Nasıl Yapılır?

Beyaz Şapkalı Hacker nedir? Nasıl olunur?

Gelişen teknoloji ve web tabanlı uygulamalarla birlikte siber güvenlik alanının önemini daha net hissetmeye başladık. Kara şapkalı olarak malum fena niyetli hacker gruplarının karşısında duran beyaz şapkalı hacker‘ların önemi bir fazlaca artıyor. Peki beyaz şapkalı hacker nedir, ne iş yapar? Nasıl olunur? Gelin yakından bakalım.

Beyaz Şapkalı Hacker nedir? Nasıl olunur?

CEH olarak da bilinmekte olan Beyaz Şapkalı Hacker adı, Certified White Hat Hacker olarak bilinir. Beyaz şapkalı hackerlar bilişim suçları işlemekte olan bireyler için ya da kurumlar için korsan tabirini kullanmaktadır. Dolayısı ile korsanlar için beyaz şapkalı hacker olarak tanıdığımız gruplar ya da bireyler teknik olarak kullandıkları yönetimleri açığa çıkarma işlemleri sağlamaktadır. Bilgisayar dünyasının kötü karakterlerini dizginlemekte olan beyaz şapkalı hackerlar ileri düzeyde sistem bilgisine haiz olması ve birden fazla yazılım bilgisine haiz olması ile bilinmektedir.

Beyaz Şapkalı Hacker nedir

Hacker şapkalarının anlamları

Kara, gri ve beyaz olmak suretiyle üç değişik kategoride tasnif edilen hacklerların ayrıştığı noktalar mühim. Bu mevzuda bilmemiz gerekenler ise şu şekilde:

Kara şapkalı hacker: Sistem açıklarını araştıran, çeşitli saldırılar gerçekleştiren fena niyetli hacker grubudur.

Gri şapkalı hacker: Renginden de anlaşılacağı benzer biçimde kendi durumuna ya da yapmış olduğu işe bağlı olarak iyi ve fena hack girişimleri meydana getiren hacker grubudur.

Beyaz şapkalı hacker: Sistem açıklarını bulup, görünen ve potansiyel sistem zafiyetlerini ilgili kişilere bildiren, açıkları kapatan hacker grubudur.

Bu alanda iyi bir halde güvenlik uzmanı olarak da nitelendirilmekte olan beyaz şapkalı hackerlar için saldırgan ya da korsanlık yapmakta olan bireylerin kullanmakta oldukları hücum tekniklerini ve yönetimlerini temel hatları ile bildikleri ve hangi yöntemler ile karşılık vereceklerini bildikleri de mühim bir gerçektir.

Vatanımızda de her geçen gün sayısı artan beyaz şapkalı hacklerlar, siber saldırılara karşı mücadelede USOM () tarafınca da görevlendirilmekte.


Merhaba, beni Instagram'da takip etmeyi unutmayın : @tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like