Nasıl Yapılır?

AliExpress Vergi Hesaplama Nasıl Yapılır? – 2021

Geniş ürün yelpazesi ve uygun tutarları ile e-ticaret sektörünün liderlerinden birisi olan Çin merkezli AliExpress devletimizde yaygın olarak kullanılıyor. Sadece satın alınan tüm ürünlere gümrük vergisi uygulanıyor. Alışveriş yapmadan ilkin cebinizden toplam ne kadar para çıkacağınızı hesaplayabilirsiniz. İşte AliExpress vergi hesaplama nasıl yapılır? sorusunun cevabı!

AliExpress Vergi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çin’in en büyük şirketlerinden olan AliBaba’nın sahibi olduğu alışveriş sitesi AliExpress, senelerdir global olarak hizmet veriyor. Geniş ve ucuz ürünleri sebebiyle tercih edilen e-ticaret platformundan 2019 yılından beri gümrük vergisi alınıyor.

aliexpress vergi hesaplama

Satın alma esnasında ödediğiniz tutardan sonrasında aldığınız ürün Türkiye’deki gümrüğe ulaştığında bazı durumlarda beklenmedik fiyatlar ortaya çıkıyor. Sürpriz vergilerle karşılaşmamak için vergi hesaplama nasıl yapılır sorusunun yanıtını sizler için detaylarıyla yanıtladık.

AliExpress üstünden 200 TL’lik bir alışveriş yaptığımızı düşünürsek, ödeyeceğimiz vergi tutarı şu şekilde:

1- Çin menşei ürünler için gümrük vergisi yüzde 20: 40 TL
2- Hususi Tüketim Vergisi (ÖTV) yüzde 20 – ürün bedeli ve gümrük vergisinin yüzde 20’si: 48 TL
3- Gümrük Sunum Tutarı: 8 TL
4- Damga Vergisi: 0,70 KR

olarak ücretlendiriliyor. Vergiler ve ürün bedelini topladığımızda 296,70 TL ödenecek tutarla karşılaşıyoruz. Bu hesaplama 1500 euro altındaki alışverişler için geçerli.

aliexpress vergi hesaplama

Eğer 1500 euro ve üstünde bir alışveriş yaparsak, daha değişik bir vergilendirme ile karşılaşıyoruz. Aldığınız ürün 1 euro bile olsa, Gümrük Sunum Tutarı ve Damga Vergisi eklenmesi mecburi ve örneğimizdeki haliyle 9 TL tutuyor. Ek olarak 1500 euro üstündeki alışverişlere yüzde 18 Katma Kıymet Vergisi (KDV) de ekleniyor. Gene bu hesap 30 kilo ve altındaki ağırlıklara haiz alışverişler için geçerli. Ağırlık sınırı aşılmış olduğu taktirde gümrük vergisi oranı yüzde 48 olarak yansıtılıyor.

Örnekle açıklamak gerekirse, AliExpress üstünden alacağımız 15.000 TL’lik ürün için ortaya çıkan vergi:

1- Çin menşei ürünler için gümrük vergisi – yüzde 20:  3000 TL
2- Hususi Tüketim Vergisi (ÖTV) yüzde 20 – ürün bedeli ve gümrük vergisinin yüzde 20’si: 3600 TL
3- Gümrük Sunum Tutarı: 8 TL
4- Damga Vergisi: 0,70 KR
5-
Katma Kıymet Vergisi yüzde 18 – ürün bedeli, gümrük vergisi ve ÖTV’nin yüzde 18’i: 3.888 TL

Ürüne ödeyeceğimiz vergi tutarı 10.496,70 TL oluyor. Alışveriş için toplam ödeyeceğimiz meblağ ise 25.496,70 TL.

Şunu da belirtmekte yarar var, Çin’den gelen ürünler için alınan gümrük vergisi yüzde 20 sadece ürün Avrupa Birliği ülkelerinden biri üstünden geliyorsa bu oran yüzde 18’e düşüyor.

AliExpress üstünde ÖTV muaf olan ürünler neler?

Standart ürünler için geçerli ÖTV oranı yüzde 20 olarak uygulanıyor. Sadece kitap, basılı gösterim ve ham kürkler ÖTV’den muaf tutuluyor. ÖTV muafı olan öteki ürünler ve oranları ise şöyleki:

– Elektrikli akümülatörler: yüzde 3
– Projektörler, monitörler, video kayıt ve gösterme cihazları, ses kayıt, DVD ve dinleme cihazları grubundaki ürünler: yüzde 7
– Drone, hoparlör, kulaklık, mikrofon ve öteki elektronik cihazlar: yüzde 20
– Canlı hayvanlardan elde edilmiş kürk ve yansılamak kürkler: yüzde 25

aliexpress vergi hesaplama

AliExpress gümrüğe takılan bazı ürünler

– İlaçlar
– SIM kart
– Zamanı Eserler
– Canlı hayvanlar
– Kumar makineleri
– Patlama riski bulunan kimyasal maddeler

AliExpress Gümrük Vergisi nereye ödenir?

AliExpress üstünden satın aldığınız ürünler için vergi ödemesi kargo firmaları tarafınca sağlanıyor. Aldığınız ürün PTT kargo ile geliyorsa, kapıda teslimatı esnasında da verginizi ödeyebilirsiniz. AliExpress üstünden satın aldığınız ürünlerin gümrüğe takılıp takılmadığını PTT kargo takip sayfası üstünden öğrenebilirsiniz. Internasyonal Kargo İletim Merkezi tarafınca uzun süre bekletilen ürünler için UKİM yetkilileri ile görüşüp ihtiyaç duyulan adımları yapmanız gerekir.


Merhaba, beni Instagram'da takip etmeyi unutmayın : @tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like