Google, Arama Sonuçlarında Veri Tablolarının Görüntülenmesi İçin Yeni Şema Türü Duyurdu

Sürekli araçlarını güncellemesiyle takip etmekte zorlandığımızı söylediğimiz Google son günlerde adeta eski günlerimizi mumla aratmaya başladı. Kısa sürede arama sonuçlarında “ilgili sorular” görünümümü arttıran, featured snippet alanını genişleten, sıkça sorular sorular, sual cevap ve nasıl mı yapılır sual önerilerini güncellemeye hazırlanan Google son güncellemesini direkt arama sonuçlarında veri tablolarını görüntülemek için yeni bir tür şema biçimlendirmesi sunarak yapılmış oldu. Google, veri tabloları görünümü için yeni şema türünü kullanıcılarına duyurdu.

Bu yeni veri işaretleme türü, veriye dayalı haberler oluşturan gazetecilerinin haber makalelerinde kullanılmak suretiyle tasarlanmıştır. Yayıncıdan bağımsız olarak herhangi bir veri kümesinde kullanılabilir.

Google, bu değişiklik ile verileri keşfetmeyi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bununla birlikte bir başka amacı ise arama yapanlara, bir yazı yada dokümanın potansiyel olarak yararlı bir veri kümesi içerdiğini daha arama neticeleri sayfasında gösterebilmektir.

Google’ın veri tablolarını algılaması ve anlaması basit bir durum değil. Bundan dolayı, yeni veri kümesi işaretlemesini kullanarak hangi bilgilerin en yararlı bulunduğunu bildirmek site sahipleri için bir vazife olarak düşünebiliriz.

“Bu şekilde çalışıyor: Verileri tablolar biçiminde gösteren haber kuruluşları, sayfanın veri kümesi bölümlerinin ilgili Arama özelliklerinde kullanımını daha basit tanımlayabilmesi için ek yapısal veriler ekleyebilir.”

Google, yeni duyurduğu bu yapısal veri işaretlemesini denetlemek için dünyanın en büyük 30 gazetecisi ile çalışmaya başladığını da paylaştı. Veri kümesi yapılandırılmış işaretlemenin iyi mi uygulanacağı hakkında daha oldukca data için Google’ın geliştirici dokümanlarını .

tahamumcu

Önceki Yazı

Google Merchant Center Nedir?

Sonraki Yazı

İşletmenizin Büyüklüğü SEO Stratejinizi Etkisinde bırakır mi?

7 Comments

  • Açıklaması çok güzel teşekkürler.

  • Çok yararlı bir yazı olmuş teşekkür ederim.

  • Çok keyifli bir yazıydı. Gerçekten yazış tarzınızı çok beğendim. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

  • Güzel bir yazıydı verdiğiniz keyifli bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Bütün yazılarınızı inceliyorum hiç sıkılmadan okuyorum. Güzel yazıyorsunuz başarılarınızın devamını dilerim.

  • Güzel yazınızdan dolayı teşekkür ederim. Güzel bir haber yazısı.

  • Yazı için teşekkürler güzel bir bilgi

  • Çok güzel bir yazı okuması keyifli başarılar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir