PageSpeed ​​Insights Güncellemeler Bakılmaksızın Değişebilir!

Google mühendislerinden John Mueller geçtiğimiz günlerde Twitter üstünden gelen bir suali cevapladı: “PageSpeed ​​Insights skorunuz sitenizdeki değişikliklere bakılmaksızın değişebilir.”

Bu suali Mueller’e Pagespeed skorunda dalgalanma olan bir Twitter takip edeni sordu.

Bu skorların kullananların İnternet sitelerini iyileştirmek için oluşturulduğunu, belirli bir PageSpeed ​​skoruna ulaşmanın nihai bir hedef olarak görülmemesi icap ettiğinin üzerine basan Mueller, PageSpeed ​​Insights skorunuz sitenizdeki değişikliklere bakılmaksızın değişebilir diyerek sözlerini noktaladı.

 

Sebastian Simon@_sebastiansimon· 

@JohnMu Thank you. From the various threads on this list in the last few days I see there indeed has been a bug + update to the PageSpeed Score. Was already wondering what happened as we did not change the website at that time.

 John

@JohnMu I don’t know the details in this case, but generally speaking, these scores can change over time even without changes on your site, they’re not physical measurements. Use these tools to find ways to improve your site for users, don’t see them as the final goal.

2018 Kasım ayında Pagespeed verilerini Google Lighthouse verileri ile güncelleyen Google, daha detaylı bir çözümleme sonucu vermeye başlamıştı. Site neticelerini 5 değişik kategoride listeleyen şirket, site verilerini daha detaylı bir raporda göstermesinin yanı sıra site sahipleri için daha iyi ipuçları sunmaya başladı.

One Comment

  1. Polat Reply

    Pagespeed’de bu tür olayların yaşanması sıkça oluyorda bu sefer değişik bir şey var gibi. Bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir