Nasıl Yapılır?

Disk Birleştirme nedir? Nasıl yapılır?

Durağan(durgun) disklerin performansı vakit geçtikçe düşüyor ve bu direkt bilgisayarın hızını etkiliyor. Bir uygulamaya tıkladığınızda daha uzun süre bekliyor, ekran takılmaları yaşıyorsanız, Windows’ta senelerdir yer edinen disk birleştirme işlemini kullanabilirsiniz. Disk birleştirme yapılır? sorusunu detaylıca cevapladık.

Kişisel bilgisayarlarımız her geçen gün verimliliğini yitirebiliyor. Bilhassa bilgisayara vakit içinde yüklenen dosyalar, bazı problemlere neden olabiliyor. Bu problemlerin başlangıcında da durağan(durgun) diskteki dosyaların bozulması geliyor. Diskte bozulan dosyalar, birden fazla bölüme ayrılmış olduğu için bilgisayarınızın bu dosyaları bulmasını zorlaştırıyor. Bu durumda daha yavaş çalışmasına, kasma ve donma şeklinde vakalara sebep oluyor. Sadece bu problemi ortadan kaldırmanın fazlaca kolay bir yöntemi var. Disk birleştirme ile ortadan kaldırılabilen bu probleminin çözümüne detaylarıyla yakından bakalım.

Disk birleştirme nedir?

Windows bilgisayarınızda yer edinen durağan(durgun) disklerinizi onarmaya yarayan disk birleştirme işlemi, oldukça yarar elde eden bir çözümdür. Süre içinde bozulan yada parçalanan dosyalarınızı, disk birleştirme yöntemi ile onarıp, belirli sorunların önüne geçebilirsiniz.

Disk birleştirme nedir?

Bu sual hakkında fazlaca daha detaylı (teknik) bir cevaba ihtiyacınız var ise, aşağıdaki bağlantıya tıklamanız kafi olacaktır.

Disk birleştirme yapılır?

6 adımdan oluşan disk birleştirme işlemi, teknik herhangi bir data gerektirmeden yapılabilir. Disk birleştirme işlemini sırayla şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz;

Windows bilgisayarınızın “Başlat” kısmına gidin.

Başlat kısmındaki arama kısmına “birleştir” yazın.

Oluşturulan pencerede “Sürücüleri Birleştir ve İyileştir’e” tıklayın.

Birleştirme yapmak istediğiniz sürücünüzü seçin.

Diskinizde parçalanma var ise “İyileştir” butonuna basın

Karşınıza gelen uyarıya bakılırsa diskinizde parçalanma söz mevzusu değilse, “En İyi Duruma Getir” seçeneğini işaretleyin.

Hangi durumlarda disk birleştirme yapılır?

Bilgisayarınızda yavaşlama, kasma yada donma şeklinde vakaları sık sık görmeye başladıysanız diskinizdeki dosyalarınızın ziyan olmuş olma olasılığı oldukça olası. Bu durumda diskinizin birleştirmeye ihtiyacı olup olmadığını kontrol edebilir ve lüzumlu sonuca bakılırsa aksiyon alabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki sürücünüzün birleştirmeye ihtiyacı olup olmadığını idrak etmek için şu adımları seyredebilirsiniz;

Başlat düğmesine “Disk birleştirici” yazarak, lüzumlu sayfayı açın.

Oluşturulan penceredeki “Geçerli durumun” altında yer edinen birleştirmek istediğiniz diski seçin.

Diskinizin birleştirmeye ihtiyacı olup olmadığını idrak etmek için “Diski çözümle” seçeneğine tıklayın.

Windows, diski çözümlemeyi tamamladıktan sonrasında, “son emek verme” sütununda yer edinen diskteki parçalanma yüzdesini denetleyin. Bu oran yüzde 10 ve üzerindeyse diskinizin birleştirmeye ihtiyacı vardır.

Disk birleştirme nedir? Sorusuna bu tip kolay yöntem ile yanıt bulabilir ve Windows bilgisayarınızdaki verimliliği artırabilirsiniz.


Merhaba, beni Instagram'da takip etmeyi unutmayın : @tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like