Gündem

Evde Dezenfektan ve Temizlik Mendili Nasıl Yapılır?

Yüz maskeleriyle başladık ve sıra el dezenfektanlarına geldi. Birkaç ay önce kıymetli olmayan maddeler, yükselen koronavirüs tehdidi dolayısıyla artık çokça talep görüyor, stoklanıyor ve mağaza raflarından kayboluyor.

Halk sağlığı uzmanları sağlıklı kişilerin yüz maskeleri takması önerisinde bulunmasa da, mahalli eczanenizdeki el dezenfektanları ve temizlik mendillerinin tükenmesi halinde kendi el dezenfektanınızı ve temizlik mendilinizi yapabilirsiniz.

Business Insider, William Paterson Üniversitesi biyoloji bölümünde profesörlük görevini sürdüren ve “Mikroplarla Dolu Bir Dünyada Hayatta Kalma El Kitapçığı” [“The Hand Book: Surviving in a Germ-Filled World] adlı kitabın yazarı Miryam Wahrman ile bir röportaj gerçekleştirmiş oldu.

Kendi el dezenfektanınızı yapmanız için ihtiyacınız olan tek şey isporto üretiminde kullanılan izopropil alkol yada bira, şarap ve öteki alkollü içeceklerin yapımında kullanılan etil alkoldür. Wahrman şöyleki diyor:

Burada mühim olan, el dezenfektanı yapımında alkolün etken bir madde olması.

Cildinizin daha azca yanmasını sağlamak için, alkol kuruduktan sonrasında cildinizi nemlendirebilirsiniz. Ek olarak izopropil alkole birkaç damla aloe vera da ekleyebilirsiniz. Sadece alkolün tesirini fazlaca fazla azaltmamak için kazandığınız sıvının %60’ın üstünde alkol oranına sahip olduğundan da güvenilir olmanızda yarar var. Wahrman, alkol oranının %60’ın altına düşmesi halinde dezenfektanın tesirinin oldukça azalacağını söylüyor.

OregonLive, %91 oranında izopropil alkol içeren bir bardağın üçte ikisinin bir bardak aloe veranın üçte biriyle karıştırılmasını öneriyor. Kazandığınız dezenfektanın hoş kokmasını istiyorsanız, sekiz ila on damla içinde esanslı yağ da ekleyebilirsiniz. [E.N. Ek olarak sadece alkolün, alkol ve su karışımından daha az etkili bulunduğunu gösteren araştırmalar mevcuttur. Dolayısıyla alkol kullanacaksanız da su ile karıştırmanızı tavsiye ederiz.]

Ancak normal olarak elinizdeki en iyi seçenek, el dezenfektanı yapmaktan vazgeçip, ellerinizi iyice ve sık sık sabunlu suyla yıkamanızdır. Ellerinizi yıkayarak mikropları cildinizden uzaklaştırırsınız ve böylece koronavirüs yada diğer patojenlere karşı en iyi korumayı sağlayabilirsiniz. Wahrman şöyleki diyor:

El dezenfektanlarının bir çok mikrobu öldürmekle birlikte, bu ölü mikropları cildinizden atmamaktadır. Bu yüzden dezenfektan kullanıyor olsanız bile en mühim adım, ellerinizi yıkamak ve bunu yapmaktan çekinmemektir.

Alkol, Dezenfekte Edici Mendillerin de Ana Bileşenidir!

Kendi dezenfekte edici mendilinizi yapmak için bir kağıt havlu yada mendil almanız, izopropil alkole (yada alkol oranı minimum %60 oran herhangi bir çözeltiye) batırmanız ve temizlemek istediğiniz yüzeyi silmeniz yeterlidir. [E.N. Su ile karıştırma tavsiyemizi de hatırlayın.] Wahrman şöyleki diyor:

Koronavirüs salgını öncesinde bile bu işlemi günlük olarak telefonuma ve seyahat ettiğim zamanlarda elime geçen uzaktan kumandalara uyguluyordum. Telefonumu alkolle nemlendirilmiş bir bezle temizledikten sonrasında güzel ve tertemiz görünüyor. Böylece yol süresince bulaşan mikropların çoğunun öldüğünü yada bir halde yok olduğunu biliyorum.

UYARI: Alkol yanıcı bir maddedir. Lütfen ateşle yaklaşmayınız ve dikkatle kullanınız.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün