Güncel Bilgilendirme: Yeni yılda yeni yazılar ve yeni tasarım ile tahamumcu.com.tr

Seo

Google, Arama Sonuçlarında Veri Tablolarının Görüntülenmesi İçin Yeni Şema Türü Duyurdu

Sürekli araçlarını güncellemesiyle takip etmekte zorlandığımızı söylediğimiz Google son günlerde adeta eski günlerimizi mumla aratmaya başladı. Kısa sürede arama sonuçlarında “ilgili sorular” görünümümü arttıran, featured snippet alanını genişleten, sıkça sorular sorular, sual cevap ve nasıl mı yapılır sual önerilerini güncellemeye hazırlanan Google son güncellemesini direkt arama sonuçlarında veri tablolarını görüntülemek için yeni bir tür şema biçimlendirmesi sunarak yapılmış oldu. Google, veri tabloları görünümü için yeni şema türünü kullanıcılarına duyurdu.

Bu yeni veri işaretleme türü, veriye dayalı haberler oluşturan gazetecilerinin haber makalelerinde kullanılmak suretiyle tasarlanmıştır. Yayıncıdan bağımsız olarak herhangi bir veri kümesinde kullanılabilir.

Google, bu değişiklik ile verileri keşfetmeyi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bununla birlikte bir başka amacı ise arama yapanlara, bir yazı yada dokümanın potansiyel olarak yararlı bir veri kümesi içerdiğini daha arama neticeleri sayfasında gösterebilmektir.

Google’ın veri tablolarını algılaması ve anlaması basit bir durum değil. Bundan dolayı, yeni veri kümesi işaretlemesini kullanarak hangi bilgilerin en yararlı bulunduğunu bildirmek site sahipleri için bir vazife olarak düşünebiliriz.

“Bu şekilde çalışıyor: Verileri tablolar biçiminde gösteren haber kuruluşları, sayfanın veri kümesi bölümlerinin ilgili Arama özelliklerinde kullanımını daha basit tanımlayabilmesi için ek yapısal veriler ekleyebilir.”

Google, yeni duyurduğu bu yapısal veri işaretlemesini denetlemek için dünyanın en büyük 30 gazetecisi ile çalışmaya başladığını da paylaştı. Veri kümesi yapılandırılmış işaretlemenin iyi mi uygulanacağı hakkında daha oldukca data için Google’ın geliştirici dokümanlarını .

Related posts
Seo

SEO Raporu Nasıl Hazırlanır? Nelere Dikkat Edilmeli

HostingSeo

CDN Nedir? CDN'in Faydaları Nelerdir?

Seo

Seo Makale Nedir?

Seo

İç Link Nedir? İç Linkin Yararları Nedir?

7 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir