Nedir?

Mutlu Evliliğin Sırları ve Yorumlarım

Türkiye’de seneler geçtikçe boşanma oranları artmaya ve ilişkiler bozulmaya devam ediyor. Gelişen teknoloji, yaşamın olağan akışının değişmesi, kadınlarımızın daha oldukca iş hayatına atılması ve eşlerin birbirine olan tahammülsüzlüğü şeklinde sebepler ayrılıklara kapı aralayan masum sebepler olarak düşünülebilir. Evlilikler eskilere oranla daha kırılgan ve güvensiz temellere dayanıyor. Ek olarak sevgililik sürecini istedikleri şeklinde yaşayan gençlerimiz evlendiklerinde yaşanmış olan değişimlere ve artan sorumluluklara katlanamıyor.

  Millet olarak kendi değerlerimizden taviz vermemiz ve gelenekleri eskisi şeklinde sürdüremediğimiz için etkilenmeye açık olduk. Dünyanın küçülmesi ve internetle istenilen bölgelere ve bilgilere kolaylıkla ulaşılması doğru ve hatası birbirine karıştırdı. Atamızın isteğiyle batının iyi taraflarını almamız tavsiye edilirken biz her şeyi olduğu şeklinde kabul ettik. Onlar şeklinde yaşamayı artam, aileden kopmayı cesaret olarak gördük.

  Mutlu evliliklerin temeli evin içinden geçiyor. Eskilerde kadının ve adamın rolleri keskin bir halde belirlenmişti. Günümüzde kadınların ve erkeklerin yaşamış olduğu değişim, en ufak tartışmalarda yastıkların ve hemen sonra yatakların ayrılması evlilik yıkımlarını hızlandırdı. Diyalog kapısını açmak gurur meselesi haline geldi ve saygının sınırları zorlanmaya başladı.

  Mutluluk için büyülü yöntem sevgiden ve beraber tamamlanacaklarına inanmaktan geçiyor. Bazı evlilikler eşlerden bir tarafın mevkisine bakarak, bazıları sırf yakışıklı yada güzel olduğundan, bazıları da çıkar amaçlı düşündükleri için boşanmaya daha hazır oluyorlar. Mutlu evlilik için eşler birbirini tanıdıkları şeklinde kabul etmeye ve evlendikten sonrasında değiştirmemeye mecburdurlar. Birbirlerini anlamayı oldukca görmemeleri ve uyumsuzluğu yaratan sebepleri yok etmeleri gerekir. Eskiler şu demek oluyor ki anne ve babalarımız evliliklerini sürdürmek için yastıklarını ayırmadılar, evlatlarının aile içinde büyümesini arzuladılar, birbirlerini oldukları şeklinde kabul ettiler ve uzun devam eden evlilikler yaşadılar. Doğal olarak bu durum mutsuzken sırf evlilik sürsün diye zorunlu kalanlar için geçerli değil. Şundan dolayı bu tür aileler kendilerinden oldukca elalem için yaşarlar.

  Değişiklik her an yaşanır ve sonsuza kadar da yaşanmaya devam edecektir. Yaşam içinde elbiselerimiz değişti, müziklerimiz değişti, yediklerimiz değişti, alışkanlıklarımız değişti, beklentiler değişti, umutlarımız değişti, duygularımız değişti… Bu kadar değişimin içinde evliliğinde bundan nasibini alması oldukça düzgüsel. Oysa iyi bir yazışma ortamı kurulsa ve hepimiz birbirine dürüst davransa kavgalar ve dışarıya yönelmeler son bulmaya adım atar. Küsmemek, kin tutmamak, içinden geçirdiklerini söylemek ve çözüm yolları aramak evlilik için daha doğru bir yol olacaktır. Mutlu evlilik için yiyecek saatlerinde beraber olmaları, yatağa hem de girmeleri, konuşurken dikkatlerini dağıtan unsurları ortadan kaldırmaları, (akıllı telefon, tv, web şeklinde.) cinsel hayatlarını dikkatsizlik etmemeleri yuvanın temellerini sağlamlaştırır. Paylaşımların artması ve beraber zaman geçirmekten mutluluk duyacak ortak noktaların belirlenmesi evliliğin standardını artırır. Egoist düşünceler ve kişisel çıkarlar aynı çatı altında egemenlik savaşı verirse aile olmak için en mühim şey olan “biz” olma terimini atlamış olmuş olursunuz.

  Türk milleti olarak oldukca eskiye dayanan bir geçmişimiz ve birikimlerimiz var. Geçmişimizin izlerini yok etmek yerine onlardan güç alarak güncel tutmalıyız. Hepimiz anane ve göreneklerimizden uzaklaştıkça ve modernliği yanlış yorumladıkça bir tek evliliklerde değil her alanda mutsuz olmaya başlarız. Aile içinde yaşanmış olan çözülmeler, toplumsal boyutta bir kargaşaya ve saygı teriminin anlamını yitirmesine sebep olur. Mutlu bir evlilik mutlu bir cemiyet ve mutlu bir devlet anlama gelir. Evlilik gönülleri birleştirirken bir yastıkta kocamak dileğiyle… 

Mutlu Evliliğin Sırları

  •  Eşinize sevgi sözcükleri ile konuşun. Sözleriniz ve davranışlarınızda sevgi kesinlikle olsun. Sevginizi anlatırken hissettirmeniz ve yaşatmanız gerekir. Seni seviyorum diyerek bir tek yumurta oldukca pişmiş diyerek münakaşa yaşamak o hissi geçirmez.
  •  Eşinize kıymet verdiğiniz göstermek için fikrini problem ve saygı duyduğunuzu gösterin. Düşüncelerini yargılayarak küçümsemek ve başkalarıyla kıyaslamak yerine empati yaparak kulak verin ve anlamaya çalışın.
  •  En mühim problem ve mutsuzlukların deposu eşlerin birbirini değiştirmeye çalışmasıdır. Kimse kimseden üstün görülmemelidir ve olduğu şeklinde kabul edilmelidir. Herkesi iyi ve fena huyları, pozitif ve negatif yönleri vardır. Evlilik bu tarz şeyleri yok saymak yerine beraber yaşatmak sanatıdır. İyi taraflarına odaklanır ve pozitif taraflarını görürseniz daha mutlu bir evliliğiniz olur.
  •  Hataları kabullenmek en büyük erdemli davranışlardan biridir. Haksız olduğunuzda bunu bilmek sizi olgunlaştırır ve yine etmemesini sağlar. Eşinizden özür dileyebildiğinizde yarattığı tesir seni seviyorum dediğinizde hissettiklerine benzer ve yelkenler suya iner. 
  •  Kendinize ilişkin hususi alanlarınız ve zamanlarınız olsun. Eşiniz konsol oyunları ile ilgiliyse izin verin. Aynı şekilde arkadaşları ile beyazperdeye gitmek istiyorsa engel olmayın. Bir tek evlilik için yaşamakta sizi zorlayan unsur haline gelecektir. Bundan dolayı ilgi alanlarınıza süre ayırmalı ve kendinizi özgür hissetmelisiniz. Bu özgürlüğü yada çiftler halinde gezmeyi zamana yaymalı ve asla bir halde kendinizi sıkmamalısınız.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Evlilikte yıllar geçtikçe mutluluğun sona ereceğine inananlardandım ta ki bu yazınızı görene kadar. Mutlaka evlenince deneyeceğim. Teşekkürler

  2. Mutluluk için önce birbirlerini dinlemeleri gerekiyor yoksa dinleme bittiği anda tüm mutluluklar bitiyor. Öneriler yerinde her çiftin okuması gerekiyor.

  3. cok yararlı guzel bir konu olmus cok guzel yorumlamalar tespitler olmus yasayıp cogunu görüyoruz ama yasamadan önlem alıp sorun yasamamak en iyisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün