Gündem

Evden Çalışırken Üretkenliğinizi Arttıracak Tavsiyeler

COVID-19 ile beraber birçok iş yeri ve kurum evden çalışma sistemine geçti. İş güvenilirği ve sağlığının sağlanması için birçok kurum çalışma şartlarını düzenledi. Güncel çalışma şartlarıy ile ilgili bilgi almak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirlediği şart ve ilkelere göz atabilirsiniz.

Evden çalışma sistemine geçilmesi de birçok çalışanın evde yeteri kadar işine odaklanamamasına yol açtı. Eğer siz de aynı sorunden şikâyetçiyseniz, evden çalışırken ürfaktörliğinizi arttıracak tavsiyeler paylaşacağız.

Ayrı Bir Çalışma Alanı Oluşturun

İlk olarak çalışma ortamınızı ele alalım. Eğer çalışma ortamınızı rahat bir çalışma alanı haline getiremezseniz bu durumda çalışmanıza konsantre olamayabilirsiniz. Evinizde ayrı bir çalışma ortamı oluşturmanız, çalıştığınız zaman ve çalışmadığınız zaman arasında bir ayrım yapmanızı sağlar.

Çalışma alanı oluştururken ayırabileceğiniz ayrı bir odanız varsa çok şanslınız! Bu odayı çalışma alanı haline getirmeniz son derece basittir. Sadece bu ortamda çalışmanız, iş-ev ortamı arasında bir denge yaratmanızı sağlayacaktır. Ancak şayet işiniz için ayırabileceğiniz ayrı bir oda yoksa evinizde bir köşeyi çalışma alanı haline getirebilirsiniz. Mesela salonunuzda, balkonunuzda veya ortak kullanım alanınızda bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. Eğer bir masanız veya sabit bir biçimde masa koyabileceğiniz bir alan yoksa bu durumda portatif masalar alabilirsiniz. Ayakları katlanabilir masalar, kendinize kısa süreli bir çalışma ortamı yaratmak için en uygundir.

Bitkilerle Ortamı Zenginleştirin

Çalışma ortamınızı iyi bir hale getirmek için en hızlı ve basit yolu bitki kullanmanız olacaktır. Exeter Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar, çalışırken çevrenizde biraz yeşillik ve bitki olması sizi daha mutlu ve motive edecektir. Yine, hava temizleyen paşa kılıcı, yelken çiçeği, pothos, kasımpatı, eğreltiotu ve kauçuk gibi bitkiler ortamızın havasının temizlenmesini ve ferah olmasını sağlayacaktır.

CV’nizi Geliştirin

COVID-19 sebebiyle birçok kişi evden çalışma dönemini hayallerindeki işe ulaşmak için bir araç olarak görmektedir. Evden çalışma süreciyle beraber birçok iş pozisyonu açılmaktadır. Özellikle kariyer değişimi yapmak isteyen kişiler için evden çalışma alanı yeni kariyere adapte olabilmelerini sağlayacaktır. Bu süreçte kendinize yeni bir CV hazırlamanız, potansiyel iş seçeneklerine kendinizi açmanızı sağlayacaktır. Kaliteli, özgün ve dikkat çekici bir CV hazırlamak istiyorsanız şu siteye göz atabilirsiniz. Birbirinden farklı CV şablonları arasından sizi en uygun şekilde yansıtan, rakiplerinizi gölgede bırakacak bir CV’ye basitçe erişebilirsiniz.

Sabah Rutini Oluşturun

İşe giderken son dakika kapıdan alelacele çıkan insanlardan mısınız? İster ofise gidiyor olun ister sabah evinizden çalışıyor olun kendinize bir rutin meydana getirmenizi tavsiye ederiz. Sabah kalkmanız ile işe oturmanız arasında geçen birkaç saat, yapmanız gereken görevlere zihinsel olarak hazırlanmanıza fırsat sağlar. Bu zamanı duş almak, kahvaltı yapmak ve rahatlamak için kullanabilmeniz mümkün. Yine işe başlamadan önce egzersiz yapmanız da üzerinizdeki zihinsel yükü azaltacaktır. Birkaç saat olmasa da işe oturuncaya kadar kendinize 30 dakika – 1 saat ayırmanız işinizi daha ürfaktör bir biçimde yapmanızı sağlayacaktır.

Kişisel Sınırlar Belirleyin

Yalnız yaşıyorsanız çalışırken birinin sizi rahatsız etme olasılıki son derece düşüktür. Özellikle ailesiyle yaşayan çalışanlar gün içerisinde dikkat dağıtıcı birçok olayla karşı karşıya kalabilirler. Ancak yalnız yaşasanız bile gelecek bir telefon veya mesaj iş verimliliğinizi önemli oranda düşürebilir. Bu nedenle çalışırken şahsi sınırlar saptamanızı tavsiye ederiz.

Çalışırken rahatsız edilmeyeceğiniz, sessiz ve sakin bir ortam yaratmalısınız. Ailenizle yaşıyorsanız, çalışacağınız saatlerde müsait olmayacağınızı söyleyin. Bu saatlerde telefonunuzu sessize alın ve uzak bir köşeye koyun. Böylelikle arkadaşlarınızdan gelebilecek dikkat dağıtıcı aramalardan kaçınırsınız.

Düzenli Aralıklarla Mola Verin

Ofiste çalışırken çalıştığınız zamanın %100’ünü çalışmaya harcamazsınız. Bu nedenle evde çalışırken de sürenizi iyi planlamanız ve derli toplu Aralıklarla mola vermeniz gerekecektir. Nasıl iş yerinde öğle yemeği molası veriyorsanız, ofis dostlarınızla sohbet ediyorsanız evde çalışırken vereceğiniz ufak molalar sizi daha dinç tutacaktır. İş toplantıları ve çalışmalar arasında 10 dakikalık bir kahve molası vermeniz zihninizi tazelemek için size harika bir fırsat verecektir. Molalarınızda sisteminizden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bu tavsiye ufak kolay bir değişiklik gibi görünse de iş yaşamınızla molanız arasında bir mesafe koymanız ürfaktörliğinizi önemli oranda arttırır.

Görevlerinizi ve Aktivitelerinizi Listeleyin

Evden çalışırken en zor olan şeylerden birisi ev görevleriniz ile iş görevlerinizin çakışmasıdır. Bu nedenle görevlerinizi listeleyerek zaman içinde tamamlamanızı tavsiye ederiz. Örneğin, evinizi toplamak ve temizlemek, yemek yapmak gibi görevlerinizi daha önceden planlarsanız çalışırken dikkatiniz bölünmez. Özellikle zaman içindeyıcı açarak görevlerinizi yapmanız, ev etkinliklerine dalıp zaman kavramını yitirmenizin önüne geçecektir.

Yemeklerinizi ve Alışverişinizi Planlayın

Yemek ve alışveriş bir günde en fazla zaman harcadığınız etkinlikler olabilir. Bu etkinliklerin gününüzü kaplamaması için yemek ve alışveriş planınızı yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer evde yemek yapmayacaksanız da sağlıklı ve sindirimi çok zor olmayan restoranları tercih edebilirsiniz.

Dengeli Yaşayın

İşe konsantre olurken hayatınızı ıskalamayın! Evden çalışırken iş temposuna dalıp iş yükünüzün artmasına neden olabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için dengeli yaşamaya çalışın. Çalışma saatlerinizin dışında mümkünse işle alakalı bir şeyle uğraşmayın. Aynı biçimde çalışırken de işle alakasız sosyal medya platformlarında vakit geçirmeyin. Olabildiğince dengeli yaşamaya özen gösterin!


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Gündem