iPhone’larda büyük açık ortaya çıkarıldı

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Amerikalı teknoloji devi Apple’ın telefon markası iPhone için büyük bir açık bulunmuş oldu. Hataya bakılırsa iPhone karanlığa gömülüyor.

Apple’ın telefon markası iPhone’larda büyük bir açık ortaya çıkarıldı. Google’ın Project Zero araştırmacısı Natalie Silvanovich’in yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa, keşfettiği bir iMessage hatası iPhone’u karanlığa gömüyor.

Google, Apple’ın anlık mesajlaşma servisi olan iMessage’ın bir hatasını keşfetti. Google’ın Project Zero araştırmacısı Natalie Silvanovich’in söylediğine bakılırsa bu hata, iPhone’u tamamen kullanılamaz hale getirebiliyor.

Silvanovich, “Keşfettiğimiz hata Mac’lerde çökmeye ve tekrardan açılmaya niçin oluyor fakat durum iPhone’larda bu şekilde değil.

IMessage’da atılan bu bildiri, Springboard’ın içinde var olduğundan, eğer iPhone’da bu mesajı alırsanız Springboard art arda çökmesine ve tekrardan başlamasına niçin oluyor. Bu art arda çöküşler de UI’nin görüntülenmesine ve telefonun girişleri yanıtlamasına engel oluyor.

Telefona hard reset atarak bu durumu düzeltebiliyorsunuz sadece kilidi açtığınız süre telefon kullanılamaz hale geliyor. Vakadan tamamen kurtulmanın tek yolu, sistemi tekrardan yüklemek. Bu da tüm verilerinizin silinmesine niçin oluyor.

İyi haber şu: Problem iOS 12.3’te çözülmüş durumda. Eğer iOS 12.3 yada daha üst bir sürüme sahipseniz, bu sorunla karşılaşmanız pek mümkün görünmüyor.

Editör Önerisi:  Mobil İşletim Sistemleri

3 Yorum

  1. Yusuf Reply

    En azından şu an bu problem ile karşılaşmayacağız, sürümümüzü güncelledik. Farkına varılıp önlem alınması iyi olmuş.

  2. Alara Reply

    iphone genelde açık bırakıyor bypass’da edilebiliyor.Bundan dolayı şaşırmadım biraz daha gelişmeleri lazım black berry daha iyi bir güvenlik alt yapısına sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir