Genel

Grafik Tasarım Bölümü Okumak

Grafik tasarım bölümü öğrencilerine bir mesajı görsel yolla hedef kesime nasıl iletebileceğini öğretir. İnsanlara verilmek istenen mesajı çoğu zaman kelimeli kullanarak anlatıyoruz. Fakat tek yolumuz bu değil. Görseller de kendimizi ifade etmemiz ve hedef kesime bir şeyler anlatmamız için en iyi yollarımızdan birisi.  Doğal olarak bunu nasıl yaptığımız, doğru yapmış olup yapmadığımız da oldukça mühim. Doğru görsel yaratılmadığı sürece, ileti da konumuna doğru şekilde gitmez. Grafik tasarım kısmı okumak, görselin yaratıldığı sırada hedef kesime nasıl doğru şekilde aktarılacağını bizlere öğretir. Doğal olarak bunu yaparken işin içinde sanat içerikli ögeler de katılır. Yaratıcı bir kişiliğe haiz olanlar bu kısmı oldukça rahat bir halde okuyabilir.

Grafik Tasarım Kısmı Dersleri Nedir?

Grafik tasarım bölümünde gösterilen dersler, çoğu zaman keyifli içeriklere haiz derslerdir ve bölüm de oldukça keyifli denilebilir. Bu bölümde gösterilen dersleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İllüstrasyon
 • Grafik Tasarım
 • Tipografi
 • Stüdyo Fotoğrafçılığı
 • Basım Teknikleri
 • Mitoloji
 • Sanat Zamanı
 • Bilgisayar Destekli Tasarım
 • Yazı
 • Grafik Tasarım Zamanı
 • Sanat Sosyolojisi

Genel olarak bu bölümde okuyanların göreceği dersler bu şekildedir. Fazlaca fazla sayısala hitap etmeye bir bölüm olsa da kelimelerle de pek işinizin olduğu söylenemez. İşiniz tamamen görsellerle ve aklınızın içiyledir. Bu bölümde ne kadar yaratıcı olursanız o denli iyi notlar alabilme şansına haiz olmuş olursunuz. Kendinize ve iç dünyanızda kurduklarınıza güveniyorsanız, grafik tasarım size bakılırsa bir bölüm olabilir.

Grafik Tasarım Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Grafik tasarım bölümünden mezun olanlar birçok iş sahasında çalışabilme şansına haiz olurlar. Bu bölümde fotoğrafçılık üstüne de eğitim alınacağı için, fotoğrafçılık yapma şansına haiz olabilirler. Fakat esasında grafik tasarım bölümü mezunlarına reklam ajanslarında, gazetelerde ve buna benzer sektörlerde gerekseme duyulmaktadır. Bu sebeple grafik tasarım bölümü okumak, görselliğin önde olduğu tüm iş sektörlerinde çalışabilmek anlamına da gelir.

Gazetelerde çalışan grafik tasarım bölümü mezunları, çoğu zaman gazetelerin sayfa tasarımından görevli olurlar. Gazetelerde sayfa tasarımı yapılabileceği benzer biçimde, reklam ajanslarında markaların reklam broşürlerinin tasarlanmasında da rolleri büyüktür. Bu biçim birçok iş sektöründe grafik tasarımcılara gerekseme vardır. Birçok grafik tasarım kısmı mezunu, evinden çalışabilme olanağına da haizdir.

Grafik Tasarım Bölümünde Okumak Hangi Nitelikleri İster?

Grafik tasarım bölümünde okumak için haiz olunması ihtiyaç duyulan nitelikler, tamamıyla görsel niteliklere dayanmaktadır. Bu tarz şeyleri daha detaylı sıralamak gerekirse;

 • Bu bölümü okuyorsanız ya da okumak istiyorsanız, renk algınız oldukça iyi olmalıdır.
 • Yaratıcılığınızın her defasında altınızı çizerek söylediğimiz benzer biçimde gelişmiş olması istenir.
 • Hayal gücünüz ne kadar varlıklı olursa tasarımlarınızla o denli dikkat çekebilirsiniz.
 • Teknolojiyi yakında izlemek, yeni çıkan reklamlardan haberdar olmak sizi bir adım öne taşır.
 • Tasarımda bir arada kullandıkları renkler ve görseller içinde lüzumlu bağları kurabilmeliler.

Bu özelliklere sahipseniz, grafik tasarım bölümü okumak için uygunsunuz anlama gelir. Bu bölümde en oldukça gerekseme duyacağınız şeyin hayal gücünüz bulunduğunu bilmelisiniz.

Grafik Tasarım bölümü Hangi Üniversitelerde Okunmalı?

Grafik tasarım bölümünün olduğu üniversiteler oldukça fazladır ve bu mevzuda pek oldukça seçenek sunulur. Fakat hakkaten iyi bir eğitim almak isteyenler için öne çıkan birkaç üniversite vardır. Vatanımızda bu bölümü okumak isteyenlere en oldukça tavsiye edilen üniversitelerden birisi, Anadolu Üniversitesi olarak öne çıkar. Anadolu Üniversitesi ile beraber ismine en oldukça rastlayabileceğiniz ikinci üniversite, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olacaktır. Normal olarak bu ikisi haricinde da oldukça iyi grafik tasarım kısmına haiz üniversiteler var. Fakat grafik tasarım bölümü okumak için en iyileri hangileri diye sorulduğunda, bu ikisinin adı ne olursa olsun geçer.


Merhaba, beni Instagram'da takip etmeyi unutmayın : @tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

1 Comment

 1. Grafik tasarım bölümünü okuyacak arkadaşlara en büyük tavsiyem meraklı olun, sürekli kendinizi geliştirin, ve grafik tasarımın yanına, grafik tasarımı destekleyecek beceriler ekleyin, web tasarım, fotoğrafçılık, reklamcılık, sosyal medya yönetimi gibi. Grafik tasarımınızı bu alanlara destekleyip çok daha başarılı işler ortaya çıkarabilirsiniz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Genel