Siber Güvenlik

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik; sistemleri, ağları ve programları dijital saldırılara karşı koruma uygulamasıdır. Bu siber saldırılar çoğu zaman duyarlı bilgilere erişmeyi, değiştirmeyi, imha etmeyi, kullanıcılardan para çekmeyi yada düzgüsel iş süreçlerini kesintiye uğratmayı amaçlar.
Etkili siber güvenlik önlemlerinin uygulanması günümüzde bilhassa zor olsa gerek, şundan dolayı çevremizde insanlardan oldukça aygıt var ve saldırganlar daha yenilikçi hale geliyor.

Siber Güvenliğin Konusu Nedir?

Başarıya ulaşmış bir siber güvenlik yaklaşımı bilgisayarlarda, ağlarda, programlarda yada güvende tutmak istediği verilerde yayılan birden fazla koruma katmanına haizdir. Bir organizasyonda insanoğlu, süreçler ve teknoloji, siber saldırılara karşı etkili bir müdafa oluşturmak için birbirini tamamlamalıdır.

Teknoloji

Teknoloji, kuruluşlara ve bireylere, siber saldırılardan korunmaları için ihtiyaç duyulan bilgisayar güvenlik araçlarını vermek için oldukça önemlidir. Üç ana varlık korunmalıdır: bilgisayarlar, akıllı cihazlar ve yönlendiriciler şeklinde uç nokta cihazları; ağlar; ve bulut. Bu varlıkları korumak için kullanılan yaygın teknoloji, yeni nesil güvenlik duvarları, DNS filtreleme, fena amaçlı yazılım koruması, virüsten koruma yazılımı ve e-posta güvenlik çözümlerini ihtiva eder.

Siber Güvenlik Neden Önemlidir?

Günümüzün bağlı dünyasında, hepimiz gelişmiş siber müdafa programlarından yararlanmaktadır. Bireysel düzeyde, bir siber güvenlik saldırısı kimlik hırsızlığından, zorla sisteminize girme denemelerine, aile fotoğrafları şeklinde mühim verilerin kaybolmasına kadar her şeyle sonuçlanabilir. Hepimiz santraller, hastaneler ve finansal hizmet şirketleri şeklinde eleştiri altyapıya güveniyor. Bu tarz şeyleri ve öteki kuruluşları güvence altına almak toplumumuzu çalışır durumda tutmak için esastır.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

2 Yorum

  1. Günümüz çağında oldukça önemli bir konu, şirketlerin siber güvenlik konusuna yoğunlaşması gerekir faydalı bir yazı olmuş

  2. Siber güvenlik hakkında çok açıklayıcı bir makale olmuş, internet alanında ismi sürekli geçen bir kavram.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün