Nasıl Yapılır?

Disk Kullanımı %100 Hatası Nasıl Çözülür?

Microsoft’un çıkardığı işletim sistemleri oldukca fazla işletim sistemi bulunuyor. Yeni bir ara yüz yeni özellikler derken devamlı olarak yeni çıkardığı işletim sistemlerinin arkasından Microsoft köktencilik bir karar alarak bir tek Windows 10 üstünden ilerleyecek ve artık yeni bir işletim sistemi planlarının olmadığını belirtmişti. Doğal ki durum bu şekilde olunca karşılaşılabilen bir sürü hata meydana geliyor ve bu hatalar kısa sürede çözüme ulaşsa da can bunaltan olabiliyor. Windows 10 kullanıcılarının çoğunlukla karşılaşmış olduğu disk kullanımı %100 hatası nasıl çözülür? Sorusunun yanıtını anlatacağım. Bu hatayı alan kullananların uygulayabileceği birden fazla çözüm yolu bulunmaktadır. Bu yöntemlere bakarsak;

Disk Kullanımı %100 Hatasının Çözüm Yöntemleri

Bilgisayar emek harcama mantığı olarak işlem yaparak depolama kapasitesini ve RAM işlemcisini kullanır. Depolama alanında yer olmaması bilgisayarınızın ağır çalışmasına, donmasına yada işlem yapılmamasına neden olur. Sizde disk kullanımı %100 hatası alıyorsanız çözümü için uygulayabileceğiniz yöntemler; sistemi tekrardan başlatmak, gereksiz dosyaları silmek, kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak, işletim sistemini güncellemek, antivirüs ve zararı olan yazılım tarayıcı araçlarla bilgisayarınızı taramak, disk denetleme aracını kullanmak benzer biçimde bir sürü yöntem bulunmaktadır.

İlk Adım: Windows Sisteminizi Güncel Tutun

Çoğu zaman güncelleme yapmayan bilgisayarlarda karşılaşılan disk kullanımı %100 hatası işletim sisteminin güncellenmesi ile çözülebilir durumdadır. Bilgisayarınızı güncellemek için

  • Başlat menüsüne tıklayın.
  • Ayarlar yazarak işletim sistemi ayarlarınızın bulunmuş olduğu pencereyi açın.
  • Karşınıza gelen ekranda “Güvenlik ve Güncelleştirme” seçeneğine tıklayın ve denetlemeleri yapın.
  • Eğer yüklenmesi ihtiyaç duyulan bir güncelleme var ise geç kalmadan yükleyin.

Bu yöntemle çözülmezse eğer bilgisayarınızı üçüncü parti yazılımlarla tarayarak zararı olan yazılım olup olmadığını deneyin.

Zararlı Yazılım Olup Olmadığını Kontrol Sağlayın

Bilgisayar ve internet ağında çeşitli amaçlara hizmet eden oldukca sayıda virüs, malware, zararı olan yazılım bulunmaktadır. Bu yazılımlar gereksiz sayılabilecek oranda işlem yaparak sistemin kilitlenmesine ve diskin dolmasına yol açabilir. Bu tür mantıkta çalışan bir yazılım sonucunda disk kullanımı %100 hatası alabilirsiniz. Bunun için anti virüs yazılımları ile bilgisayarınızı topyekün tarayarak temizlemeniz problemi çözmenize destek olabilir. Bunun haricinde sorununuz çözülmüyorsa bilgisayarınızı temiz format ile sıfırlayabilirsiniz. Genel olarak kullanılan anti virüs yazılımları da bu probleme sebep olabilir. Format atma fikrinden ilkin anti virüs yazılımını topyekün kapatarak sistemi tekrardan başlatın. Mesele devam ediyorsa öteki şekilleri uygulayabilirsiniz.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like