Genel

Yazılımcılar İçin Film Önerisi

Yazılım dünyasında var olmak istiyorsanız, zamanınızı iyi bir halde yönetmelisiniz. Çalışmadığınız anlarda da film, kitap ya da diziler için bu aralığı kaliteli bir halde geçirebilirsiniz. Ek olarak bazı günlerde motivasyon ya da esin için bu biçim aktiviteler pozitif yönde olabilir. Ben de bundan dolayı yazılımcılar için film sıralaması hazırladım. Ümit ederim sevmiş olarak izlersiniz.

Boy: Story of Aaron Swartz

Who Am I?

Programcı olan Benjamin asla beklemediği anda kendisini hacker ile ilgilenen grubun içinde buluyor. Beklemediği değişimlerin getirisi de büyük sıkıntılar oluyor. Siber güvenlik alanında çalışıyorsanız film sizin için tatminkar bir kalitede.

The Imitation Game: Enigma

Bilgisayar denildiğinde akla gelen ilk isim Alan Turing’in yaşamı anlatılıyor. Alman kontakt makinesi olan Enigmanın şifrelerini çözmek için İngiliz istihbaratı ile çalışmaya süregelen Alan Turing, her insanın imkânsız söylediğini başarıyor. Başarı yolunda pek oldukca insan ona inanmayacak ve tercihleri sebebiyle de zor zamanlar geçiriyor. Yaşamış olduğu zorluklar karşısındaki duruşu ve pes etmemesi ile bir tek yazılımcılara değil hedefleri olan hepimiz için iyi bir esin filmi olabilir. Teknoloji ile ilgilenenler için de kaliteli ve başarıya ulaşmış bir film.

Ex Machina

Yazılımcılar için film önerilerime Ex Machina ile devam ediyorum. Caleb, tüm dünyada mühim olan bir yazılım şirketinde çalışıyor. Şirket belirli aralıklarla yalnızca çalışanlarının katılabileceği yarışmalar düzenliyordur. Caleb bu yarışmalardan birine katılır ve ödül olarak CEO’nun 1 haftalık dinlence hakkı kazanır. Yalnız burada Caleb’in asla beklemediği bir oyun dönmektedir. Aslına bakarsan planlı olan bu dinlence fikrinin ardında kazananı denek yapma fikri ile yüzleşmek zorunda kalır.

Take Down

Take Down filmi bir kitap uyarlaması olma özelliği taşımaktadır. Filmin içindeki olayların gerçek olması da bu filmi yazılımcılar için film önerilerinde güzel bir yere taşıyor. Filmimizde Kevin, yasadışı hedefleri sebebiyle programlama becerilerinin nasıl kullandığını izliyoruz. Becerilerini kötüye kullansa da bu alanla ilgilenenler için enfes bir film.

Silikon Vadisi’nin Korsanları

Microsoft ve Apple benzer biçimde efsaneleşmiş haline gelmiş şirketlerin gelişim sürecine şahit olduğumuz bir film. 1980 ve 1990 yılları arası filmimizde anlatılıyor. Gerçek yaşamdan şahit olduğumuz büyük adların bugüne nasıl ve hangi emekler ile geldiğini görebilme şansı elde ediyoruz. Programlama ile ilgilenenler için müthiş bir film seçeneği diyebilirim. Ne olursa olsun izlemelisiniz.

Jobs

Hepimizin tanımış olduğu isim Steve Jobs’un yaşamını bu filmimizde izliyoruz. Filmin büyük kısmında Apple’ın nasıl ve ne şekilde bugüne geldiğini görüyoruz. Programlama mevzusunda derin bilgiler vermese de bu alandaki hepimiz için esin verici ve yol gösterici bir film diyebilirim.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Genel