PSU Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Güç deposu olarak malum PSU bilgisayarın can damarıdır. Lüzumlu enerjiyi sağlar. Eğer olmazsa olmazdır, değerlerinin bilinmesi, ne kadar güç iletebileceğinin bilinmesi şarttır. Hangi ekran kartı, işlemci ve başka donanımları kullanıyorsanız ona bakılırsa PSU seçimi yapmalısınız.

PSU ilk alınacak donanım değildir. Kim bilir son alınacak donanımdır. Zira tüm donanımlarınızın ne kadar enerjiye gerekseme duyacağını hesaplamalı ona bakılırsa PSU seçimi yapmalısınız.

Bir bilgisayar topladınız ve sizden toplamda 500W güç istiyor. Gidip 400W PSU alırsanız sistem çalışmaz, çalışsa da verim vermez, kesinti yaşatır, öteki donanımlara zarar verir. Watt kıymeti arttıkça fiyat arttığından ve PSU gözle görülür bir gerekseme olarak sayılmadığından insanoğlu bütçeden kısmak için PSU’yu önemsemez fakat uzun solukta başınıza fazladan harcama çıkarma ihtimali olan parçalardan birisidir, yapmayın.

500W güç isteyen orta halli bir PC toplarken PSU’yu 500W üstü güç verenlerden seçmeye çalışın. PSU eskidikçe verimliliği düşeceğinden ileriki zamanlarda size yeterli gelmemeye başlayacaktır. Bununla beraber masaüstü bilgisayarlar donanım olarak geliştirilip yükseltilebilir olduğundan ileriki zamanlarda daha yüksek donanımlar satın almaya karar verdiğiniz vakit PSU size köstek olabilir.

Son olarak akım kaybı yaşamamak için 80 Plus sertifikalı PSU almanız tavsiye ederim. Bunlar çeşit çeşit olup akım kaybını önlerken elektrik faturalarına da ciddi derecede katkıda bulunur.

Editör Önerisi:  Monster Oyun Bilgisayarı Modelleriyle 2020'de Çıkacak Oyunlara Hazır mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir