Tanıtım

Nişan Ve Düğün Geleneği

Evlilik kararı alan çiftlerin ilk adımlarında düşünmeleri gereken birçok konu bulunmaktadır. Nişan salonu, düğün salonu, davetiye gibi konular bu düşüncelerin birkaçıdır. Sözden evliliğe kadar olan bu süreçte çiftler için çok heyecanlı bir dönemdir. Geçmişten günümüze kadar gelen bazı gelenekler bu süreç aşamasında yapılmaktadır. Nişan zamanında yapılacak olan hazırlıklar büyük ölçüde gelenekler içermektedir.

Nişan Geleneği

Çok eski zamanlardan beri nişan geleneği devam etmektedir. Nişan, aileler ve çiftler birbirlerini daha iyi tanımaları için yapılmaktadır. Aileler kız istemede nişan tarihi, nişanın nerede yapılacağı gibi konuları konuşarak kararlaştırır. Kendilerine en uygun olan kararları verirler. Nişan ister dışarıda bir mekanda veya evde yapılabilir. Her iki şekilde de nişan masrafları kız tarafına aittir. Bu kararlar verildikten sonra nişan bohçası hazırlıkları başlar.

Nişan Bohçacı Nasıl Hazırlanır?

Nişandan önce aileler gelin ve damat için hediyeler alır. Bu aldıkları hediyesi şık bir sandığa ya da bavulun içerisine koyar. Bu eski zamanlardan beri gelen bir gelenektir. Bu geleneğin asıl amacı ise evlenecek olan çiftlere hediyeler vermektir. Nişan bohçası içerisindekiler yöreden yöreye değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı nişan bohçası hazırlığından önce aileler kendi aralarında konuşmalıdır. Birbirlerinden neler beklediklerini açıklamaları gerekmektedir. Genellikle erkek tarafı kız tarafına hazırladığı bohçanın içerisinde şunlar olmaktadır:

Gecelik takımı ve sabahlık,

İç çamaşırı,

Terlik ve ayakkabı,

Kıyafet,

Makyaj malzemeleri,

Cilt bakım setleri,

Parfüm,

Çanta,

Havlu,

Nevresim,

Eşarp,

Nişan tepsisi ve makası,

Kız tarafı da erkek için benzer şeyler hazırlamaktadır. Nişan bohçası için nişan alışverişine de çıkmak eski zamanlardan beri gelen bir gelenektir. Gelin ile alışverişe çıkarak gelinin beğendiği hediyeler alınmaktadır. Bu alınan eşyalar bohça ile beraber nişandan önce gelin evine bırakılır.

Nişan Mekanları:

Nişan alışverişi gibi gelenekler yerine getirildikten sonra nişan törenine sıra gelir. Çiftler evlilik için ilk adımlarını nişan töreninde atmaktadır. Tabi ki de çiftler nişan törenlerini en güzel şekilde yapmak ister. Nişan yapılabilecek yerler konusunda detaylı bir şekilde araştırma işine girişilir. Bazı kişiler oteller de bazılar da kız evinde bu töreni gerçekleştirebilmektedir.

Nişan Tepsisi Nasıl Hazırlanır?

Nişan tepsileri genellikle gümüş, aynalı ve modern şekildedir. Çiftler tepsinin nasıl olacağına karar verdikten sonra bu tepsiler süslenir. Nişan tepsisi nişan törenine uygun bir konsepte seçilmesi gerekmektedir. Nişan tepsisini süslemek için kurutulmuş çiçeklerden yararlanılabilmektedir. Aynı zamanda bazı süs eşyalarını da kullanmak mümkündür. Boncuklarda, pırıltılardan ya da incilerden de yararlanılabilir.

Nişan tepsisinde nişan makasının da olması gerekmektedir. Nişan makasını da nişan tepsisi ile uyumlu bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Nişan tepsisini süslerken kullanılan malzemeleri nişan makasında da kullanmak mümkündür.

Nişan tepsisinde bulunacak diğer önemli parça ise nişan yüzükleridir. Nişan tepsisi seçerken yüzükleri koyabilecek bir yerinin olmasına özen göstermelisiniz.

Nişan kurdelesi nişan tepsisinde bulunmalıdır. Genellikle kırmızı renkli seçilir. Fakat çiftler istedikleri bir renk veya tepsi ile uyumlu olan bir renk kurdele de seçebilir.

Düğün Davetiyesi Seçerken Dikkat edilmesi Gerekenler:

Düğün davetiyesi gelecek olan konuklara nasıl bir düğün olduğu hakkında ipucu vermektedir. Bundan dolayı davetiyenin tarzını doğru şekilde seçmek çok önemlidir. Doğru davetiyeyi bulmak konusunda desteğe ihtiyaç olduğunda İnci davetiye sizler için yardımcı olacaktır. Birçok ürün yelpazesi ile kolay bir şekilde çiftler seçimlerini yapabilir.

Düğün davetiyesi seçerken en önemli kriter çiftlerin modeli beğenmesidir. Aynı zamanda konukları bu davetiye ile çağırmaya değer görmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda düğün davetiyesinin tasarımı mekana ve düğünün temasına da uyması gerekmektedir. Davetiye de kullanılan yazı tipinin okunaklı olması da oldukça önemlidir. Hatta davetiyenin zarfının da iyi bir materyalden yapılması da dikkat edilmesi gerekmektedir. Davetiye seçerken dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise şu şekildedir:

Davetiye tasarımı; ilk önce çiftlerin zevklerine uygun bir davetiyenin seçilmesi önemlidir. Daha sonra da düğünün temasına bakarak davetiyelerin uygun olmayanların elenmesi gerekmektedir.  Eğer standartların dışında davetiye istiyorsanız İnci davetiye sizler için birçok farklı tarzda ve modelde davetiye türü sunmaktadır. Tasarım seçildikten sonra düğün mekanının havasına göre de uygun olup olmadığına bakılması önemlidir.

Düğün davetiye fiyatları; çiftler için en önemli kriterlerden biri de davetiyenin fiyatıdır. Fazla bir para harcamak istemiyorsanız zarfsız sadece davetiyeden oluşan modelleri seçebilirsiniz. İnci davetiye çiftler için en uygun fiyatlı davetiyeleri sunmaktadır.

Davetiye kağıdı; davetiyenin modelini gösteren şey kullanılan kağıttır. Çiftler davetiyesini dokulu mu yoksa düz mü, ince mi kalın mı tercih edeceğine karar vermesi gerekmektedir. Davetiye kağıdı tamamen çiftlerin tarzına ve bütçesine bağlıdır. Düğün temasına uygun bir kağıt türünün seçilmesi daha iyi olacaktır. Eğer vintage bir düğün teması var ise dokulu kağıtlara bakılması gerekmektedir. En trend davetiye modellerini İnci davetiye adresinde bulabilmek mümkündür.

Davetiye metinler; çiftler davetiye modelini seçtikten sonra davetiyede yazacak olan yazıya da karar vermesi gerekmektedir. Davetiye kadar bu seçilecek olan yazının da önemi oldukça yüksektir. Düğün davetiyesinde yazılacak olan bu yazının tipi muhakkak iyi okunaklı seçilmesi gerekmektedir. Çiftler metin seçmekte zorlanır ise İnci davetiye adresinde çiftler için hazır metinler hazırlamıştır. İnci davetiyede davetiyeyi seçtikten sonra burada ki yazılardan birini de seçmek mümkündür.

Zamanlama; düğün davetiyesi zaman konuklara verilmesi gerektiği konusu da oldukça önemlidir. Davetiyeler düğünden 2 ay önce kişilere dağılmalıdır.

Düğün Hazırlıklarına Ne Zaman Başlanılmalıdır?

Düğünler evlenecek kişiler için oldukça önemlidir. Düğün tarihi için iki tarafın ailesinin de tarih konusunda fikirlerini belirtmesi gerekir. Ortak bir karar alınmalıdır. Düğün hazırlıklarına en geç 1 ay kala en erken de 1 yıl kala yapılması doğru olacaktır.

Düğünde Oturma Planı Nasıl Ayarlanır?

Düğün çiftlerin en mutlu olduğu günlerdendir. Bu süreç içerisinde çiftlerin bazı görevleri bulunmaktadır. Düğün mekanını seçmek, davetiye seçmek ve birçok görevler yer almaktadır. Bu görevlerin önemlilerinden biri de düğünde oturma planının nasıl yapılacağıdır. İlk önce davetiye listesinin hazırlanması gerekmektedir. Bu listeye göre oturma planı yapılmalıdır. Daha sonra düğünün yapılacağa mekana gidilmesi gerekmektedir. Hangi masaların ve oturma düzeninin olacağının seçilmelidir. Düğünde birbirini tanımayan çok fazla kişi bulunur. Bu kişileri beraber oturtmak doğru değildir. Oturma planını bu şekilde yapılmalıdır. Bir masada oturacak olan grubun birbirlerini iyi tanıması gerekmektedir. Bundan dolayı tanıdıkları bir arada toplayın ve ona göre bir oturma düzeni oluşturun. Diğer önemli konu ise yaş gruplarıdır. Yaşlı kişiler ile genç kişileri aynı masada toplamayın. Benzer yaş grubunda ki kişileri beraber oturtmalısınız.

Düğünde kargaşa çıkmaması için oturma planının yapılması oldukça önemlidir. Konukların nerede oturacağını bilmesi oldukça önemlidir. Kusursuz bir düğün için oturma düzeni çok önemlidir. Oturma planı sayesinde düğün düzenli bir şekilde olur.

Çiftlerin birinci derecede yakınlarının yerlerini önceden belirlemek önemlidir. Gelinin ailesi ve damadın ailesine verilen masa gelin ve damadın masasının yakınında olması gerekmektedir.

Genel olarak aynı aile grupları bir masada toplanır. Farklı aileleri bir masada oturtmak doğru değildir. Yakın akrabaların masalarını gelin ve damat masasını görecek şekilde oturulması gerekmektedir.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Nişan merasimi ülkemizin uzun yıllardır gelen kültürü halindedir. Çok açıklayıcı ve net şekilde plan listesi oluşturmuşsunuz. davetiye ve nişan hediyelikleri gibi konular ciddi anlamda çiftlerin zamanını alan bir süreç.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün