Seo

Google Trends Nedir?

Google Trends ile hedef kelimelerinizin arama hacimlerini karşılaştırmalı şekilde geçmişteki arama hacimleri bilgisi ile birlikte öğrenebilirsiniz. Google tarafından ücretsiz ve herkese açık bir şekilde sunulan bu özellik sayesinde aynı zamanda güncel arama sorgularını’da görebilir ve gündemi takip edebilirsiniz. Verileri arama motoru olan Google içerisinden alan Trends özellikle yıl sonu raporları ile tanınıyor. Her yıl sonunda Ülkelerdeki bir yıl boyunca yapılan en popüler aramaları bir araya getirerek paylaşıyor.

Google Trends Nedir Ne İşe Yarar?

Google Trends ile gün içerisinde yapılan aramaları takip ederek popüler haberleri görebilir ve gündemi en kolay şekilde buradan takip edebilirsiniz. Özellikle internet site yöneticileri için Google tarafından sunulan bir nimettir. Gün içerisinde popüler olan aramaları takip ederek içeriklerini girdiğiniz zaman çok güzel seviyelerde ziyaretçi girişi sağlayabilirsiniz.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google arama Trendleri verileri sadece kendi arama motoru olan Google.com’dan almaktadır ve diğer arama motorlarından veri akışı sağlamamaktadır. Trend olan aramalar’da arama sorguları ile Google Haberler’de kayıtlı sitelerdeki haberler ile arama sorgularını eşleştirerek trend listesine eklemektedir. Bunun’da şöyle bir eksi yönü var eğer popüler bir arama sorgusu var ve bu arama sorgusu ile eşleşen bir haber yok ise o arama sorgusu trendlere giremiyor.

E-Ticaret siteniz var ise satışlarınızı Google Trends sayesinde arttırabilirsiniz. Arama sorgularının geçmişleri hakkında bilgi veren sistem ile hangi aylarda ve günlerde yükselişte olduğunu görebilirsiniz. Bu sayede ürünlerinizi ve reklam çalışmalarınızı trendlere göre yönetip daha fazla satış yapabilirsiniz.

Siteniz bir çiçekçi ve sadece bulunduğu ile satış yapıyor ise Ülke geneli veya Dünya genelindeki trendlere bakmanıza gerek yok. “Çiçekçi” arama sorgusunu seçerek ardından satış yaptığınız ili seçin ve şehrinizdeki arama hacmini takip edin.

Google Trends arama trendleri ile alakalı konuları öğrenmenize de yardımcı olur. Yakın zamanda popüler olan “Muhammed Salah” sorgusu ile detaylara girdiğimizde hangi gün trend oldu ve hangi ülkelerde arandı detaylı bir rapora erişebiliyoruz. Daha da önemlisi bu arama ile ilgili olan konuyu ise ilgili konular bölümüne ekliyor. Muhammed Salah sorgusunun en yakın ilgili konusu ise “Çıkık Omuz” olarak belirlenmiş.  Rapora buradan erişebilirsiniz. Google Trends servisini ne kadar detaylı kullanır iseniz size o kadar faydası olacaktır.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün