Kişisel Blog Nedir? Kişisel Blog Nasıl Olmalı?

İnternet yayıncılığına Ağrı Dağı kadar uzaksanız; web tarayıcınızda, adımın derhal yanında gördüğünüz Kişisel blog kelimesinin ne anlama geldiğini bilmiyor olabilirsiniz.

Asla mesele değil, öğrenciye anlatır benzer biçimde size kişisel blogun ne işe yaradığını anlatabilirim!

Dizilerde, filmlerde, dizilierde, kitaplarda hop aşağı hop yukarı blog kavramından bahsedilmektedir. Bir ihtimal bu yazıya ulaşmadan önce blog denilen şeyin ne işe yaradığını merak edip bir iki satır araştırma yapmış olabilirsiniz.

Hıı, asla mi yapmadınız? O vakit her şeye en baştan başlamış olalım.

Blog Nedir?

Blog: İçeriklerin kronolojik sırayla okurlara sunulması ve okurların da tadı yerindeyse yorum yapması üstüne dayalı bir web sitesi düzenidir.

Kişisel Blog Nedir?

O da, bu blog dediğimiz yapının minimum diş fırçası kadar kişisel olanıdır. Şuracığa resmi bir tarif kondurayım da tam olsun. Kişisel blog: İçerikleri tek yazar tarafınca hazırlananan, yazarın ilgi alanları, deneyimleri ve kimi zaman havadan sudan atıp tuttuğu, kendi kafasındaki gösterim çizelgesine bakılırsa içerikleri paylaşmış olduğu web günlüğüdür.

 

Doğal şimdi web günlüğü dedik fakat mevzuyu; tüm gün işte, ofiste ne yaptığınızı anlatmanız ihtiyaç duyulan web siteleri olarak  düşünmeyin. Daha ziyade, insanların okumasını istediğiniz fakat istediğiniz vakit da yazdıklarınızı değiştirebileceğiniz bir kitap (günlük) olarak düşünün.

Örneğin, şu an bu yazıyı okuduğunuz blog, bir kişisel blog örneğidir. Eğer zahmet edip ana sayfaya zapping yapmış olursanız, envai çeşit ve çoğu zaman ilgi alanımdaki mevzulara ilişkin yeni yazılar paylaştığımı görmüş olacaksınız. Konsepti incelemeniz, kişisel blogun ne işe yaradığını anlamanıza destek olabilir.

Buraya kadar kişisel blog nedir sorusuna Bilal’e anlatır benzer biçimde yanıtlar verdik. Buradan sonrasında işler birazcık karışacak ve mevzunun detaylarına değineceğiz.

“Bana bu kadar yetti abi, ben tanıma bakmak için gelmiştim” diyorsanız, sizinle yollarımız burada ayrılıyor.

Daha fazlasını öğrenmek ve okumak istiyorsanız (ki bence okumalısınız) aşağıdaki başlıklardan devam etmelisiniz.

Bloglar ile Kişisel Blogların Farkı Nedir?

 

 • Kişisel bloglar tek yazarlıdır, basit bloglar oldukça yazarlı.
 • Kişisel blog sitelerinde genel olarak kişisel düşünceler ve tecrübelere dayalı içerikler paylaşılır. Bayağı bloglar hit getirecek yada kitlenin ilgisini çekecek her şeyi paylaşabilirler.
 • Kişisel blogların büyüyüp gelişmesi ve trafik elde etmesi daha zor olsa gerek. Şundan dolayı yazabileceklerinizin elbet bir haddi hududu var. Buna bir de yakınlarınız tarafınca olur olmadık eleştirilme kaygısını ekleyelim lütfen. 
 • Kişisel dedik diye bu bloglar yalnız yaşam öykülerini mevzu edinemez. Ayşe ile Fatma içinde geçenleri gelip blogunuza yazmanız bir şey ifade etmez. Yazamaz mısınız? Normal olarak yazarsınız! Fakat kimse basit basit sizin bloğunuzu ziyaret edipte “Ya bu gün acaba bu insanın hayatında neler olmuş” diye düşünmez.
 • İçerik mevzusunda rahat bir plan takip edilebilir. Bayağı bir blog benzer biçimde gündelik içerik girme kaygısıyoktur. Mesela ben, minimum haftada 3 içerik girmeye çalışıyorum kimi zaman bu hedefin oldukça altında kaldığım olmuyor değil.

Kişisel Blog Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Neler?

Okumayı sevmeyen, nadiren yada işi düştükçe okuyan insanların dünyasında olduğunuzu unutmayarak işe başlayabilirsiniz. Global çapta milyonlarca takip edeni olan, sayısız blog var. Bu blogların en büyük pozitif yanları İngilizce dilinde gösterim yapmaları ve her insana hitap etmeyi başarmalarıdır. Türkiye’nin nüfusu 80 milyon ve bu nüfusun en iyi ihtimalle 500 bini okuma alışkanlığına haiz kitleden ibaret.

Ne kadar iyi olursanız olun, epi topu 500 bin kişilik bir kesime ulaşabileceğinizi aklınızda tutun. Malum bir bloga dönüşmek için ise Türkiye şartlarında kafadan bi’ 5 – 10 yıla ihtiyacınız var.

Başarı göstermiş bir kişisel blog olmak için insanlara kıymet katmalı ve bunu olabildiğince sık yapmalısınız. Blog açmak, tıpkı günlük tutmaya benziyor. Bu web defterinde kesinlikle belirli aralıklarla yeni şeyler paylaşmalısınız. Kimi zaman uzun kimi zaman kısa yazılarla okurların karşısına çıkmanız gerekebilir. Tüm bu içerik oluşturma zamanı için kişisel hayatınızdan feragat etmeli ve içerik oluşturmak için bilgisayarınızın başına geçmeniz gerekli.

İşin birazcık da duygusal boyutuna bakalım!

Kişisel blogunuzu açtıktan birkaç ay sonrasında para sayma makinesi satın alacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsanız. Kafanızda bu biçim şeyler var ise, şimdiden borsayaat yarışına yada iddia kuponlarına felan bi’ bakın derim. Şundan dolayı hakikaten o şekilde olmuyor. Kişisel blogların gülünç gelirlere erişmesi için bile minimum birkaç yıla ihtiyacı oluyor. Hayatınızı idame ettirecek skalada gelir elde etmesi ise fazlasıyla özveri ve çaba gerektiriyor.

Bir Kişisel Blog Nasıl Olmalı?

Kişisel blogun bence en net terimi; bir kişinin değindiği ve bu blogun arkasında ekip değil tek kişinin olduğu bloglama konseptidir. Bunun haricinde içerik açısından herhangi bir sınır olması imkansız ve olmamalıdır.

Senin ilgi alanın teknoloji ise, kişisel blogunda canının istediğini kişisel bir teknoloji blogu havasında olan bir web sitesi oluşturabilirsin. Hatta abartıp, günlük teknoloji haberlerini bile kendi üslubunla kaleme alabilirsin. İnsanlar için web içerikleri mevzusunda mühim olan temel iki nokta vardır:

 1. Ne veriyorsun bana ağbicim?
 2. Bunu bana nasıl veriyorsun ağbicim?

Bir okurun beklentisini karşılamak için bu iki soruya cevap vermek yeterlidir.

İlk mesele ziyaretçiye ne sunacağınızdır. İlgi alanınız hakkında yazmıyorsanız, sırf hit çakallığı yaparak bir şeyler sunmanın peşindeyseniz, esasen başarıya ulaşmış olacağınızı sanmıyorum. Kendinizle özdeşen ve size kendinizi özgür hissettiren yazıları kaleme almanız farklılık yaratacak ve size özgünlük katacaktır.

En önemlisi; kesinlikle her gerçek deneyiminizi paylaşmalı ve insanoğlu için bu içerikleri aranabilir kılmayı başarmalısınız.

İçerik olarak ne vereceğiniz kadar nasıl vereceğiniz de önemlidir. Hakikaten gülünç bir üslubunuz mu olacak? Yoksa oturup bir şeyleri haber sitesi editörlerinin yapmış olduğu benzer biçimde “löm löm” mü anlatmayı planlıyorsunuz?

Ya da şöyleki düşünelim: Sizin ziyaretçiniz sizden nasıl bir dil bekliyor? Konsolos torunu üslubuyla yazılar yazacak olsam, herhalde yazılarımı daha azca insan okurdu. Birazcık gülünç olmak dozu aşmadığınız ve kitlenizle uyuştuğunuz sürece iyidir. Biliyorsunuz ki, bizim vatanımızda gülmece satıyor.

Kişisel bloglarda ne tür içerikler olmalı?

Bu şekilde bir madde yok.

Blog sizin ve siz de o işin efendisisiniz. Asla kimse çıkıp da, “Yahu sen niçin bu işi yapıyorsun?” diyemez.

İster kendi başınızdan geçenleri anlatın, isterseniz arkadaşlarınızın başından geçenleri… Okurlar için yukarıdaki iki maddeyi tam anlamıyla sağlayabiliyorsanız iş bitmiştir. Kişisel bloglar öteki blog türlerinin aksine özgürlük anlamına gelir. Her istediğinizi yapmakta özgürsünüz, öteki kişilerin özgürlüğünü kısıtlamadığınız sürece….

Toparlama

İçerikte yer verdiğim açıklamalar ve öteki referans içeriklerle inanırım ki başarıya ulaşmış bir kişisel blog oluşturmanın ilk adımını atacaksınızdır. Kişisel bloglar hakkında bir sorunuz mu var? O vakit derhal aşağıdan yollayın gelsin!

15 Comments

 1. Aydın Yıldırım Reply

  Yurtdışında amatör gazeteci olarak bakılırken ülkemizde kişisel blog yazarlarını e-günlük yazarı olarak görüyorlar. Aslında kişisel bloglar içerik olarak bugün şunu yaptım, yarın şuraya gideceğimden çok daha fazlasıdır.

 2. Pelin Reply

  Bu şekilde bir makale yazdığınız için teşekkürler. Bir şey soracağım blog açarak para kazanmak mümkün mü?

 3. Hüseyin Reply

  Hosting olarak ihs firmasını kullanıyorum, hosting paketinizi nereden aldınız? Öneriyorsanız bende satın almak istiyorum

 4. Ahmed Reply

  Detaylar önemli fakat herkes bu işe soyunmamalı bence, önüne gelen ya blogger oluyor ya da youtuber. İnternet koca bir çöplüğe döndü işin özü. İşi bilip bilmemek değil mesele, onlarca blog açıp tek bir içerik girmeyenler de var…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir