Güncel Bilgilendirme: Yeni yılda yeni yazılar ve yeni tasarım ile tahamumcu.com.tr

Teknoloji

Bilgisayar Seçimi Yaparken Ekran Seçimi

Bilgisayarınızın en mühim ve pahalı parçalarından birisidir. Zira size PC’de işlenen herşeyi gösterecek olan kısımdır. Bilhassa oyuncular ekran seçimine itina göstermeliler. Şu sebeple doğru ekran ile en iyi görsel alınır. Özetlemek gerekirse bir tek ekran kartı görüntüyü vermek için yetmez. Ekran kartının işlediği görüntüyü (normal olarak kaynaktan gelen maksimum düzeyde) sizlere en iyi şekilde sunabilecek tabiri caizse resme dökecek olan şey ekran olduğundan seçim yaparken dikkat etmelisiniz.

Açık oturum tipi

En iyi görüntüyü normal olarak ki en pahalı olan sunuyor. Tercihinizde IPS panele haiz bir montör tercih etmelisiniz. Lakin oyunlarda ekran yenileme hızı düşüktür. Bu yüzden TN açık oturum oyuncular için idealdir. Tepki süresi yüksektir lakin görüş açısı değişince görüntü ve renkler bozulur. Bazı iş kesimlerinde bundan dolayı tercih edilmez.

Çözünürlük

İhtiyacınıza bakılırsa seçim yapın. En yeni oyunları oynayacaksanız kesinlikle minimum 1080P çözünürlük sunan bir ekran tercih edilin. Günümüzde 8K uydu yayını yapıldığı düşünülürse oyun sektöründe de 4K’dan sonrasında artışlar olacağından fullhd’nin de yakın süre içinde önemi kalmayacaktır.

Ekran yenileme hızı

Oyuncuların bilhassa dikkat etmesi ihtiyaç duyulan kısımdır. Günümüzde averaj bir ekran 60hz özelliğinde saniyede 60 kare gösterir. Lakin 120HZ bir ekran saniyede 120 kare gösterebilmektedir. Bu görüntü akışını arttırdığından dolayı daha iyi bir oyun deneyimi sunar.

Ayarlanabilir Ekran

Ayakları üstünde durağan(durgun) duran değilde sağa sola yukarı ya da aşağı döndürülebilen bir monitörün daha konforlu olacağını söyleyebiliriz.

Led mi LCD mi?

Led monitörlerin çevre dostu olduğu aşikardır. Bu yüzden fiyat farkı olmadığını düşünrüsek tercihinizi ledden yana kullanın.

Related posts
Teknoloji

PlayStation 5 Performansı Hakkında Detaylar

Teknoloji

Xiaomi Mi 9 Performans Testi Yayınlandı!

Teknoloji

Googla Translate'in Yeni Özellikler'de Neler Var?

Teknoloji

PSU Seçimi Nasıl Yapılmalı?

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir