Gündem

Apple Telefonlarda Skandal Güvenlik Açığı Tespit Edildi!

Apple Phone kullanıcılarının ilgisini çekecek bir haber yayınlandı. Apple Iphone telefon kullanıcıları, girdikleri kişisel bilgilerin çok güvenli alanlarda korunduğunu düşünürken aslında Icloud şifreleri yakalanmış ve dünyadaki birçok ünlünün mahrem olarak nitelendirilen fotografları internete düşmüştü. Geçtiğimiz günlerde FaceTime uygulamasında ortaya çıkan bir hata ile de gündeme gelen Apple şirketi bu sefer de değişik bir skandal haber ile gündeme geldi.

Apple firmasının gözde telefonu Iphone’un güvenlik açıkları teknoloji takipçilerinin bakış açısından kaçmıyor. Apple Iphone telefonlarının gizlice ekran kaydı yaptığı ortaya çıktı. Kullanıcılarının tepkisine yol açan bu haber aniden toplumsal medyaya da taşındı. Teknoloji haberleri ile gündemi belirleyen ABD’li haber siteleri de mevzunun üstüne gidiyor.

Apple telefonları izinsiz ekran kaydı yapıyor

Dünya basınında yer edinen haberlere bakılırsa Iphone standart uygulamalarından birkaçının, kullananların ekran hareketlerini izinsiz olarak kaydettiğini iddia etti. Sözkonusu güvenlik açığı ile ilgili firmadan bir izahat gelmese de Glassbox uygulamasında bu izinsiz ekran kaydı ortaya çıkarıldı. Bu uygulamanın aslında amacı, kullanıcı deneyimleri ile ilgili istatistikli detayları elde etmek olduğu söylense de, kullanıcıdan izin almadan ekranındaki hareketlerin kaydedilmesi firmanın sonunu getirecek düzeyde. Glassbox tarafınca gösterilen rapora bakılırsa, kullanıcılar Iphone telefonlarının ekranına her dokunduklarında bu veriler detaylı etkinlikler olarak uygulama geliştirici firmaya gönderiliyor.

Güvenlik açığı ile ilgili Apple’dan açıklama bekleniyor!

Dünyanın en büyük telefon üreticisi olan Apple’ın bu denli riskli bir uygulamayı kabul ediyor olması kullananların büyük tepkisine yol açtı. Güvenlik açığının daha da büyük bir yanının olabileceği, bu mevzuda telefon üreticisi Apple tarafınca detaylı bilgilendirme beklendiği ifade edildi.

iOS uygulamasınıngeliştiricileri tarafınca yapılmış olan uygulamanın session replay technology hususi durumunun olanak vermesi ile kullananların keredi kartı bilgilerine kadar birçok mahrem bilgiye ulaşılabiliyor. Geçtiğimiz aylarda Air Canada, binlerce kullanıcısının hususi bilgilerini tehlikeye atmıştı. Hemen hemen ortaya çıkan güvenlik açığı ile ilgili Apple tarafınca bir izahat umut ediliyor.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

1 Comment

  1. Apple ürünlerin haddinden fazla pahalı oluşuna ek olarak bir de bahsettiğiniz sorunlar çıktı.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Gündem