Nasıl Yapılır?

İnternet altyapı sorgulama nasıl yapılır?

İnternete ulaşmak her geçen gün kolaylaşıyor olsa da, vatanımızda ciddi bir mesele var. Her gün yüzlerce dairenin inşaatı tamamlanıyor ve bu dairelere web altyapısı gelmesi uzun sürebiliyor. Yeni bir daireye taşınan ve web hizmeti için iki yıl bekleyenler bile var. Bu kapsamda “web altyapı sorgulama” ve “fiber altyapı sorgulama” sayfalarına yoğun ilgi gösterilmeye başlandı. En büyük servis sağlayıcısı Türk Telekom olduğundan bu sayfalardan en popüleri Türk Telekom altyapı sorgulama sayfası!

İnternet altyapı sorgulama yapılır?

Devletimizde ADSL / VDSL ve Fiber web hizmetlerini sunan Türk Telekom, Vodafone, SuperOnline, TürkNet şeklinde servis sağlayıcılarının altyapı sorgulama sayfalarını kullanarak yaşadığınız binada yada web hizmetini bağlatmak istediğiniz binada maksimum hangi hızlara ulaşabileceğinizi öğrenebiliyorsunuz. Aynı şekilde binada web hizmeti bulunmuyorsa, bunu evvelinde öğrenme şansı yakalayarak önlem alabiliyorsunuz. Bunu yapabileceğinize geçmeden ilkin, isterseniz web hizmetleri arasındaki farklara göz atalım;

Fiber, ADSL ve VDSL/VDSL2 internet farkları nedir?

Türkiye’nin 2004 senesinde tanıştığı ADSL, telefon hatları üstünden sağlanan bir bağlantı türüdür. Bakır telefon hattından gelen web hattının hızı, evinizin merkeze uzaklığı ve bina altyapı durumuna bakılırsa değişkenlik gösterebiliyor. ADSL bağlantısıyla maksimum 24 Mbps hız sağlanabiliyor.

Bir öteki DSL hizmeti olan VDSL ise, ADSL şeklinde bakır kablo altyapılı bir web hattına gerekseme duyan bağlantı tipidir. VDSL, ADSL’den 5 kat süratli indirme hızına ve 10 kat daha süratli gönderme (upload) hızına haizdir. Bu teknoloji yardımıyla kullanıcının ulaşabileceği en yüksek gönderme (upload) hızı 60 Mbps‘dir.

Bu aşamada kafa karıştıran bir mevzu da VDSL2 web bağlantısıdır. Diğerlerinde olduğu şeklinde VDSL2’de bakır kablo altyapısını kullanır; fakat müşterinin binasındaki telefon kutusuna kadar fiber kablo çekilir. Alternatif olarak da fiber kablo sokak başındaki kutuya kadar gelmektedir. Bu sayede 250 Mbps indirme hızı şeklinde yüksek hızlara ulaşılabilir.

Günümüzdeki en güncel teknoloji olan Fiber web ise, ayrı bir fiber optik kablo altyapısı ile 1 Gbps’ye (1000 Mbps) kadar hız sunan bir teknolojidir. Fiber kablolar cam elyaf türevi kablolar olup daha çok verinin dalgalanma yaşanmadan daha süratli aktarılmasını sağlar.

Türk Telekom altyapı sorgulama / TTnet altyapı sorgulama

Bildiğiniz suretiyle Türk Telekom ülkemizdeki en büyük servis sağlayıcı ve öteki şirketlerin büyük bir kısmı Türk Telekom’un altyapısını kullanarak hizmet veriyor. Türk Telekom altyapı sorgulama ile TTnet altyapı sorgulama işlemleri aynı. Bunun sebebi ise Türk Telekom’un web hizmetini senelerdir TTnet adıyla sunması.

türk telekom internet altyapı sorgulama

Türk Telekom öteki servis sağlayıcıları ile benzer şekilde web altyapı sorgulama ve fiber altyapı sorgulama işlemlerini aynı ekrandan yapmanızı sağlıyor. Binanızda Türk Telekom’un hangi bağlantı tipinde web erişimi verdiğini öğrenmek oldukça rahat.

– Türk Telekom altyapı sorgulama sayfasına giriyoruz. Sonrasında oturduğunuz il, ilçe, mahalle, cadde ya da sokak bilgilerini girdiğinizde haritada bulunduğunuz binayı pinleyin. Sonrasında sorgulama işlemi gerçekleşecek ve Türk Telekom’un binanızda sunmuş olduğu web altyapısını öğrenebilirsiniz.

Superonline altyapı sorgulama

Çevirmeli ağ zamanlarından tanıdığımız, bir süre ilkin Turkcell bünyesine geçen Superonline’da da durum aslına bakarsak fazlaca değişik değil. Turkcell Superonline altyapı sorgulama sayfası üstünden il,ilçe ve mahallenizi girerek binanızda ADSL / VDSL yada fiber web hizmetinin olup olmadığını öğrenebilir, süratli bir halde müracaat işlemlerine geçebilirsiniz.

turkcell superonline internet altyapısı sorgulama

TurkNet altyapı sorgulama

Son dönemde oldukça popüler hale gelen TürkNet’in sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenmek için kafi. TurkNet altyapı sorgulama sayfasından eğer evinizde durağan(durgun) telefon kullanıyorsanız bu numarayla, kullanmıyorsanız da gene adres bilgilerinizle altyapınıza sunulan seçenekleri öğrenebilirsiniz.

turknet internet altyapı sorgulama

KabloNet altyapı sorgulama

kablonet internet altyapı sorgulama

Türksat tarafınca işletilen KabloNet, son yıllarda geliştirdiği hizmet altyapısı ile kullananların dikkatini çekiyor. Sadece, oldukça kısıtlı bölgede hizmet vermekte. oluşturulan sayfadan adres bilgilerinizle sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Halihazırda Kablo TV aboneliğiniz var ise satın alan hizmetlerinden de direkt abone olabilirsiniz.

Vodafone altyapı sorgulama

vodafone internet altyapı sorgulama

Devletimizde uzun senelerdir telekomünikasyon hizmeti veren Vodafone, birkaç yıl ilkin durağan(durgun) web hizmeti vermeye başlamıştı. Kendi fiber ağı haricinde Turkcell Superonline altyapısını da kullanan Vodafone, mobil müşterileri için daha avantajlı paketler sunuyor.  numaranızı girin, peşinden gelen onay mesajındaki kodu girerek bulunduğunuz yerdeki altyapıyı öğrenebilirsiniz.

Millenicom altyapı sorgulama

Azerbaycan merkezli SOCAR Tüm ortaklık’e bağlı bir şirket olan Millenicom, Türkiye’de 2004 yılından itibaren alternatif operatör şirketi olarak hizmetlerine devam ediyor. 2019 yılı itibarıyla web servis sağlayıcıları içinde en büyük pazar payına haiz 5. şirket olmuştur. Türk Telekom ve Turkcell Superonline altyapısını kullanan şirket için aslına bakarsak bu iki altyapıya haiz müşteriler için ek bir alternatif olarak ön plana çıkıyor.

millenicom internet altyapı sorgulama

sorgulama sayfasına ulaşabilen ve size en uygun web tarifelerini görüntüleyebilirsiniz.

 


Merhaba, beni Instagram'da takip etmeyi unutmayın : @tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like