Tanıtım

Bitgesell Nedir? Nasıl Alınır?

Kripto para kavramı 2009 senesinde Bitcoin’in piyasaya çıkması ile ortaya çıktı. O zamandan bugüne çeşitli geliştirmeler ile blok zinciri, farklı sanal para birimleri ve tokenler gibi yeni kripto kavramlar hayatımıza girdi. Günümüzde halen geliştirilmekte olsa da blok zincirleri verimlilik olarak en zirve halindedir.

Bitgesell yani kısaca BGL, Bitcoin tarafından yeni bir kripto para birimi oluşturulma amacıyla atılmış son adımlar arasında. Her ne kadar BTC’nin amacı merkeziyetsiz bir para birimi olsa da içinde bulunduğumuz durumda daha çok bir servet deposu işlevi görüyor. Silvo Gesell, küresel ekonomik sorunların BTC unsurların amacına hizmet ettiğinde çözülebileceğini belirterek; paranın son kullanma tarihi ile insanlara ulaştığında, zamanla değeri azaldığında insanların onu değer deposu olarak kullanmak yerine harcayarak piyasanın hareketlenmesini sağlayacağını söylemiştir. Bu hareketlenmenin ekonomiye değer katacağını savunan Alman girişimci ve teorik ekonomist Silvo Gesell onuruna bu yeni proje Bitgesell adını almıştır.

Bitgesell Nedir?

Bitgesell, Bitcoin’in teorik ve pratikteki sorunlarını gidererek dijital altın modeli sunan bir kripto ekosistemidir. Son yıllarda BTC ağının sürdürülebilirliği ve işlem gücüne artan ihtiyaç kişiler ve kurumlarca endişe konusuna döndü. Yapısı gereği BTC’in algoritması büyüyen ağ içerisinde madenciliği zorlaştırır. Bitgesell bu durumdan kaynaklanabilecek olumsuzlukların en aza indirgenmesi için ağın güvencesi, işlem gücü, karma algoritma değişiklikleri gibi vaatler ile blok zinciri ağırlığını azaltmayı vaat ediyor.

Ayrıca Bitgesell, BTC’in kullandığı SHA-2 standartlarından çok daha kapsamlı ve etkili SHA-3 tabanlı bir algoritma içeriyor. Güvenliğin arttırılması, SHA-3’ün desteklediği donanımsal kriptografik işlemler ve blok zinciri enerji verimi Bitgesell’i daha ön plana çıkartmakta. BTC’den aldığı ilhamla Bitgesell, BTC’in mevcut kullandığı blok zinciri ağırlığından 10 kat daha düşük olan 0,4 MB bloklar ile BGL tokenlerinin toplam emisyon miktarını 21.000.000 ile sınırlı tutuyor. Ayrıca BTC’nin aksine yarılanma aralığı 4 sene değil 1 sene. Bu yolla Bitgesell’in arzı aşamalı olarak kısıtlanıyor ve BTC’e göre çok daha kısa sürede emisyon elde edilebiliyor.

Bitgesell Neyi Başarmayı Amaçlıyor?

Bitgesell kurulmayı planladığı zamandan itibaren %100 Segwit uygulamasını benimseyerek, ağ üzerinden gerçekleşmekte olan tüm işlemlerin verimliliğini sağlamayı amaçlamaktadır. Segwit’in blok ağırlıklarını azaltması ve keşif sürelerini azaltması, maliyetleri düşürmesi gibi faktörler madencilik yapmak isteyen toplulukların daha dengeli olmasını sağlar. Ağ üzerinden yapılan işlemlerin maliyetlerinin azaltılması BGL arzını olumlu etkileyerek token değerlerinin artmasına sebep olur.

Lightning ağının genel kullanımı ile hızlı işlemleri destekleyen BGL, BTC’ye göre çok daha hızlı ve yeni dünyaya dönük bir sürüm oluşturmayı hedefliyor. Kullandığı algoritmaların yapısı, protokolleri, hafif blok ağırlığı, hızlı işlemler, 1 yıllık yarılanma aralığı ve düşük işlem ücretleri ile Bitgesell kripto dünyasında en sürdürülebilir yapılardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

BTC üzerine yapılan bu değişiklikler doğru yansıtıldığı takdirde çok kısa bir süre içerisinde BGL madenciliği için ihtiyaç duyulan işlem gücü en aza indirgenecek, blok keşif sıklığı artacak ve madencilik ile elde edilen kazançlarla beraber tokenlerin değeri katlanarak artacak. Tüm bunlar BGL token emisyonlarının tamamlanmasının ardından dahi madencilik yapacak kişilerin kazançlarının iyileştirilmesine katkıda bulunacak. Ayrıca işlem ücretlerindeki %90’a varan düşüklük blok hafifliği ile beraber ele alındığında bloğa dahil edilmeyen işlemlerde de rekabeti arttırarak genel ağa katkı sağlayarak kar oranını artırabilir. Bu durum uzmanlara tarafından uzun vadede insanların suç içeren piyasa faaliyetleri ve haksız manipülasyonlarının azaltılması, daha çok sermaye yatırımına teşvik gibi olumlu sonuçlar doğurabileceğini düşündürtüyor.

Bitgesell projesinin detaylarını incelemek için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz.

https://bitgesell.ca/

https://coinmarketcap.com/tr/currencies/bitgesell/


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün