Nasıl Yapılır?

DNS ayarları nasıl değiştirilir? Güncel DNS adresleri

Erişim engellerinden kurtulmak yada tam tersi yetişkinlere yönelik içeriklere erişimi engellemek başta olmak suretiyle değişik sebeplerden dolayı DNS ayarları değişiklik yapma işlemini meydana getiren milyonlarca kullanıcı var. Bizde DNS ayarları değiştirilir? sorusunu cevapladığımız bu rehberimizde, güncel DNS adresleri listemizi sizlerle paylaşıyoruz. İşte DNS ayarı değişiklik yapma için gerekenler!

DNS ayarları değiştirilir? / DNS ayarı değiştirme

DNS nedir? sorusuna en  rahat cevabı vermek gerekirse: Her web sitesinin barındığı bir sunucu ve bu sunucunun IP adresi vardır. Bu IP adreslerini girmeden direkt alan adı üstünden (mesela: shiftdelete.net) web sitesine ulaşmayı elde eden sisteme DNS deniliyor. Şu demek oluyor ki netin olmazsa olmaz bir parçası.

DNS değişiklik yapma işlemi Windows, Mac, ve ‘de basitçe yapılabiliyor. Sadece her işletim sisteminde değişik şekilde yapılıyor olması kafaları karıştırıyor. Bu rehberimizde tüm cihazlarda DNS değiştireceğinizi anlatıyoruz.

Not: En güncel DNS adresleri sayfanın alt kısmında yer verilmiştir.

Windows 10 DNS değiştirme – Windows DNS ayarları!

Windows 10 kullanıcılarının yapması gerekenleri maddeler halinde sıralarsak öncelikle kullananların Denetim Masası‘na girmesi gerekiyor. Ondan sonra ise;

Ağ ve Paylaşım Merkezi‘ne tıklayın.

– Oluşturulan pencerenin sol tarafında yer edinen ‘”Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir” kısmına tıklayın.

– Bu kısımdan bağlı olduğunuz internete sol tıklayarak ”Özellikler” kısmını seçin.

– Daha sonrasında “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” öğesini seçin ve özelliklerine girin.

– Aşağıda sizler için vereceğimiz güncel DNS’leri burada çıkan kısma girerek, basit bir halde ayarlarınızı değiştirmiş olacaksınız.

Mac DNS değiştirme rehberi

MacOS işletim sisteminin yüklü olduğu Mac cihazlarda DNS değişiklik yapmak için ilk olarak sol üst köşede yer edinen Apple logosuna (elma) tıklıyoruz. Oluşturulan menüden Sistem Tercihleri seçeneğine tıklıyoruz.

– Sistem Tercihleri ekranında alt bölümde yer edinen Ağ seçeneğine tıklayın.

– Kablosuz bir halde internete bağlıysanız Wi-Fi, kablolu bir halde bağlıysanız Ethernet seçeneğinin yanında yeşil ışık yanacaktır. Yeşil ışık yanan seçeneğin sağ alt kısmında yer edinen ‘İleri Düzey‘ seçeneğine tıklayın.

– Mac DNS değişiklik yapma işlemini tamamlamak için üst kısımdan DNS seçeneğine tıklayın ve hemen sonra oluşturulan ekranda + seçeneğine tıklayarak kullanmak istediğiniz adresi girin. Hali hazırda bir adres giriliyse onu seçtikten sonrasında – seçeneğine tıklayarak silebilirsiniz.

iPhone DNS ayarları değiştirilir?

iPhone yada iPad sahibiyseniz, DNS değişiklik yapma işlemini basitçe yapabilirsiniz. iPhone DNS ayarları değişiklik yapma için Ayarlar > Wi-Fi yolunu takip ediyoruz.

– Bağlı olduğunuz Wi-Fi ağının yan tarafında yer edinen ‘i’ simgesine tıklayın.

– Sayfanın en alt kısmında yer edinen DNS’i Ayarla seçeneğine tıkladıktan sonrasında Otomatik yerine Elle’yi seçin. Artık cihazınız otomatikman DNS almak yerine sizin belirlediğiniz DNS adresini kullanacak.

– Bu ekranda hali hazırda girili olan DNS adresini, – butonuna tıklayarak silebilir, + butonu ile yeni bir DNS adresi ekleyebilirsiniz.

– Kullanacağınız DNS adresini girdikten sonrasında iOS DNS değişiklik yapma işlemini tamamlamak için tek yapmanız ihtiyaç duyulan Kaydet seçeneğine tıklamak.

Android için DNS ayarları değiştirilir?

Android cihazlar için sunucu ayarlarında değişim yapmak istiyorsanız, Wi-Fi bağlantı listesini açın. Ondan sonra bağlı olduğunuz kablosuz ağ bağlantısına uzun süre basılı tutarak karşınıza çıkan “Gelişmiş Ayarları Göster” seçeneğine tıklayın. Buradan ise IP Ayarları bölümünden, Statik seçeneğine vermiş olduğumuz güncel DNS sunucularından birisini girebilirsiniz.

Güncel DNS adresleri 2020

Günümüzde yaygın bir halde kullanılan güncel DNS adresleri ile karşınızdayız. Aralarından birini tercih ederek, yukarıda anlattığımız şekilde cihazınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

OpenDNS – 208.67.222.222

Cisco’nun haiz olduğu OpenDNS’nin iki ücretsiz seçeneği var: Family Shield ve Home. Family Shield çocuklarınızın uygunsuz içeriklere erişmesini engeller. Home ise daha güvenli ve süratli bir web deneyimine odaklanmaktadır.

Google DNS – 8.8.8.8

Günümüzde en oldukca tercih edilen DNS adreslerinden birisi olup, Google’ın kendi ürünüdür. Yalnızca DNS çözümlemesi ve önbelleğe alma görevini üstlenerek, hız ve güvenliğe odaklanmaktadır.

Quad9 – 9.9.9.9

İnterneti hepimiz için daha güvenli hale getirme hedefiyle kurulmuştur. Anonimliğinizi korurken fena amaçlı alanları, kimlik avını ve fena amaçlı yazılımları engeller.

Verisign Public DNS – 64.6.65.6

Verisign DNS üstün kararlılık ve güvenlik özelliklerinin yanı sıra kullanıcı verilerini herhangi bir üçüncü taraf şirkete satmadığını / reklamlar için kullanmadığını iddia ediyor.

OpenNIC – 13.239.157.177

OpenNIC özünde sansürle savaşım etme girişimidir. Gönüllü olarak çalışan bu ücretsiz DNS sunucusu, tüm web’i hepimiz için erişilebilir hale getirir. Ek olarak, bir ISS’nin sıkça yanlış yazılmış URL’leri devraldığıDNS ele geçirmeyi de önler.

UncensoredDNS – 91.239.100.100

Kurucusu Thomas Steen Rasmussen tarafınca yönetilen ve finanse edilen UncensoredDNS, Danimarka merkezli. Güvenlik özellikleri, performans odaklı bir DNS servisi.

CleanBrowsing – 185.228.168.168

CleanBrowsing’in hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri mevcut. Ücretsiz DNS sunucusu aileler tarafınca tercih edililiyor ve yetişkinlere yönelik içerikleri engelliyor.

Yandex DNS – 77.88.8.7

Tahmin edebileceğiniz benzer biçimde Rusya merkezli olan bu DNS servisi, performansın yanı sıra korumaya odaklanıyor. Fena amaçlı yazılımları ve yetişkinlere yönelik içerikleri engelliyor.

UltraRecursive DNS 156.154.70.1

Neustar’ın UltraRecursive DNS’i de oldukca yönlü bir seçenek. Performans artışının yanı sıra fena amaçlı yazılımları, web sitelerini, kimlik avını, casus yazılımları ve botları (ek olarak DDoS koruması) engeller. Ek olarak uygunsuz yada yetişkinlere yönelik içinde ne olduğu de engeller.

Alternative DNS – 198.101.242.72

Alternative DNS servisinin ana hedefi, kullananların karşısına çıkan reklamları ortadan kaldırmak. Veritabanında tuttuğu reklam adreslerini engelliyor ve bu sayede reklam alanlarının boş kalmasını sağlıyor.

AdGuard DNS – 176.103.130.130

Alternative DNS ile benzer şekilde reklam engellemeye odaklanan bu servis, hem de fena amaçlı web sitelerini ve yetişkinlere yönelik içerikleri engelliyor.

 

DNS ayarları değiştirilir? sorusunu cevapladığımız bu rehber işinize yaradı mı? Görüş ve önerilerinizi yorumlar vesilesiyle bizlere iletebilirsiniz.

 


Merhaba, beni Instagram'da takip etmeyi unutmayın : @tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like