Nasıl Yapılır?

iOS ve Android cihazlarda QR kod nasıl taranır?

Bir QR koduyla karşılaştınız fakat tarayacağınızı bilmiyor musunuz? Aslen bu vakası gerçekleştirmek oldukça basit ve bunun için üçüncü taraf bir uygulamaya bile ihtiyacınız yok. Hem cihazınızda hem de cihazınızda öncesinden yüklenmiş bir QR kod tarayıcısı bulunmaktadır. iOS ve Android cihazlarda QR kod taranır?

İster iOS aygıt, ister bir Android aygıt kullanıyor olun; QR kod birkaç senelik olmadığı sürece, kodlarınızı taramanıza destek olmaya hazır yerleşik bir QR kod tarayıcısına haizdir. Bu yazımızda sizlere, telefonunuzda QR kodunu tarayacağınız hakkında bilgiler vereceğiz.

QR kodu nedir?

QR, Acele Tepki anlamına gelir ve bir barkodla aynı şekilde iş yapmaktadır. QR kodu, uyumlu cihazınızla erişebileceğiniz web adresleri yada yazışma detayları şeklinde belirli detayları içeren kare şeklinde kara beyaz bir ızgaradır.

Bu QR kodlar hayatımızın neredeyse her yerinde karşımıza çıkmaktadır; kafeler, restoranlar, spor salonları, marketler, beyazperde salonları vb.

QR kod nasıl taranır

Bir QR kodunun üstünde yazılı belirli talimatlar vardır. Bu kodu taradığınızda, telefonunuz kodun ihtiva ettiği detayları görüntüler. Kodun üstünde bir işlem olması durumunda, bunun bir Wi-Fi bağlantılarının ayrıntıları bulunduğunu belirtip, arkasından telefonunuz bu talimatları izleyecek ve sizi belirtilen Wi-Fi ağına bağlayacaktır.


Merhaba, beni Instagram'da takip etmeyi unutmayın : @tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like