Nedir?

POP3 Nedir?

nternet erişiminde kullanılan protokollerden biri olan POP3 protokolünün görevi, e postaları görüntüleyebilmek ve bunun için de e postanın size yollandığı bilgisayardan, onun indirilmesini sağlamaktır. Yani bu sistem eğer olmasaydı e postalarımızı sağlıklı bir şekilde indirip, görüntülememek bir hayli zor olacaktı.

POP3 Ne Anlama Gelir?

Post Office Protocol olarak bilinen POP3, Türkçe anlamı ile Postane Protokolü demektir. Adından da anlaşılacağı gibi e postaları yöneten bu sistem, bir benzetmede bulunmak gerekirse gerçekten de bir internet postanesi gibi görev yapmakta, bu e postaların sahiplerine güvenle ulaştırılmasına aracılık etmektedir.

Nasıl Çalışır?

POP3 sistemi, e mail adreslerindeki indirme ve silme işlemlerinde çalışan bir protokoldür. POP3, şu sistem üzerinde ilerlemektedir. POP32’ün size e postaları ulaştırması için önce sunucuya bağlanması gerekmektedir. Bu bağlantı sağlandıktan hemen sonra POP3, mesajları sitemden alır ve bu mesajları sistemde yeni mesaj olarak saklayarak, sunucudan siler. Silme işleminden sonra da bağlantıyı sonlandırarak, görevini tamamlamış olur.

Bu Konuda Görev Yapan Başka Protokoller de Var mıdır?

Aynı konuda işleve sahip olan IMAP sistemi, çok daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Bunun yanında POP3, çok daha basit kalmaktadır. IMAP’ın sağladığı bazı özellikler kullanıcıların bu protokolü daha fazla tercih etmesine sebep olmaktadır. Zaman zaman bu protokollerin hangisinin sunduğu özelliklerin daha iyi olduğu tartışma konusu haline gelmiştir.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Nedir?