Nasıl Yapılır?

DLL dosyasıeksik hatası çözümü! DLL dosyaları listesi!

Son zamanlarda evden emek harcama ve evden eğitim ağırlığının artması, bilgisayar ve program mevzusunda yoğunlaşmamıza neden oldu. Bilhassa çevrim içi eğitim için lüzumlu programlardan olan EBA, bir çok kullanıcı ve değişik işletim sistemlerinde hata vermeye devam ediyor. Bilhassa EBA kullanan öğrencilerin ve bazı oyuncuların sıkla karşılaşmış olduğu 0xc00007b hatası çözümü ise oldukca kolay! EBA haricinde bir çok programın verdiği DLL dosyası noksan hatası çözümü nedir? Sizler için dosyaları da bulabileceğiniz bir rehber hazırladık.

DLL dosyası eksik hatası çözümü! DLL dosyaları listesi!

dll dosyası eksik hatası çözümü 0xc00007b hatası eba

DLL nedir?

DLL, aynı anda birden fazla program tarafınca kullanılabilen kod ve veri içeren bir kitaplıktır. Mesela, Windows işletim sistemlerinde, Comdlg32 DLL ortak yazışma kutusuyla ilgili işlevleri gerçekleştirir. Bu yüzden, her program yazışma kutusu uygulamak için bu DLL’de bulunan  işlevini kullanabilir. Bu, kodun tekrardan kullanımına ve verimli hafıza kullanımınına destek verir.

Bir DLL kullanılarak, bir program ayrı bileşenler halinde modüler hale getirilebilir. Mesela, bir muhasebe programı modülle satılabilir. Bu modül yüklenmiş ise, her bir modül emek harcama zamanında ana programda kullanılabilir. Modüller ayrı olduğundan, programın yükleme süresi daha hızlıdır ve bir modül yalnızca bu işlevsellik istendiğinde yüklenir.

Ek olarak, güncelleştirmeleri programın öteki bölümlerini etkilemeden her modüle uygulamak daha kolaydır. Mesela, bir bordro programınız olabilir ve vergi oranları her yıl değişmiş olur. Bu değişimler bir DLL’ye yalıtıldığında, tüm programı tekrardan yapmaya yada yüklemeye gerek kalmadan bir güncelleştirme uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki sıralama, Windows işletim sistemlerinde DLL olarak uygulanan bazı dosyaları açıklar:

– ActiveX Denetimleri (.ocx) dosyaları
ActiveX denetimine bir örnek, takvimden bir tarih seçmenize olanak tanıyan bir takvim denetimidir.

– Denetim Masası (.cpl) dosyaları
.cpl dosyasının bir örneği Denetim Masası’nda bulunan bir öğedir. Her unsur hususi bir DLL’dir.

– Aygıt sürücüsü (.drv) dosyaları
Aygıt sürücüsüne bir örnek, bir yazıcıda yazdırma işlemini denetim eden bir yazıcı sürücüsüdür.

DLL dosyaları sıralaması

Listemize başlamadan ilkin küçük bir hatırlatmada bulunmalıyız. Sisteminizde kurulu olan işletim sistemi 32 bit ise bir tek 32 bit DLL, eğer 64 bit ise hem 32 bit hem de 64 bit DLL sürüm dosyalarını kurmalısınız. Sisteminizin bit sürümünü öğrenmek için Bilgisayar’a sağ tıklayıp özelliklere giriniz. İşletim sistemi türü karşınıza çıkacaktır.

1- D3dx9_43.DLL, Xinput1_3.DLL, D3dcompiler_43.DLL, D3DCompiler_42 D3dx9_25.DLL, D3dx9_30.DLL, D3dx9_33.DLL, D3dx10_33.DLL, D3dx9_27.DLL, D3dx9_35.DLL, D3dx10_35.DLL, D3dx9_39.DLL, D3dx10_39.DLL, X3DAudio1_3.DLL hatalarının çözümü:

2- api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll, api-ms-win-crt-string-l1-1-0.dll hatası çözümü:

– Windows 7 için:

– Windows 8 ve 8.1 için:

– Windows 10 için bu güncellemeye gerek yok.

3- api-ms-win-core-processenvironment-l1-2-0.dll hatası çözümü:

– Genel olarak Windows 7 uyumsuzluk problemi: indiriniz.

4- OpenAL32.dll hatası çözümü:

– indiriniz.

5- MSVCR100.DLL, MSVCP100.DLL hatası çözümü:

Microsoft Visual Studio C++ 2010 Redistributable Package + SP1 yüklenmesi gerekiyor.

– 32 bit:

– 64 bit:

– SP1 32 bit:

– SP1 64 bit:

6- MFC100U.DLL hatası çözümü:

7- MSVCR110.DLL, VCOMP110.DLL, MFC110U.DLL hatalarının çözümü:

8- MSVCR120.DLL, MSVCP120.DLL, MSVCP140.DLL, VCRUNTIME140.DLL, VCOMP120.DLL, MSVCP140D.DLL, MFC12U.DLL hatalarının çözümü:

9- MSVCRT.DLL, MSVCP110.DLL, api-ms-win-crt-math-l1-1-0.dll, api-ms-win-crt-stdio-l1-1-0.dll hatalarının çözümü:

10- D3DX9_43.DLL hatası çözümü:

– indiriniz.

Visual C++ Redistributable Runtimes All-in-One Ağustos 2020 Toplu Paketi (32 ve 64 bit): indiriniz.

En sık karşılaşılan DLL hatalarını ve çözümlerini sizler için derledik. Bu listede olmayan karşılaştığınız değişik DLL dosya hataları var ise yorumlarda emareniz.

 


Merhaba, beni Instagram'da takip etmeyi unutmayın : @tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like