Nasıl Yapılır?

Sanal Kart nedir? Nasıl alınır?

sanal-kart-nedir-nasil-kullanilir

Bilhassa koronavirüs salgını sonrasında internetten alışveriş üstün dereceli düzeyde arttı. Devletimizde ve yurt haricinde sorunsuz alışveriş deneyimi sunan platformlar bulunuyor olsa da, ödeme tarafında kısaca kredi kartı mevzusunda fazlaca fazla mağduriyet yaşanabiliyor. Bu kapsamda web alışverişlerinde ne olursa olsun kullanılmalı denilen Sanal kart nedir? Sanal kart nasıl alınır?

Sanal Kart nedir?

İnternet sitelerinden alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerimizi kullandığımızda, ne yazık ki bilgilerin bazı üçüncü şahısların eline geçmesi söz mevzusu olabilir. Bu aşamada devreye Sanal Kart’ın yararlarından kabul edilen ön ödemeli sistem devreye giriyor. Sanal kart, içinde bakiye bulunmadan alışveriş yapamayacağınız, kısaca ön ödemeli sistemle çalışan bir web alışveriş kartıdır.

Dolayısıyla, sanal kartınızın içine alışveriş yapacağınız oranda bakiye yükleyip alışverişinizi tamamlarsanız, birisi bilgilerinize ulaşsa bile işlem yapacağı bakiye olmayacağından, kredi kartı kullanmak yerine sanal kart kullanmanın ciddi bir güvenlik pozitif yanları olduğu söylenebilir.

Somut olmayan bir kart türü olduğundan, başkasının kartınızı ele geçirmesi de mümkün olmayacaktır. Bazı bankalar, talep edilmiş olduğu takdirde temsili olarak sanal kart gönderebilir.

Sanal Kart Alınır?

Sanal olarak kullanacağınız kredini kartını, hali hazırda çalıştığınız alabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz sanal kredi kartını web bankacılığıyla, şubeden yada telefonla arayarak edinebilirsiniz. Yalnızca sanal ortamlarda kullanabileceğiniz kredi kartı, elinize somut olarak geçmeyecektir. Sadece bazı bankalar temsili olarak fizyolojik bir sanal kart temin edebiliyor.

sanal-kart-nedir-nasil-kullanilir

Günümüzde sanal kart başvurusu yapmak oldukça rahat hale geldi. Birkaç dakika içinde haiz olmak mümkün olsa da, online işlem merkezindeki menüler bankadan bankaya değişmiş olduğu için bunu direkt anlatma şansımız bulunmuyor.

Sadece genel prosedürü özetlemek gerekirse;

  1. Adım: Bankanıza ilişik mobil uygulamayı yada web bankacılığını açın
  2. Adım: “Kartlarım” sayfasına gidin.
  3. Adım: “Kartlarım” sayfasında “Sanal Kart Bölümünü” açın.
  4. Adım: Oluşturulan sekmede yer edinen “Sanal Kart Oluştur”a tıklayın.
  5. Adım: Bankanızın sizden talep etmiş olduğu detayları doldurun.
  6. Adım: Son olarak kullanmak istediğiniz kart limitini belirleyin.

Sanal Kart ile Taksitli Alışveriş ve Market Alışverişi Yapılır mı?

Herhangi bir marketten yaptığınız somut harcamalarınızda, sanal kredi kartınızı kullanma şansınız bulunmuyor. Daha güvenilir harcama imkanı sunan sanal kredi kartları, yalnızca web üstünde meydana gelen alışverişlerde etken rol oynuyor. Ek olarak bankanız tarafınca oluşturulan sanal kredi kartınız ile taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Ek olarak sanal kredi kartınız için senelik kart tutarı ödemez, bankanıza hususi indirim ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Neden Tercih Etmeliyim?

İnternet ortamında alışveriş yaparken, güvenlik riskini azaltmak ve kişisel verilerinizin güvenliğinden güvenli olmak istiyorsanız, sanal kredi kartını tercih edebilirsiniz. İnternetten alışveriş yapmayı seviyorsanız ve birçok alışveriş sitesinden satın alım gerçekleştiriyorsanız da, sanal kredi kartı gizliliğiniz açısından ve oluşturabileceğiniz zaafiyetlerini önleyebilmeniz açısından tercih sebebiniz olabilir.


Merhaba, beni Instagram'da takip etmeyi unutmayın : @tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like