Internet

6G Bizlere Neler Sunacak? Çalışmalar Başladı!

Daha 5G devletimizde kullanılamıyor, dünyanın bir kaç ülkesinde bir tek bir kaç bölgede etken şekilde kullanılabiliyorken 6G emekleri başladı. Çalışmaların fazlaca uzun süreceği söyleniyor şundan dolayı 5G’nin etken olarak kullanılmaya başlanması için 10 senelik bir süre gerekmişti. 6G için birazcık daha azca sürede ilerleme kaydedileceği düşünülüyor.

6G ile yaşamımıza neler girecek?

6G’nin 5G’den 8000 kat daha süratli bir web sunmuş olacağı bilindiğine nazaran yaşamımıza fazlaca garip teknolojilerin gireceğinden güvenli olabilirsiniz. Hızı birazcık daha tanımlamak için onlarca 4K filmi tek tıkla indirme imkanından bahsedebiliriz. Bu şekilde bir hız ile,

  • Veri transferindeki gecikmeler sıfıra indirilebilir.
  • Uzaktan kontroller mümkün hale gelebilir.
  • Bir tabip uzaktan kamera ile aletleri denetim ederek ameliyat yapabilir.
  • Otomobilleri uzaktan denetim edebilirsiniz. Hatta araçların kendi aralarında yazışma kurması ve trafiğin ona nazaran düzenlenmesi bile mümkündür.

Kısacası gecikme olmayacağı için her şeyi uzaktan denetlemek mümkün.

İnternetin hızı denilince bir tek telefonunuzdan bir diziyi izlerken takılma olup olmadığıyla ilgili aklınıza netice gelmesin. İnternetin hızı bugün asla donanım gerkemeksizin uzaktaki bir bilgisayarda oyunu çalıştırıp kendi ekranınızın önünde oyun koluyla denetim etmenizi sağlıyor. 6G yaşamımıza girmiş olduğu vakit bakalım ne şeklinde teknolojiler türeyecek.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 6g dediğimiz sistem de aslında yeni dünya düzeni şuanki olan korona gibi. 6G ile hızlı veri alışverişi olunca whatsapp gibi uygulamalarda dosya alışverişi de çok hızlı olacak.

  2. 5G daha gelmedi teknoloji okadar hızlı ilerliyorki hızına yetişemiyoruz ama temennimiz bir an önce 6g gelse alt yapılar düzelse

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün