglar oldukça yazarlı.
 • Kişisel blog sitelerinde genel olarak kişisel düşünceler ve tecrübelere dayalı içerikler paylaşılır. Bayağı bloglar hit getirecek yada kitlenin ilgisini çekecek her şeyi paylaşabilirler.
 • Kişisel blogların büyüyüp gelişmesi ve trafik elde etmesi daha zor olsa gerek. Şundan dolayı yazabileceklerinizin elbet bir haddi hududu var. Buna bir de yakınlarınız tarafınca olur olmadık eleştirilme kaygısını ekleyelim lütfen. 
 • Kişisel dedik diye bu bloglar yalnız yaşam öykülerini mevzu edinemez. Ayşe ile Fatma içinde geçenleri gelip blogunuza yazmanız bir şey ifade etmez. Yazamaz mısınız? Düzgüsel olarak yazarsınız! Fakat kimse kolay kolay sizin bloğunuzu ziyaret edipte “Ya bu gün acaba bu insanoğlunun hayatında neler olmuş” diye düşünmez.
 • İçerik mevzusunda rahat bir plan takip edilebilir. Bayağı bir blog benzer halde gündelik içerik girme kaygısıyoktur. Örnek olarak ben, minimum haftada 3 içerik girmeye çalışıyorum kimi vakit bu hedefin oldukça altında kaldığım olmuyor değil.

Kişisel Blog Açmadan Ilkin Bilmeniz Gerekenler Neler?

Okumayı sevmeyen, nadiren yada işi düştükçe okuyan insanların dünyasında olduğunuzu unutmayarak işe başlayabilirsiniz. Global çapta milyonlarca takip edeni olan, sayısız blog var. Bu blogların en büyük pozitif yanları İngilizce dilinde izlenme yapmaları ve her insana hitap etmeyi başarmalarıdır. Türkiye’nin nüfusu 80 milyon ve bu nüfusun en iyi ihtimalle 500 bini okuma alışkanlığına haiz kitleden ibaret.

Ne kadar iyi olursanız olun, epi topu 500 bin kişilik bir kesime ulaşabileceğinizi aklınızda tutun. Malum bir bloga dönüşmek için ise Türkiye şartlarında kafadan bi’ 5 – 10 yıla ihtiyacınız var.

Başarı göstermiş bir kişisel blog olmak için insanlara kıymet katmalı ve bunu olabildiğince sık yapmalısınız. Blog açmak, tıpkı günlük tutmaya benziyor. Bu web defterinde kesinlikle belirli aralıklarla yeni şeyler paylaşmalısınız. Kimi vakit uzun kimi vakit kısa yazılarla okurların karşısına çıkmanız gerekebilir. Tüm bu içerik oluşturma zamanı için kişisel hayatınızdan feragat etmeli ve içerik oluşturmak için bilgisayarınızın başına geçmeniz lüzumlu.

İşin birazcık da duygusal boyutuna bakalım!

Kişisel blogunuzu açtıktan birkaç ay sonrasında para sayma makinesi satın alacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsanız. Kafanızda bu şekil şeyler var ise, şimdiden borsayaat yarışına yada iddia kuponlarına felan bi’ bakın derim. Şundan dolayı hakikaten o şekilde olmuyor. Kişisel blogların komik gelirlere erişmesi için bile minimum birkaç yıla ihtiyacı oluyor. Hayatınızı idame ettirecek skalada gelir elde etmesi ise fazlasıyla özveri ve çaba gerektiriyor.

Editör Önerisi:  Google Merchant Center Nedir?

Neden Blog Açmalısınız?

Blog Açmak İçin Bir Çok Sebebimiz Var

 #Para Kazanmak : Aslına bakarsak çoğu kişi tarafından oturulan yerden para kazanılmaz denilse dahi, bir blog sitesinden aylık olarak ek gelir elde etmek mümkün. Bu ek gelir, sizin bloğunuzla ilgilendiğiniz sürece kazandırdığı para kıymetini ve bir işte emek vermeden yalnız blog sitenize günlük olarak örneksiz içerik yazarak yüksek kitlelere ulaşabilirsiniz. Blog nasıl açılır adlı makaleyi okuduktan sonrasında oturduğunuz yerden yalnız örneksiz makalelerinizi yazarak milyarlarca para kazanabilirsiniz. Bunun için yalnız hedefiniz için çaba göstermeniz ve blog siteniz ile ilgilenmeniz sürekli özgün içerikler oluşturmanız yeterlidir. Google sizleri yükseltecek ve kazandıracaktır.

Saçma gelebilir fakat bu bir gerçek. Oturduğunuz yerden yalnız günlük tertipli olarak özgün içerik yazdığınız bir blog sitenizden ciddi oranda paralar kazanabilirsiniz. Unutmayın girdiğiniz her blog sitesi, sizin her tıklamanız ile para kazanmaktadır. Sizde kazananların arasına dahil olmak istemez misiniz?

 #Neden Blog  : Blog sitesi açmak nerden baksanız her yönden daha yararlıdır. Şöyleki düşünebiliriz; Örnek olarak bir yazı hazırlarken kelime dağarcığımızı zorlarız ve okuduğumuz yazılar, kitaplar hatta reklam panoları bile aklımıza gelebilir. Yazı yazarken kendinizi geliştirebilir, bildiğiniz mevzuları yazarak bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz. Blog sitesi açmak yerine bir sosyal ağ hesabı açmanız yada popüler olabilecek bir gülmece sayfası açmanız size aylık bir para değil günü birlik paralar kazandırabilir. Bir oldukca girişimci ilk adımlarını bir kişisel blog sitesi açarak adım atmıştır ve bu başarılarını yazdıkları yazılarda belirtmişlerdir.

Blog Açarak Para Kazanmak

En çok sorulan sorulardan önde gelen bu soru aslen hepimiz tarafınca yazılan fakat tam olarak okuyucuların anlayamadığı bir konudur. Sizde bu soruyu sorduğunuzdan eminim. Blog’tan nasıl para kazanılır?

Blogdan para kazanmak aslen oldukça kolay denebilecek kadar basit bir işlemdir. Blog sitesi tamamen kurulduktan sonrasında adsense adlı google uygulaması yardımıyla web sitenizde göstereceğiniz reklamlara gelen tıklama ve görüntüleme sayısına bakılırsa para alırsınız. Bu google adsense tarafında bir uygulamadır. Yasal ve her bloggerin kullandığı bir yapıdır.

Güzel ve hit dolu bir sitenin hakkaten güzel para kazandığını söyleyebilirim. Hobi olarak bir blog dahi açsanız ziyaretçiniz toplumsal medyadan var ve günlük 1 yazı yada 2 günde 1 yazı paylaşsanız aylık 300-400 şeklinde rakamlarda paralar alabilirsiniz.

Örnek haber siteleri günlük ortalama 40-50’ye yakın paylaşım yapıyorlar ve reklamlar ağırlıklı sürekli. Aylık kazandıkları paraları hayal edebiliyor musunuz? Bundan dolayı bir web sayfası açıp yaygınlaştırmak hakkaten güzel paralar getirebilecek türdendir. Bundan dolayı  bu soruyu sormanıza dahi gerek kalmamıştır.

Bir Kişisel Blog Nasıl Olmalı?

Kişisel blogun bence en net terimi; bir kişinin değindiği ve bu blogun arkasında ekip değil tek kişinin olduğu bloglama konseptidir. Bunun haricinde içerik açısından herhangi bir sınır olması olanaksız ve olmamalıdır.

Senin ilgi alanın teknoloji ise, kişisel blogunda canının istediğini kişisel bir teknoloji blogu havasında olan bir web sayfası oluşturabilirsin. Hatta abartıp, günlük teknoloji haberlerini bile kendi üslubunla kaleme alabilirsin. İnsanlar için web içerikleri mevzusunda önemli olan temel iki nokta vardır:

 1. Ne veriyorsun bana ağbicim?
 2. Bunu bana nasıl veriyorsun ağbicim?

Bir okurun beklentisini karşılamak için bu iki soruya yanıt vermek yeterlidir.

İlk sorun ziyaretçiye ne sunacağınızdır. İlgi alanınız hakkında yazmıyorsanız, sırf hit çakallığı yaparak bir şeyler sunmanın peşindeyseniz, esasen başarıya ulaşmış olacağınızı sanmıyorum. Kendinizle özdeşen ve size kendinizi özgür hissettiren yazıları kaleme almanız farklılık yaratacak ve size özgünlük katacaktır.

En önemlisi; kesinlikle her gerçek deneyiminizi paylaşmalı ve insanoğlu için bu içerikleri aranabilir kılmayı başarmalısınız.

İçerik olarak ne vereceğiniz kadar nasıl vereceğiniz de önemlidir. Hakikaten komik bir üslubunuz mu olacak? Yoksa oturup bir şeyleri haber sitesi editörlerinin yapmış olduğu benzer halde “löm löm” mü anlatmayı planlıyorsunuz?

Ya da şöyleki düşünelim: Sizin ziyaretçiniz sizden nasıl bir dil bekliyor? Konsolos torunu üslubuyla yazılar yazacak olsam, herhalde yazılarımı daha azca insan okurdu. Birazcık komik olmak dozu aşmadığınız ve kitlenizle uyuştuğunuz sürece iyidir. Bildiğiniz gibi ki, bizim vatanımızda gülmece satıyor.

Kişisel bloglarda ne tür içerikler olmalı?

Bu şekilde bir madde yok.

Editör Önerisi:  Influencer Pazarlama Nedir?

Blog sizin ve siz de o işin efendisisiniz. Asla kimse çıkıp da, “Yahu sen niçin bu işi yapıyorsun?” diyemez.

İster kendi başınızdan geçenleri anlatın, isterseniz arkadaşlarınızın başından geçenleri… Okurlar için yukarıdaki iki maddeyi tam anlamıyla sağlayabiliyorsanız iş bitmiştir. Kişisel bloglar diğeri blog türlerinin aksine özgürlük anlamına gelir. Her istediğinizi yapmakta özgürsünüz, diğeri kişilerin özgürlüğünü kısıtlamadığınız sürece….

Blog Nasıl Açılır?

Blog, yalnız ücretli bir halde açılabilen bir web sayfası değildir. Ücretsiz platformlar üstünden internet sayfaları oluşturabilir bu internet sayfalarını tasarlayabilir  sonrasında yayına alabilirsiniz. Bu şeklinde hizmetleri veren bölgeleri araştırmalı ve sistemlerinin nasıl çalıştığını incelemelisiniz. Ücretsiz platformlarda blog sayfanızdan para kazanma oranınız öteki internet sayfalarına bakılırsa daha azdır. Bunun sebebi web kullanıcıları ücretsiz platformdan açılmış internet sayfalarına yada sitem.hostingfirmam.com olarak oluşturulan web sitelerinide dikkate almamaktalar. Genel olarak ücretli platformlar kısaca .com domain ile açılmış bir blog kazancınızı dahada fazla arttırabilirsiniz.  Bu rehberde neler bulunduğunu merak ediyor olabilirsiniz, ihmal etmeyin bir  blog nasıl açılır  rehberinde olabilecek her şey mevcut.

Aklınıza blog nasıl açılır ve blog rehberinde neler öğrenirim şeklinde sorular olabilir. Hazırlamış olduğum blog nasıl açılır mevzusu ile ilgili rehberde aklınızdaki deli soruların bulunduğunu biliyorum. Anlatacağım bu rehberde sizlere en basit bir halde nasıl öğrenebileceğinizin püf noktalarını göstereceğim. Bir blog sitesi kurarak ek gelir elde edecek hatta örneksiz içerikleriniz ile tanınır biri olabileceksiniz.

Blog Açarken Hosting ve Domain Seçimi

Olmazsa Olmazlardan Hosting ve Domain

 #Hosting  : Web sitesinin gösterim almasını elde eden, sunucu üstünde oluşturulan paylaşımlı sanal bilgisayardır. Hosting, web sitesinin barındırma alanı olarak nitelendirilmektedir. Yüklediğiniz dosyaların hepsi hosting paketinin muhteviyatında saklanmaktadır. Hosting hizmeti olmadan bir internet sayfasını yayına almanız maalesef mümkün olmayacaktır.

 #Domain   :  Web sitenizin web dünyasındaki adıdır. Belirli uzantıları satın alabiliyorsunuz. (com-net-org vb…) Hosting paketini etken edebilmek için domain satın almanız gerekmektedir. Bir domain adresiniz olmadan, hosting paketi yönetilemez ve kullanılır hale getirilemez.

Bu 2 hizmet bir birine bağlıdır. Biri olmadan diğeri olmuyor. Bir web sayfası açmadan ilkin ilk almanız ihtiyaç duyulan hizmetlerdir. Hosting paketinizin seçimini yaparken dikkatli seçmeniz gerekecektir. Web sitenizin hızı mühim olacağı için hosting paketini SSD alt yapısına ilişkin olmasına dikkat edin. Bazı firmalar SSD disk vermediği için internet sayfasına her türlü optimizasyonu yapsanız dahi web sayfası yavaş çalışacaktır. Benim web sitemin hızına haiz olmak isterseniz Turhost şirketi ile çalışmaktayım. Bu hizmeti sizlere de önerebilirim.

Hosting ve Domain Satın Alma İşlemleri

Ben hosting ve alan adlarımı turhost’tan alıyorum, web sitelerim hem süratli hem’de bloğum ile uyumlu çalışıyor. Her hangi bir teknik sorunda destek oldukları için benim tercihim Turhost.

Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
 • Arkasından üst menüden “Hosting” seçeneği altından “WordPress hosting” seçeneğini seçin.
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
 • Benim fikrimce bir başlangıç için ufak paket kullanmak saçmalıktır. Tavsiyem limitsiz bir paket tercih etmenizdir. Yeni bir başlangıç dahi olsa limitsiz paket tercih etmenizi tavsiye ederim. WordPress hosting sayfasında “Bireysel Limitsiz” paketini tercih edelim ve sağ taraftan satın al butonuna tıklayalım.
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
 • Oluşturulan ekranda yeni kayıt edeceğiniz kendinize özgü bir isim bulup yazınız. (örn:blognasilacilir.com)
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
 • Satın alacağınız senelik döngüyü seçip “Siparişi Tamamla” butonuna tıklayın.
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
 • Hizmet sözleşmesini okuduktan sonrasında yanındaki tik tuşuna basın ve ödeme adımlarına geçin.
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
 • Yavaş yavaş blog kurmaya yaklaşıyoruz. Satmaca oluşturuldu ve ödeme yapmak için “Belgeyi Şimdi Öde” butonuna tıklayın ve ilerleyin.
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
 • İlk oluşturulan ekran kredi kartı ödeme ekranı, fakat yalnız kredi kartı ile değil, ATM’den, Güvence web şubesinden,Havale-EFT ile ödeme yapabilirsiniz. Derhal ödeme yaptıktan sonrasında kurulum işlemlerine geçelim diyorum.
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019
Blog Nasıl Açılır Dev Rehber 2019

Satın alımdan sonrasında web sitenizde yapım aşamasında ekranı görünecektir. Turhost web sitesinin boş görünmemesi için değişik bir yol seyredip yapım aşamasında ekranı geliştirip koymuşlar. Internet sayfasına giriş yaptığınızda hoş bir görünüme haiz bir ekran karşılıyor sizi.

 

 

Blog Nasıl Açılır

Toparlama

İçerikte yer verdiğim açıklamalar ve diğeri referans içeriklerle inanırım ki başarıya ulaşmış bir kişisel blog oluşturmanın ilk adımını atacaksınızdır. Kişisel bloglar hakkında bir sorunuz mu var? O zaman derhal aşağıdan yollayın gelsin!

18 Yorum

 1. Aydın Yıldırım Reply

  Yurtdışında amatör gazeteci olarak bakılırken ülkemizde kişisel blog yazarlarını e-günlük yazarı olarak görüyorlar. Aslında kişisel bloglar içerik olarak bugün şunu yaptım, yarın şuraya gideceğimden çok daha fazlasıdır.

 2. Pelin Reply

  Bu şekilde bir makale yazdığınız için teşekkürler. Bir şey soracağım blog açarak para kazanmak mümkün mü?

 3. Hüseyin Reply

  Hosting olarak ihs firmasını kullanıyorum, hosting paketinizi nereden aldınız? Öneriyorsanız bende satın almak istiyorum

 4. Ahmed Reply

  Detaylar önemli fakat herkes bu işe soyunmamalı bence, önüne gelen ya blogger oluyor ya da youtuber. İnternet koca bir çöplüğe döndü işin özü. İşi bilip bilmemek değil mesele, onlarca blog açıp tek bir içerik girmeyenler de var…

 5. Naz Reply

  Harika bir yazı, içerikte bahsettiğiniz firma ile görüşüyorum ve alım yapacağım. Sayfanız çok hızlı, bilgileriniz için teşekkürler.

 6. Grandal Reply

  Blog açmak için araştırma yaparken rastladım çok güzel bir makale olmuş. Hosting önerilerinizi beklerim. Saolun

 7. Ersin Reply

  İyi bir blogun arka planında konusuna hakim, ince nokta atışı bilgilerle takipçilerini siteye bağlayan bir blogcu vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir